تلکس نفت نيوز: دانشگاه صنعت نفت يكي از موفق ترين و ضابطه مندترين دانشگاههاي كشور است
چهارشنبه، 12 دی 1397 - 10:40     کد خبر: 19136

نفت نيوز: دانشگاه صنعت نفت درباره خبر منتشر شده در روزنامه همشهري با عنوان «دانشگاه‌هاي بي‌ضابطه» براي روشن شدن موضوع و همچنين تنوير افكار عمومي، جوابيه‌اي منتشر كرد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا، متن جوابيه دانشگاه صنعت نفت به شرح زير است:

بديهي است كه هر دانشگاهي در كشور كارنامه متفاوتي دارد. برخلا‌ف همه دانشگاه‌ها، دانشكده‌ها و پژوهشكده‌هاي مورد اشاره در گزارش روزنامه همشهري مورخ (شنبه، هشتم دي‌ماه) دانشگاه صنعت نفت قدمتي ۸۰ ساله در خدمت صادقانه به صنعت نفت كشور دارد.

دانشكده نفت آبادان با سابقه‌اي ۸۰ ساله در سال ۱۳۱۸ پايه‌گذاري شد و به عنوان قديمي‌ترين موسسه آموزش عالي كشور پس از دانشگاه تهران، فعاليت آموزشي خود را در زمينه تعليم و تربيت متخصصان عرصه نفت و گاز كشور آغاز كرد. اين واحد آموزشي از سال ۱۳۳۷ با عنوان دانشكده نفت آبادان (Abadan Institute of Technology) يا (AIT) با بهره‌گيري از الگوي دانشگاه معروف فني ماساچوست آمريكا (MIT) تغيير نام داد.

در آن سال‌ها، اين دانشكده كنكوري مجزا داشت و با برخورداري از آزمون‌هاي بسيار دقيق كتبي و مصاحبه‌هاي فني، بهترين دانش‌آموزان را از همه نقاط كشور در رشته‌هاي مختلف مهندسي مورد نياز صنعت نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در مقطع كارشناسي انتخاب مي‌كرد. از شاخص‌هاي مهم سيستم آموزشي اين دانشكده، حضور استادان برجسته بين‌المللي و آموزش همه دروس و متون علمي به زبان اصلي (انگليسي) و انجام كارآموزي و كارورزي‌هاي مرتبط با رشته تحصيلي در تاسيسات بالادستي و پايين‌دستي صنعت نفت و گاز كشور در هر تابستان بود.

تاسيس اين دانشكده در شهر آبادان و در كنار مجموعه تاسيسات نفتي جنوب كشور نظير پالايشگاه آبادان به عنوان بزرگ‌ترين پالايشگاه آن موقع دنيا و همكاري فعال دوجانبه دانشكده و صنعت در شرايط آب و هوايي گرم و طاقت‌فرساي جنوب، امكان دسترسي مستقيم و انطباق‌پذيري با محيط‌هاي خشن كسب‌وكار نفت و گاز را در سيستم آموزشي پيشرفته دانشكده فراهم مي‌كرد.

بدين ترتيب، دانشجوياني كه از سن ۱۸ سالگي وارد اين دانشكده مي‌شدند، از همان ابتدا با شرايط سخت كاري در جنوب آشنا شده و تعلق ويژه‌اي به اين صنعت پيدا مي‌كردند. در سال ۱۳۶۸ براساس مصوبه شوراي گسترش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دانشكده نفـت آبادان با به زير چتر درآوردن ديگر واحدهاي آموزشي وزارت نفت يعني دانشكده‌هاي نفت اهواز، حسابداري تهران، پرستاري و آموزشكده‌هاي فني اصفهان، اهواز، ملاير و علوم دريايي محمودآباد به دانشگاه صنعت نفت تبديل شد. از آن زمان به بعد نيز با بهره‌گيري از مدل پيشرفته آموزشي و تجارب بي‌نظير خود در كشور و جذب دانش‌آموزان ممتاز، نيروهاي متخصصي را تربيت كرد كه به اذعان مسئولان وزارت نفت، شركت ملي نفت و شركت ملي گاز، همواره بيشترين تاثيرگذاري و ماندگاري را در اين صنعت داشته‌اند.

فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه همواره در به گردش درآوردن چرخ عظيم صنعت نفت و گاز و خودكفايي آن، به‌ويژه در دوران جنگ تحميلي و وجود تحريم‌ها عليه كشور، نقش كليدي داشته‌اند. در زمان پس از جنگ و دوران سازندگي، اين دانشگاه توانست از طريق توسعه همكاري‌هاي بين‌المللي با معتبرترين دانشگاه‌هاي نفت جهان و برگزاري موفق دوره‌هاي دو مدركي (Dual- degree) خلأ كمبود متخصص داخلي را جبران كند.

دانشگاه صنعت نفت تنها دانشگاه تخصصي كشور در حوزه راهبردي نفت و گاز است كه با برخورداري از الگويي متفاوت از ديگر دانشگاه‌هاي كشور مبتني بر يك مدل تكامل يافته در حلقه‌‌ ارتباطي دانشگاه و صنعت نفت و نيز پويايي اين مدل در رصد و پايش نيازمندي‌هاي شغلي و مهارتي به‌روز و مورد نياز صنعت نفت و تربيت فارغ‌التحصيلان متخصص و توانمند در رشته‌هاي بالادستي و پايين‌دستي صنايع نفت و گاز كه همواره براي نخستين بار در كشور در اين دانشگاه طراحي و راه‌اندازي مي‌شوند، صنعت نفت كشور را از زمان ملي شدن نفت در پالايشگاه نفت آبادان تا شرايط تحريم امروز در نگهداري و توسعه ميدان‌هاي نفت و گاز، از هرگونه نياز به نيروي خارجي و آسيب جدي دشمنان مصون كرده است.

از جمله نكات بارز در تربيت دانشجويان اين دانشگاه مي‌توان به اجراي سه دوره كارآموزي در سه تابستان (برخلاف بقيه دانشگاه‌ها كه عموما يك يا حداكثر دو كارآموزي مي‌گذرانند)، برگزاري برخي از دروس تخصصي با بهره‌گيري از متخصصان صنعت و آموزش همزمان دروس تئوري در كنار مطالعات موردي (Case Study) توسط استادان با تجربه دانشگاه و متخصصان صنعت نفت و الزام به انجام پايان‌نامه‌هاي تحصيلات تكميلي مورد نياز صنعت نفت و گاز اشاره كرد.

به بيان ديگر، الگوي كارآمدي كه امروز جامعه علمي و صنعتي كشور از دانشگاه‌هاي كشور متوقع هستند تا امكان تربيت نيروهاي ماهر و متخصص آماده به كار براي صنعت فراهم شود، هم اكنون پايلوت آن در دانشگاه صنعت نفت وجود دارد و ساليان سال است كه به صنعت عظيم و استراتژيك نفت خدمت‌رساني مي‌كند. ذكر اين نكته خالي از لطف نيست كه تمام رقباي امروز صنعت نفت ايران، در كشورهاي همسايه خليج نيلگون فارس مانند قطر، كويت، عربستان سعودي و ساير كشورهاي آسيايي (نظير مالزي)، اروپايي و آمريكايي از الگوي مراكز و دانشگاه‌هاي نفت وابسته به شركت‌هاي نفتي خود بهره مي‌جويند.

ضابطه‌مندي هر دانشگاهي را تنها در نحوه پاسخگويي آن دانشگاه به رفع نيازهاي كشور و كيفيت خروجي‌هاي آن در محيط كسب‌وكار مي‌توان مورد سنجش و ارزيابي قرار داد. بدين ترتيب، دانشگاه صنعت نفت را از منظر اين ويژگي مي‌توان به عنوان يكي از موفق‌ترين و ضابطه‌مندترين دانشگاه‌هايي كشور تلقي كرد. از جمله خروجي‌هاي ضابطه‌مندي دانشگاه صنعت نفت از جنبه كيفي مي‌توان ذكر كرد كه همواره دانشجويان اين دانشگاه در آزمون‌هاي ملي مانند آزمون‌هاي كارشناسي‌ ارشد، دكترا و المپيادهاي دانشجويي ملي و بين‌المللي رتبه‌هاي برتر كسب مي‌كنند (كسـب رتبه‌هاي نخست تا دهم در اغلب سال‌ها در آزمون‌هاي كارشناسي‌ ارشد رشته‌هاي مهندسي نفت، مهندسي فرآوري و انتقال گاز، مهندسي شيمي و مهندسي اتوماسيون و ابزار دقيق).

بر اساس رتبه‌بندي نظام جهاني سي. دبليو. يو. آر (CWUR) در سال ۲۰۱۷، دانشگاه صنعت نفت در بين ۱۰ دانشگاه برتر دنيا در حوزه مهندسي نفت، رتبه هفتم را كسب كرده است. با تمام اين نقاط قوت كه تنها برخي از آنها در نوشتار ذكر شد، متاسفانه اين دانشگاه در سال‌هاي اخير مورد بي‌مهري بعضي دولتمردان قرار گرفته و زمينه براي تضعيف آن در محافل مختلف فراهم شده است.

از جمله، درج نام دانشگاه صنعت نفت  روي تصوير يك فلش در يك فضاي استدلالي مبهم و ناشناخته‌ روزنامه همشهري، بدون هيچگونه نوشتار علمي و پشتيبان، نه‌تنها موجب انتقال يك مفهوم ناصواب و از قبل طراحي‌شده نگارنده نخواهد شد، بلكه با ترويج شيوه نادرست رسانه‌اي در محافل علم و دانش كشور، موجب انحراف قضاوت‌ها و ايجاد تشويش، بحران و ناآرامي در دانشگاه صنعت نفت به‌عنوان تنها دانشگاه تخصصي و ويژه كشور در حوزه صنايع راهبردي نفت و گاز مي‌شود كه خلاف مصلحت عمومي كشور بوده و سبب تعرض به جايگاه رفيع اين دانشگاه، به‌عنوان يك سرمايه ملي با برخورداري از يك برند شناخته شده بين‌المللي مي‌شود.

انتهاي پيام

برگشت به تلکس خبرها