تلکس نفت نيوز: توجه ويژه مناطق نفت‌خيز به بومي‌سازي تجهيزات صنعت نفت/ رونمايي از ۵ كالاي ساخت داخل در نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت و حفاري
جمعه، 2 آذر 1397 - 20:46     کد خبر: 19118

نفت نيوز: مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ضمن تاكيد بر لزوم توجه به بومي‌سازي تجهيزات مورد نياز صنايع نفت و حفاري، گفت: در كنار همكاري و ارتباط سازنده با دنيا و شركت‌هاي خارجي بايد از ظرفيت‌هاي بالقوه داخلي بهره برد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا، احمد محمدي روز جمعه (دوم آذرماه) در حاشيه برگزاري دومين روز از دهمين نمايشگاه تخصصي تجهيزات صنعت نفت و حفاري خوزستان گفت: اين رويداد با رويكرد توانمندسازي بخش خصوصي و ساخت داخل برنامه‌ريزي شده است.

وي افزود: برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي دستاوردهاي زيادي به همراه دارد كه طبق آمار بخش قابل توجهي از كالاهاي مصرفي و تجهيزات صنعت نفت بومي‌سازي شده است.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب به ساخت تلمبه‌هاي درون‌چاهي اشاره و تصريح كرد: به‌كارگيري دانش بومي ساخت اين تلمبه‌خانه‌ها با همكاري دانشگاه چمران اهواز و بخش خصوصي انجام شده است.

محمدي عنوان كرد: بومي‌سازي بخشي از مته‌هاي حفاري از ديگر اقدام‌هاي انجام شده به‌منظور حمايت از توان بخش خصوصي است. بيشتر اين مته‌ها ساخت كشورهاي غربي است كه با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده توانستيم آنها را بومي‌سازي كنيم.

وي ارتباط سازنده با كشورها و شركت‌هاي خارجي را ضروري دانست و افزود: نفت صنعتي جهاني است، بنابراين ارتباط با سازندگان و دسترسي به فناوري‌هاي روزآمد دنيا براي هر كشوري لازم و ضروري است، نبايد ارتباط و همكاري با دنيا را قطع كرد، اما بايد از ظرفيت‌هاي بالقوه داخلي به نحو احسن بهره برد.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با بيان اين‌كه نگاه مسئولان ارشد به صنايع، به‌ويژه صنعت نفت بايد نگاهي راهبردي باشد، تصريح كرد: اين مسئله ما را به سمت خودكفايي و خوداتكايي سوق خواهد داد. به اين منظور برگزاري نمايشگاهي از اين دست فرصت مناسبي است تا بتوان از آن به نحو شايسته و مطلوب استفاده كرد.

قرارداد توسعه ميدان كرنج با كنسرسيوم پرگس به‌زودي نهايي مي‌شود

محمدي به اقدام‌ها براي توسعه ميدان كرنج اشاره كرد و گفت: پيش قرارداد توسعه اين ميدان با كنسرسيوم پرگس امضا شده و به‌زودي تكليف امضاي قرارداد نهايي توسعه اين ميدان روشن خواهد شد.

وي درباره طرح توسعه‌اي ٢٨ مخزن شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب افزود: ٢ بسته توسعه‌اي براي ميدان‌هاي منصوري، مخزن آسماري و مخزن اهواز برنامه‌ريزي شده است. حجم متنوعي از عمليات توسعه‌اي يا باز توسعه‌اي مخازن هدف‌گذاري شده است.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تصريح كرد: اقدام‌هاي سطح الارضي، احداث خطوط و تسهيلات فرآورشي، جمع‌آوري گازها، انتقال نفت به مبادي صادرات و ... از جمله فعاليت‌هايي است كه در قالب اين بسته پيگيري مي‌شود.

تاكيد بر لزوم راه‌اندازي سامانه‌هاي شناسايي كالاهاي مورد نياز صنعت نفت
مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب از بومي‌سازي ۱۰ هزار قطعه كالاي صنعت نفت و حفاري خبر داد و خواستار راه‌اندازي سامانه‌هاي شناسايي كالاهاي مورد نياز صنعت نفت و حفاري براي بخش خصوصي شد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا، احمد محمدي، روز پنجشنبه ( يكم آذرماه) در آيين گشايش رسمي دهمين دوره نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت و حفاري گفت: در ۹ سالي كه از آغاز فعاليت سالانه اين نمايشگاه مي‌گذرد به همت شركت‌هاي توانمند داخلي توانسته‌ايم بيش از ۱۰ هزار قطعه ضروري صنايع نفت و حفاري را بومي‌سازي كنيم.

وي با بيان اين‌كه فعل خواستن به درستي در صنعت نفت صرف شده است، افزود: در اين صنعت تنها در زمان حفاري يك حلقه چاه نفتي، ۲۰ هزار قطعه به‌كار برده مي‌شود كه اگر اين زنجيره ساخت، مصرف، بازسازي و اصلاح را لحاظ كنيم ميزان سودآوري و ارزآوري بالايي را در اين صنعت شاهدخواهيم بود.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب به نبود امكان شناسايي كالاهاي مورد نياز صنعت نفت از سوي بخش خصوصي اشاره و تصريح كرد: گروهي از اداره‌ها و معاونت‌ها را شناسايي و مشخص كرده‌ايم تا شركت‌هاي دانش‌بنيان و علاقه‌مندان حوزه صنعت نفت بتوانند از طريق آن با كالاها و تجهيزات بخش‌هاي متنوع صنعت نفت آشنا شوند.

محمدي بر لزوم راه‌اندازي سامانه‌هايي براي شناسايي كالاهاي مورد نياز صنعت نفت تاكيد و عنوان كرد: سامانه‌هايي را راه‌اندازي خواهيم كرد تا كالاهاي ضروري و اساسي در اختيار سازندگان، محققان و شركت‌هاي فعال در حوزه صنعت نفت قرار گيرد.

وي با بيان اين‌كه بايد شرايطي فراهم كرد تا بخش خصوصي دلگرم شود، گفت: برپايي نمايشگاه‌هاي صنعت نفت و گاز فرصتي را در اختيار شركت‌هاي داخلي مي‌گذارد تا بتوانند با حضور در چنين رويدادهايي به فعاليت‌هاي خود دلگرم شوند و در مسير خودكفايي و خوداتكايي گام بردارند.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ادامه داد: اگر بخشي از نيازها از سوي شركت‌هاي داخلي تامين نشود هرگز نمي‌توانيم به اهداف مورد نظر دست يابيم.

محمدي گفت: در استان‌هايي كه مرز مشترك جغرافيايي داريم، ظرفيت‌هاي راكدي وجود دارد كه بايد از آنها بهره برد، زيرا عملكرد آنها در صنايع نفت و گاز كشور بسيار تاثيرگذار است.

رونمايي از ۵ كالاي ساخت داخل در نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت و حفاري

وي همچنين از رونمايي پنج كالاي ساخت داخل تجهيزات صنعت نفت و حفاري در دهمين دوره نمايشگاه اهواز خبر داد و افزود: در اين نمايشگاه از پنج دستاورد مهم بومي‌سازي شده شامل كالاهاي پركاربرد حفاري، سامانه‌هاي مربوط به حفاري و ... بومي رونمايي مي‌شود.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تصريح كرد: همزمان با برگزاري اين نمايشگاه نشست‌هاي تخصصي با شركت‌هاي دانش‌بنيان و كارشناسان صنعت نفت برگزار خواهد شد.

امضاي تفاهم‌نامه و چند قرارداد ويژه از ديگر برنامه‌هاي دهمين نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت و حفاري خواهد بود كه محمدي از آن به عنوان اقدام‌هاي عملي براي رسيدن به خودكفايي و تحقق اقتصاد مقاومتي ياد كرد.

وي افزود: حضور ۲۲۰ شركت داخلي در قالب ۱۶۰ غرفه در نمايشگاه امسال از ديگر نكات برجسته نمايشگاه امسال است.

محمدي به طرح‌هاي عمده انجام شده توسط شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب اشاره كرد و گفت: در اين شركت مجموعه فعاليت‌هاي گسترده‌اي طراحي شده كه برخي از آنها مربوط به توسعه ميدان و برخي مربوط به امور عملياتي است.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب تصريح كرد: باتوجه به تحريم‌ها، بايد شرايطي فراهم كرد كه فعاليت‌ها شتاب گيرد و اين مهم جز با حضور بخش خصوصي و شركت‌هاي دانش بنيان و تامين‌كنندگان كالاهاي موردنياز صنايع نفت و گاز ميسر نمي‌شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها