تلکس نفت نيوز: بهره‌برداري از ۴۰ جايگاه عرضه سي‌ان‌جي در ۴۰ سالگي پيروزي انقلاب
شنبه، 13 بهمن 1397 - 11:14     کد خبر: 19141

نفت نيوز: مدير طرح سي‌ان‌جي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از راه‌اندازي ۴۰ جايگاه عرضه سي‌ان‌جي همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي و هوشمندسازي ۴۰۰ جايگاه سي‌ان‌جي تا پايان سال ۹۷ خبر داد.

حميد قاسمي ده‌چشمه به خبرنگار شانا گفت: تاكنون ۲ هزار و ۴۴۹ جايگاه عرضه گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) در كشور به بهره‌برداري رسيده است كه با راه‌اندازي ۴۰ جايگاه از ۱۲۸ جايگاه در حال ساخت كشور، همزمان با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي اين تعداد به ۲ هزار و ۴۸۹ جايگاه مي‌رسد.

وي همچنين از راه‌اندازي چهار جايگاه عرضه كوچك مقياس سي‌ان‌جي در محل‌هاي پرتردد مانند ايستگاه‌هاي تاكسيراني، ميدان‌هاي ميوه و تره‌بار و ايستگاه‌هاي حمل‌و‌نقل عمومي به مناسبت ايام دهه‌ فجر خبر داد و گفت: از جمله مزاياي اين جايگاه‌ها كه حدود ۶۰۰ تا يك هزار و ۵۰۰ مترمكعب در ساعت ظرفيت دارند و تعداد مخازن و امكانات جانبي و رفاهي آنها در مقايسه با جايگاه‌هاي بزرگ كمتر است، ارائه خدمات مدرن سوخت‌گيري به شهروندان، حل مشكل گراني زمين در كلانشهرها و شهرهاي بزرگ، هوشمند‌سازي جايگاه و كاهش تعداد مخازن و ديسپنسرها و همچنين ساده‌سازي نحوه ورود و خروج خودروها به جايگاه‌‌ با قرارگيري تجهيزات در ارتفاع و سرانجام كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري است.

مدير طرح سي‌ان‌جي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي درباره ميزان سرمايه‌گذاري در جايگاه‌هاي كوچك‌مقياس افزود: رقم سرمايه‌گذاري در يك جايگاه كوچك با ۶۰۰ هزار مترمكعب ظرفيت، حدود يك ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان بدون انشعاب است كه اين رقم در جايگاه كوچك مقياس با ۱۵۰۰ مترمكعب ظرفيت به ۳ ميليارد و ۷۰۰ ميليون تومان ‌مي‌رسد.

هوشمندسازي ۴۰۰ جايگاه سي‌ان‌جي تا پايان سال ۹۷

قاسمي ده‌چشمه همچنين از هوشمندسازي ۴۰۰ جايگاه عرضه سي‌ان‌جي تا پايان سال در كشور خبر داد و گفت: تاكنون ۴۰ جايگاه عرضه سي‌ان‌جي در كشور به‌طور پايلوت هوشمندسازي شده است.

وي با اشاره به اينكه هزينه هوشمند‌سازي جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي ۱۴ تومان براي هر مترمكعب به ازاي يك سال است كه در بودجه سال ۹۷ و ۹۸ پيش‌بيني شده و آماده سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در اين بخش نيز هستيم، افزود: هوشمند‌سازي جايگاه‌ها از منطقه خراسان رضوي آغاز شده و تاكنون سه جايگاه در سطح شهر تهران و دو جايگاه در شهر اصفهان هوشمندسازي شده است.

مدير طرح سي‌ان‌جي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي يكي از مهم‌ترين زيرساخت‌ها در بحث جايگزيني سوخت‌هاي مصرفي بخش حمل و نقل را هوشمندسازي جايگاه‌ها عنوان و تاكيد كرد: هوشمند‌سازي جايگاه‌ها لازمه توسعه صنعت توزيع فرآورده و نيز برنامه‌ريزي صحيح در بخش سبد سوخت خودروهاست و با دريافت مصوبه بودجه اين طرح از سازمان برنامه و بودجه، حلقه زنجيره هوشمندسازي در حال تكميل‌ است.

قاسمي تصريح كرد: تفاوت هوشمند‌سازي در جايگاه‌هاي عرضه سي‌ان‌جي با جايگاه‌هاي عرضه بنزين در آنلاين بودن آن است و هر خودرويي كه وارد جايگاه مي‌شود، هم‌زمان اطلاعات نوع و مقدار سوخت مصرفي آن به مركز ارسال شده، مديريت هزينه انجام شده و در همان لحظه پرداخت هزينه، همزمان سهم دولت و جايگاه‌دار به حساب‌شان واريز مي‌شود.

به گزارش شانا، صنعت سي‌ان‌جي در ايران در سال ۷۹ پايه‌ريزي شد و در سال‌هاي بعد توسعه يافت، به نحوي كه تا پايان سال ۹۶، ۲ هزار و ۴۱۳ جايگاه‌ عرضه سي‌ان‌جي در كشور راه‌اندازي شد كه از اين تعداد، حدود يك هزار و ۱۰۰ جايگاه به صورت مشترك بنزين و سي‌ان‌جي توزيع مي‌كنند.

هم اكنون بيش از ۲ هزار و ۴۴۰ جايگاه سي‌ان‌جي راه‌اندازي شده در كشور ظرفيت توزيع بيش از ۲ ميليون و ۸۳۲ هزار مترمكعب گاز طبيعي فشرده را به وجود آورده‌اند؛ سهم‌ سي‌ان‌جي در سبد سوخت خودروها هم‌اكنون ۱۳ درصد است كه اين رقم بايد تا پايان سال ۹۹ به ۲۲ درصد افزايش يابد.

افزايش روزافزون تعداد خودروها و رشد شتابان مصرف سوخت در كشور، نيازمند مديريت صحيح مصرف سوخت و حمل‌ونقل در كشور است كه افزايش سهم گاز طبيعي در سبد سوخت خودروها و تنوع‌بخشي به سبد سوخت در اين ميان نقشي موثر و راهگشا ايفا خواهد كرد.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها