تلکس نفت نيوز: كاهش 36 درصدي ميزان واردات بنزين در بهار امسال
چهارشنبه، 20 تیر 1397 - 12:14     کد خبر: 19065

نفت نيوز: ميزان واردات بنزين در سه ماه نخست امسال به طور ميانگين روزانه 9 ميليون ليتر پيش بيني شده بود اما به گفته مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، اين ميزان 36 درصد كاهش يافت.

 به گزارش ايرنا، با راه‌اندازي مرحله دوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس كه هفتم تيرماه با حضور رييس جمهوري به طور رسمي تحقق يافت، موازنه توليد و مصرف بنزين در كشور مثبت شد.
يكم ارديبهشت ماه معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: از پانزدهم ارديبهشت ماه ايران در توليد بنزين خودكفا مي‌شود و با به توليد رسيدن مرحله سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس صادرات اين محصول را آغاز مي كنيم.
به گفته «عليرضا صادق‌آبادي»، ميانگين واردات بنزين در 6 ماه نخست پارسال روزانه 13 ميليون بشكه و در سه ماه پاياني سال 1396، روزانه پنج ميليون ليتر بود اما برنامه اين است كه تا پايان ارديبهشت واردات بنزين متوقف شود.
صادق آبادي ادامه داد: با راه اندازي فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس، توليد بنزين كشور تا پايان سال به حدود ١٠٥ ميليون ليتر بنزين مي رسد كه ٨٧ ميليون ليتر از آن از نوع يورو ٤ و ٥ است.
پالايشگاه ستاره خليج فارس با ظرفيت روزانه 360 هزار بشكه در سه مرحله با ظرفيت 120 هزار بشكه اي ساخته مي شود.
در همين پيوند، «محمدرضا موسوي خواه» مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، عصر سه شنبه در پاسخ به ايرنا گفت: قرار بود در سه ماه نخست امسال روزانه به طور ميانگين 9 ميليون ليتر بنزين وارد شود اما اين ميزان، به پنج ميليون و 700 هزار ليتر رسيد.
اين، در حالي است كه ميانگين مصرف روزانه بنزين از آغاز امسال تا پايان ارديبهشت به 85 ميليون و 900 هزار ليتر رسيد كه نسبت مدت مشابه پارسال 9.4 درصد رشد را نشان مي‌دهد.
همچنين با عبور مصرف روزانه سوخت از مرز 116 ميليون ليتر در نوروز امسال و افزايش 13.3 درصدي آن ركوردهاي پيشين شكسته شد و همان زمان مديرعامل شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از توزيع متوسط روزانه يكصد ميليون ليتر بنزين در كشور خبر داد.
موسوي خواه مصرف بنزين در سه ماه نخست امسال را 9 درصد اعلام و تاكيد كرد «كمبود بنزين در كشور نداريم».
وي تصريح كرد: در كلانشهرها بنزين يورو4 توزيع و بنزين سوپر نيز به طور كامل عرضه مي شود.
موسوي خواه گفت: بنزين در كل كشور با كيفيت و استاندارد مطلوب توزيع مي شود.
ساماندهي واردات و صادرات و حمايت از خودكفايي در توليد كالاها از بندهاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي است كه در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوي رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نيز «اقتصاد مقاومتي؛ توليد- اشتغال» بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامي شعار سال 1397 را «حمايت از كالاي ايراني» اعلام كردند.
سه هزار و 600 جايگاه عرضه سوخت در سطح كشور وجود دارد و روزانه به طور متوسط بيش از 80 ميليون ليتر بنزين در كشور مصرف مي شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها