تلکس نفت نيوز: مهار موفقيت آميز فوران يك چاه دريايي ايران
سه شنبه، 4 دی 1397 - 10:23     کد خبر: 19133

نفت نيوز: با تلاش فراوان و سرعت عمل مثال‌زدني گروه مديريت بحران منطقه بهرگان، فوران چاه شماره ۲ ميدان سروش پيش از آغاز، به طرزي معجزه‌آسا مهار شد و از بروز خسارات فاجعه‌بار براي محيط زيست و منابع ملي جلوگيري به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت فلات قاره، ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه (۲۷ آذرماه) پس از اعلام گزارش سكو مبني بر مشاهده نشتي شديد از چاه شماره ۲ ميدان سروش، بلافاصله گروه مديريت بحران متشكل از عمليات توليد، مهندسي بهره‌برداري، مجتمع سروش و نوروز، بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE)، خدمات چاه‌پيمايي، مهندسي حفاري، مهندسي تكميل چاه و عمليات دريايي با برگزاري نشستي اضطراري به صورت ويدئوكنفرانس با مسئولان سكو، طرح عمليات مهار نشتي شديد چاه را تعريف و ابلاغ كردند.

بر اين اساس، بلافاصله با هماهنگي منطقه خارك، كشتي تعميراتي «چمپيون» به محل چاه شماره ۲ اعزام شد. سپس گروه يادشده براي ارزيابي و امكان‌سنجي راه‌هاي دسترسي چاه، با بالگرد به سمت سكوي سروش حركت كرد تا پس از مشاهده محل حادثه با ارائه سناريوهاي مختلف به تصميم واحدي برسند. اين گروه در جلسه دوم مديريت بحران، پس از مشاهده مدارك و اسناد موجود بلافاصله با كشتي «كارن ۳» به همراه مسئولان سكوي سروش به محل چاه شماره ۲ رفتند و سناريوهاي مختلف براي دسترسي به تاج چاه و رفع نشتي تعيين و اولويت‌بندي شد. بر اين اساس، همه الزام‎هاي ايمني و تجهيزات مورد نياز از قبيل آماده‌باش كشتي‌هاي آتشخوار، ارسال فوم و OSE از منطقه و تقسيم آنها بر روي شناورها، آماده به كار كردن بوم محاصره‌كننده نفت و اسكيمر جمع‌كننده نفت پيش از رسيدن كشتي «چمپيون» فراهم شد.

پس از رسيدن كشتي «چمپيون» با وجود تاريكي هوا و شرايط بسيار بد جوي، گروه‌هاي بحران و عمليات، راهي محل چاه شماره ۲ شدند. دسترسي به تاج چاه با سبد از طريق چرثقيل كشتي «چمپيون» به دليل شرايط بسيار ناايمن سكوها، تاريكي هوا، خرابي دريا و خطرات ناشي از نشت نفت و گاز ميسر نشد و ادامه كار به صبح و استفاده از روشنايي روز موكول شد.

نبود پله تا ارتفاع زيادي از سطح آب، نبود پهلوگير كشتي، شرايط نامساعد جوي و خرابي دريا، خطر انفجار و آتش‌سوزي به‌واسطه نزديكي دودكش كشتي به محل نشتي نفت و گاز و ... از مهم‎ترين چالش‌ها و محدوديت‌هاي پيش‌روي اين عمليات بود.

همه راه‌هاي برنامه‌ريزي شده براي دسترسي به تاج چاه از سوي دريا با وجود ريسك فراوان بررسي شد كه متاسفانه موفقيت‌آميز نبود، بنابراين آخرين راه ممكن از طريق هوايي بود كه بايد اجرا مي‌شد.

به اين منظور عمليات هلي‌برد با تجربه خلبانان بالگردهاي شركت پاسكو با موفقيت به انجام رسيد و مجيد عسگري و ميلاد رضوي از نفرات ورزيده خدمات چاه‌ها و سكوي سروش با جسارت و ازخودگذشتگي روي هلي‌دك سكوي مركزي پا گذاشتند. (اين سكو با پل به سكوي سرچاهي چاه شماره ۲ متصل است).

عمليات رفع نشتي بر روي چاه با فرستادن تجهيزات مورد نياز به روي سكو از اين طريق، با ريسك بسيار بالا آغاز شد و پس از حدود سه ساعت تلاش بي‌وقفه روي شيرآلات تاج سرچاهي در زير بارش شديد نفت و گاز، خوشبختانه بدون هيچ‌گونه حادثه‌اي و با موفقيت كامل به انجام رسيد. در تمام طول عمليات جهت وزش باد و نشتي نفت و گاز در نظر گرفته شد تا ريسك انجام كار به حداقل برسد.

اين عمليات با هدايت مديريت امور توليد در ستاد و فرماندهي مستقيم آن در صحنه از سوي عباس رجب‌خاني، رئيس منطقه خارك انجام شد كه خوشبختانه از بروز فاجعه ملي زيست محيطي جلوگيري شد و مي‌تواند به عنوان تجربه‌اي در ساير عمليات‌ها و بحران‌ها استفاده شود.

برنامه‌ريزي براي بازسازي و نوسازي جكت اين چاه از سوي كشتي تعميراتي «چمپيون» در حال انجام است.

در اين عمليات، تاريخچه چاه شماره ۲ حاوي اطلاعات حفاري، تكميل، توليد و ... و آخرين شرايط چاه پس از جنگ تحميلي از اسناد موجود استخراج شد. شرايط كنوني مخزن با توجه به تغييرات اخير و اطلاعات فشارسنجي چاه‌ها نيز ارزيابي شده و علل بروز نشتي چاه ريشه‌يابي شد. پايانه صادراتي خليج فارس نيز پشتيباني لجستيكي مناسبي از اين عمليات داشت كه در راستاي مسير عملياتي بسيار مفيد بود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها