تلکس نفت نيوز: اوج فعاليت‌هاي صنعت پتروشيمي ايران را بدون شك بايد پس از انقلاب اسلامي دانست
شنبه، 13 بهمن 1397 - 11:12     کد خبر: 19140

نفت نيوز: معاون وزير نفت و مدير عامل شركت ملي صنايع پتروشيمي در پيامي فرا رسيدن دهه مبارك فجر را به خانواده بزرگ صنعت پتروشيمي تبريك گفت.

به گزارش نفت نيوز، متن پيام بهزاد محمدي به اين شرح است:

«از آستان پير مغان سر چرا كشيم

دولت در اين سرا و گشايش در اين در است

انقلاب اسلامي معجزه قرن و انفجار نور بود

از انقلاب بهمن ۵۷ تا به امروز ۴۰ سال مي‌گذرد.

انقلاب اسلامي ايران، نهضتي بزرگ، شكوهمند و تأثيرگذارست كه توانست در روز ۲۲ بهمن غبار از چهره اسلام زدوده و سيماي حقيقي آن را پس از ۱۴ قرن به جهان تشنه عدالت بنماياند.

اين انقلاب تاريخي در طي سه دهه گذشته توانسته گام‎‎هاي بلند و محكمي در پيش‎برد اهداف خود بردارد و تا رسيدن به مرحله گذر از بحران‎ها و فشار‎ها راه كوتاهي در پيش دارد. با وجود اين، پيمودن چنين مسيري نيازمند همت و هوشياري پيوسته است.با وجود همه ناباوري‌ها و همه تلاش‎هايي كه در سطح بين المللي به‌عمل آمد، انقلاب اسلامي امروز پس از۴ دهه موفقيت به اين باور قلبي رسيدكه تأثيرگذارترين رويداد معاصر جهان بوده كه نه تنها رو به افول نرفته، بلكه پرتوافشاني آن روز به روز بيشتر مي‌شود.

با اتكاي به خداوند و مردم عزيز ايران در دوره پس از انقلاب و به فاصله سال‌هايي كه كشور درگير جنگ تحميلي و تحريم‌هاي نابخردانه بود فعاليت خيره‌كننده‎اي در صنايع كشور و از جمله صنعت پتروشيمي رخ داد.

اوج فعاليت‌هاي صنعت پتروشيمي ايران را بدون شك بايد پس از انقلاب اسلامي دانست.

پس از سال ۱۳۶۸ و پس از پشت سر گذاشتن ۸ سال دفاع مقدس و مشكلات فراوان، صنايع كشور امكان برنامه‌ريزي بلندمدت را پيدا كردند. تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي، روند رشد صنعت پتروشيمي در ايران آنچنان چشمگير نبود. در آن مقطع آهنگ آرام توسعه با سرعت رشد و توسعه پس از انقلاب به هيج وجه قابل مقايسه نيست. در دوره پس از انقلاب و به فاصله سال‌هايي كه كشور درگير جنگ تحميلي بود فعاليت خيره‌كننده‎اي در اين صنعت رخ نداد اما پس از آن در دوره سازندگي و با توسعه شبكه گازرساني و توليد از مخزن پارس جنوبي طي دهه ۷۰ و اوايل دهه ۸۰ صنعت پتروشيمي به صنعتي اثرگذار در اقتصاد ايران بدل شد.

مهمترين دستاوردهاي صنعت پتروشيمي پس از انقلاب اسلامي، توسعه و ايجاد ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي، تنوع محصولات و صادرات آن به كشورهاي مختلف بوده است.

اينك صنعت پتروشيمي به عنوان اولويت نخست اقتصاد كشور با تكيه بر ثروت‌هاي خلق شده، ايجاد ارزش افزوده و تجربه ۵۵ ساله در بخش‌هاي توسعه‌اي توانسته است با رويكرد كاهش خام فروشي و تكميل زنجيره ارزش، سبب ايجاد اشتغال‌زايي با زيرساخت‌هاي مناسب در حوزه صنايع پايين دستي شود.

اين مهم بخش كوچكي از پيشرفت‌ها و دستاوردهايي است كه مردم ما به بركت انقلاب اسلامي، طعم آنرا چشيده‌اند. افق‌هاي بسيار روشن‌تري در انتظار نسل جوان و متخصصان كشور عزيزمان ايران قرار دارد كه مي توان در سايه وفاق و همدلي ملي براي تحقق آنها گام برداشت.

در مقطع كنوني، سرمايه انساني موجود در ايران فرصت بي‌نظيري در اختيار كشور قرار داده تا بتواند به اتكاي اين سرمايه ظرفيت‌هاي بالقوه سرزميني و معدني اقتصاد ايران را شكوفا نموده و تحول تاريخي در اقتصاد كشور ايجاد كرد. ظرفيت بالقوه جهش دوم در صنعت پتروشيي كشور و رسيدن به جايگاه نخست در منطقه جنوب غرب آسيا با شكوفاسازي اين استعداد‌ها و به‌كارگيري مطلوب ظرفيت‌هاي مادي و معنوي تحقق خواهد يافت«.

انتهاي پيام

شانا


برگشت به تلکس خبرها