تلکس نفت نيوز: تحريم نفت ممكن نبود اگر در كار وزارتخانه تاخير نمي انداختند
شنبه، 9 تیر 1397 - 18:39     کد خبر: 19058

نفت نيوز: وزير نفت كشورمان گفت: اگر در كار وزارت نفت تاخير نينداخته بودند و پنج قرارداد ديگر همانند توتال منعقد شده بود و همچنين صادرات نفت كشور چهار ميليون بشكه در روز بود، ديگر آمريكا نمي توانست نفت ايران را تحريم كند.

به گزارش ايرنا، «بيژن زنگنه» روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاري خانه ملت بدون اشاره به نام كساني كه در كار وزارت نفت تاخير انداخته اند تصريح كرد: اگر صادرات نفت كشور چهار ميليون بشكه در روز بود ديگر آمريكا نمي توانست نفت ايران را تحريم كند، چرا كه خروج نفت ايران بسيار برايش زيان بار بود، همانگونه كه نتوانست روسيه را تحريم نفت و گاز كند چون مقدار توليد نفت و گاز روسيه به مقداري بود كه بازار تحمل خروج روسيه را نداشت.
وي درباره تضامين اخذ شده در قرارداد ايران و توتال گفت: ساختار قراردادهاي «آي پي سي» اينگونه بوده كه اگر اجراي قرارداد براي شركت طرف مقابل ايران غيرممكن شده و اين موضوع را اعلام كند، مي تواند از قراداد خارج شود؛ اما پولي به آن پرداخت نمي شود تا زماني كه فعاليت پروژه تمام شود.
وزير نفت با بيان اينكه در قرارداد ايران و توتال پيش بيني شده است كه شركت دوم يعني شركت چيني جايگزين توتال شود، افزود: توتال هنوز از قرارداد خارج نشده و 25 روز از مهلت 60 روزه اين شركت براي مذاكره با آمريكا باقي مانده است.
وي تاكيد كرد: بعيد است كه توتال بتواند براي حضور در ايران از آمريكا معافيت بگيرد، اما اگر شركت چيني نيز تمايلي به ادامه فعاليت نداشته باشد، شركت سوم كار را ادامه مي دهد.
زنگنه با بيان اينكه برخي خيلي روي اين موضوع حساسيت نشان مي دهند كه ايران در قرارداد با توتال ضرر كرده است، يادآور شد: در اين قرارداد ضرر نكرده ايم، فرض مي شود كه ايران سرمايه داشته و پول هايش روي دستش مانده و مي خواسته كار اين پروژه را انجام دهد، پس اگر توتال و چيني ها از قرارداد خارج شدند اين سرمايه ها به شركت پتروپارس داده شود تا اين پروژه را به اتمام برساند.
وزير نفت كشورمان با اشاره به اينكه شركت توتال تاكنون 60 ميليون دلار در اين پروژه خرج كرده است، افزود: مجلس و دولت قبول كرده اند كه براي توسعه صنعت نفت به فرآيند جذب سرمايه گذار و فناوري خارجي توجه شود كه در اين موضوع هيچ اختلافي بين مجلس و دولت نبود و هيئت نظارت بر منابع هيدروكربوري كه مقامات عالي سه قوه در آن حضور دارند، انعقاد اين قرارداد را به مصلحت كشور دانستند.
به گزارش ايرنا، دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا 9 مه (19 ارديبهشت) اعلام كرد كه اين كشور از برجام خارج مي شود و به تعليق تحريم هاي هسته اي اين كشور عليه تهران ادامه نمي دهد.
سه شنبه گذشته يك مقام عالي رتبه وزارت امورخارجه آمريكا از همه كشورها خواست واردات نفت خام از ايران را به صفر كاهش دهد.
انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها