تلکس نفت نيوز: امضاي سردار سليماني پاي تهديد روحاني
چهارشنبه، 20 تیر 1397 - 12:20     کد خبر: 19066

نامه سردار سليماني خطاب به «رئيس‌جمهوري اسلامي ايران» معتبرسازي تهديد ايران بود و به همين دليل هم جهان تهديد آقاي روحاني را جدي گرفت.

به گزارش نفت نيوز، سعدالله زارعي در هفته نامه صبح صادق نوشت:

تهديد حجت‌الاسلام روحاني رئيس‌جمهور كشورمان به اينكه ممانعت از صدور نفت ايران به صادر نشدن نفت از سوي ديگران نيز منجر مي‌شود، بايد باورپذير مي‌شد و دشمن آن را «معتبر» تلقي مي‌كرد؛ چرا كه تهديد يك رئيس‌جمهور كه درست يا نادرست در يك «جناح» و نه در اندازه ملي ديده مي‌شود،‌ مي‌توانست از سوي مخاطب يك اظهارنظر تبليغاتي و گذرا تلقي شود، به خصوص اينكه پيشتر نيز از اين نوع اظهارنظرها از سوي مقامات ارشد دولت ايران ابراز شده و در عمل به جايي نرسيده بود. در واقع نامه سردار سليماني خطاب به «رئيس‌جمهوري اسلامي ايران» معتبرسازي تهديد ايران بود و به همين دليل هم جهان تهديد آقاي روحاني را جدي گرفت. در اين زمينه توجه به چند نكته ضرورت دارد: 

بيشتر بخوانيد:

معني نامه سردار سليماني به روحاني

1ـ مخاطب اصلي و مؤثر سخنان رئيس‌جمهورـ مبني بر اينكه معنا ندارد نفت ايران صادر نشود و نفت منطقه صادر شودـ يك كشور بيشتر نبود؛ «عربستان سعودي». اين كشور هم‌اينك روزانه حدود 5/8 ميليون بشكه نفت صادر مي‌كند و در پي موضع دونالد ترامپ مبني بر تلاش آمريكا براي قطع صادرات نفت ايران، ‌اعلام كرد، جاي خالي ‌صادرات نفت ايران را پر مي‌كند. هم‌اينك حدود 20 درصد از نفت عربستان از طريق خليج‌فارس و حدود 80 درصد آن از طريق درياي سرخ صادر مي‌شود. آقاي روحاني وقتي از نفت منطقه سخن مي‌گويد، ‌دقيقاً منظورش نفت عربستان است؛ چرا كه حجم صادرات كشورهاي ديگر در مقايسه با صادرات عربستان به اندازه‌اي نيست كه مؤثر شمرده شود. عربستان سعودي از بدو پيروزي انقلاب تلاش كرد تا حد امكان يقه خود را در خليج‌فارس از دست ايران جدا كند و لذا پايانه‌هاي نفتي خود را به سرعت و با هزينه بسيار و پذيرش مخاطرات آن به سواحل درياي سرخ منتقل كرد. امروز بخش زيادي از اين سواحل نيز براي عربستان سعودي امنيت كافي ندارد و حتماً مي‌توان گفت امنيت پايانه‌هاي نفتي عربستان در خليج‌فارس به نسبت سامانه‌هاي نفتي آن در درياي سرخ وضع بهتري دارد. 

نامه سردار سليماني به آقاي روحاني در جايگاه «رئيس‌جمهور» در واقع به عربستان، آمريكا و اروپا يادآور شد كه هر قدم به سمت محدودسازي ايران در صادرات نفت در واقع برداشتن يك قدم به سمت خارج كردن عربستان از چرخه صادرات نفت و ايجاد بحران نفتي به خصوص براي اروپاست. در حقيقت گرفتن امنيت از صادرات نفت از ساحل عربستان در درياي سرخ نه تنها مانع افزايش صادرات نفت عربستان مي‌شود؛ بلكه صادرات آن را از اندازه كنوني نيز كاهش مي‌دهد. 

2ـ نامه سردار سليماني پر كردن دست رئيس‌جمهور حين مذاكره او با سه كشور اروپايي نيز به شمار مي‌آيد. اروپايي‌ها در حين اصرار تيم مذاكره‌كننده ايراني مبني بر، رفع موانع از مراودات بانكي بين ايران و اروپا اين ابهام را مطرح مي‌كردند، به فرض كه بانك‌ها همراهي كنند، اما توقف صادرات نفت ايران كه از سوي ترامپ دنبال مي‌شود، مجوزهاي بانكي را بي‌اثر مي‌كند. نامه سردار سليماني به طرف‌هاي اروپايي يادآور شد كه تحقق خواسته‌هاي آمريكا در منطقه آسان نيست و راه‌هايي براي خنثي كردن مطالبات غير قانوني ترامپ وجود دارد. به همين دليل پس از نامه، ‌مذاكرات بين چهار كشور تا حد زيادي از آن فضا خارج شد. حال نوبت تيم ديپلماسي ماست تا اين پشتوانه را به «نقد اقتصادي» تبديل كند. مبادا طرف اروپايي با اين برداشت كه ايران تحت هيچ شرايطي از برجام خارج نمي‌شود، از تن دادن به تعهدات خود در برجام طفره برود و در عمل اروپا نيز از آن خارج شود، در حالي كه ايران همچنان به طور يكطرفه بار سنگين اجراي تعهدات خود را بر دوش داشته باشد. 

3ـ نامه سردار سليماني در عين حال دو نكته ديگر نيز داشت كه متأسفانه سبب بروز برخي بگومگوها در بين بخشي از نيروهاي دلسوز حزب‌اللهي شد.                                                  

لحن صميمي نامه و اشاره به سوابق آقاي «حسن روحاني» و تكريم مواضع اخير ايشان كه با واژه «دست‌بوسي» توأم گرديد، سبب انتقاد بخشي از نيروهايي شد كه به مواضع رئيس‌جمهور در يك جمع‌بندي و در مجموع اعتراض دارند و آنها را سبب بروز مشكلات كنوني در عرصه سياست‌هاي داخلي و خارجي كشور به شمار مي‌آورند. اين نيروها معتقدند؛ «اسطوره جهاد و شهادت» ‌كه اينك بر تارك منطقه مي‌درخشد، نبايد هزينه مي‌شد. 

واقعيت اين است كه «نامه سردار سليماني به رئيس‌جمهوري» درواقع تلاشي بود براي برهم زدن نقشه دشمن ملت ايران كه به دنبال استفاده از ابزار تحريم و تشديد فشار است. به ياد داشته باشيم كه يكي از موضوعاتي كه دشمن براي مؤثر واقع شدن فشارهاي خارجي روي آن حساب كرده است، ايجاد دو دستگي در ميان مسئولان بخش‌هاي مختلف كشور است. اين موضوعي بود كه در داخل نيز به آن دامن زده و ميدان آن هر روز فراخ‌تر مي‌شد. نامه سردار سليماني يكي از هدف‌گذاري‌هاي آمريكا را عقيم كرد و عملي به جز «لحن كاملاً صميمانه» نمي‌توانست اين فضا را منعكس كرده و آن هدف شيطاني را كور كند. وقتي سردار سليماني با همه عظمتش براي حل مشكلات مردم به ميدان مي‌آيد، همان‌گونه عمل مي‌كند كه در موقع مشكلات بزرگ امنيتي منطقه عمل مي‌كند؛ حضوري گرم، در خط مقدم و خاكسارانه. لذا نبايد گمان كرد كه قدرداني از موضعي انقلابي در هنگامه حساس حل مسئله و در حالي كه دشمن تلاش مي‌كند دولت ما را در كادري بسته و سردرگم به دام اندازد و به گوشه رينگ ببرد، معنايي به جز بن‌بست‌شكني دارد، بله، سردار هر دستي كه گرهي از كار اين مردم بگشايد را مي‌بوسد، كما اينكه هركسي كه دركي انقلابي دارد اين موضع را درمي‌يابد و گرفتار وساوس نمي‌شود.

منبع: فارس

برگشت به تلکس خبرها