تلکس نفت نيوز: گزارش كامل فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با حضور رئيس جمهور
جمعه، 8 تیر 1397 - 12:26     کد خبر: 19057

نفت نيوز: فاز دوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس با ظرفيت توليد ۱۲ ميليون ليتر بنزين يورو۵، با حضور رئيس‌جمهوري و وزير نفت، افتتاح شد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا، فاز دوم پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج‌فارس روز پنجشنبه (هفتم تيرماه) با حضور حسن روحاني، رئيس‌جمهوري، بيژن زنگنه، وزير نفت، عليرضا صادق‌آبادي، مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، فرماندار و استاندار هرمزگان، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران ارشد صنعت نفت كشور به‌طور رسمي افتتاح شد.

با بهره‌برداري از فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس روزانه ۱۲ ميليون ليتر بنزين با كيفيت يورو ۵ به كل توليد بنزين كشور افزوده مي‌شود.

پالايشگاه ستاره خليج‌فارس در قالب سه فاز تعريف شده كه هر فاز قابليت توليد روزانه ۱۲ ميليون ليتر بنزين مطابق استانداردهاي روزآمد اتحاديه اروپا را دارد. با راه‌اندازي دو فاز نخست، ميزان توليد بنزين اين پالايشگاه به ۲۴ ميليون ليتر رسيده و فاز سوم نيز تا پايان امسال به بهره‌برداري مي‌رسد.

پالايشگاه ستاره خليج‌فارس سبب ايجاد موازنه مثبت توليد و مصرف بنزين شده و با راه‌اندازي فاز سوم، امكان برقراري صادرات بنزين نيز فراهم مي‌شود.

پالايشگاه ستاره خليج فارس نماد تلاش مهندسان ايراني است

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا صلي الله عليه و اله با بيان اين‌كه پالايشگاه ستاره خليج‌فارس نماد كوشش مهندسان ايراني در سخت‌ترين شرايط تحريم است، گفت: شرايط امروز ما سخت‌تر از دوران دفاع مقدس نيست و خوشبختانه در حوزه‌هاي مهم اقتصادي پيشرفت خوبي داشته‌ايم.

به گزارش خبرنگار اعزامي شانا به بندرعباس، سردار عبادالله عبداللهي روز پنجشنبه (هفتم تيرماه) در آيين گشايش رسمي فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس، با اشاره به اين‌كه پالايشگاه ستاره خليج‌فارس بزرگ‌ترين پالايشگاه ميعانات گازي جهان به شمار مي‌رود، گفت: خوشبختانه اين طرح با تلاش بخش‌خصوصي، مهندسان و مشاوران در سال ۹۷ به ثمر رسيد.

وي با تاكيد بر اين‌كه اگر وحدت رويه داشته باشيم بر مشكلات پيروز مي‌شويم، گفت: شرايط امروز ما سخت‌تر از دوران دفاع مقدس نيست و خوشبختانه در حوزه‌هاي مهم اقتصادي پيشرفت خوبي داشته‌ايم.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) با تاكيد بر اين‌كه در جنگ اقتصادي جوانان موفق بوده‌اند، گفت: خوشبختانه تعداد زيادي از نيروهاي اين پالايشگاه را مهندسان و كارگران جوان تشكيل مي‌دهند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا اظهار كرد: در سال ۹۷ بر اساس اولويت ۴۰ پروژه با رقمي بالغ بر ۱۲۰ هزار ميليارد تومان در دست اجرا داريم كه ۱۰۰ هزار ميليارد تومان از اين رقم مربوط به صنعت نفت است و در دستور كار قرار دارد.

وي بنزين توليد شده در پالايشگاه ستاره خليج‌فارس را جزو باكيفيت‌ترين بنزين‌هاي توليدي برشمرد و گفت: احجام اين پروژه بسيار متفاوت از ديگر پالايشگاه‌هاي كشور بوده و از نظر محيط و حجم برابر با سه فاز پارس جنوبي است.

عبداللهي با اشاره به اين‌كه اولويت‌هاي دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم بسيار دقيق و با اهميت بود، گفت: از جمله اين اقدام‌هاي مهم، اجراي سه فاز پارس‌جنوبي و مهار ۷,۳ ميليارد مترمكعب از آب‌هاي مرزي در استان هرمزگان بوده است.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) با بيان اين‌كه بيش از ۸۰ درصد طراحي و تامين تجهيزات، ساخت و راه‌اندازي پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با استفاده از نيروها و امكانات داخلي بوده است، گفت: در اين پروژه عظيم ۱۰هزار نيروي متخصص براي ساخت پالايشگاه آمادگي پيدا كردند.

خودكفايي بنزين بايد در خودروسازي‌ها پيگيري شود

وزير نفت با اشاره به لزوم كاهش مصرف بنزين در كشور گفت: با افتتاح فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس روزانه ۲۴ ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد مي‌شود، اما نمي‌توانيم سالي يك فاز براي افزايش مصرف بنزين در كشور در مدار قرار دهيم و بايد پس از اين خودكفايي بنزين، اين خودكفايي در كارخانه‌هاي خودروسازي پيگيري شود.

به گزارش خبرنگار اعزامي شانا به بندرعباس، بيژن زنگنه روز پنجشنبه (هفتم تيرماه) در آيين گشايش رسمي فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج‌فارس، با اشاره به افزايش مصرف داخلي بنزين، گفت: اگرچه بنزين و نفت‌گاز باكيفيت در كلانشهرها توزيع مي‌شود و طرح‌هاي افزيش كيفيت فرآورده‌هاي نفتي به منظور افزايش كيفيت هوا يكي پس از ديگري به بهره‌برداري مي‌رسد، اما مهار و مديريت مصرف بنزين در داخل كشور امري حياتي است.

وي با گراميداشت ياد و خاطره شهداي هفتم تير، شهيد بهشتي را اسطوره انقلاب اسلامي، اعتدال و ميانه روي و صبر برشمرد و با اشاره به راه‌اندازي فاز نخست پالايشگاه ستاره خليج فارس در دهم ارديبهشت‌ماه پارسال، گفت: اين طرح در ابتدا كلاف پيچيده‌اي بود كه باز كردن گره‌هاي آن صبر و حوصله زيادي مي‌خواست و خوشبختانه همكاران ما در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و قرارگاه خاتم الانبياء (ص) و شركت شركت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (اويك) و شركت راه اندازي و بهره برداري صنايع نفت (اويكو) براي موفقيت اين طرح با ظرفيت پالايش روزانه ۱۲۰ هزار بشكه ميعانات گازي تلاش و همكاري بي‌وقفه‌اي داشتند.

وزير نفت با اعلام بهره‌برداري از فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در زمستان امسال گفت: در سال ۹۲، توليد بنزين يورو ۴ در سال ۹۲، سه ميليون و ۴۰۰ هزار ليتر در روز بود كه اين مقدار در سال ۹۶ به روزانه ۲۸ ميليون ليتر رسيد و اين رقم امسال با ۱۴ برابر افزايش به ۵۴ ميليون ليتر در روز مي‌رسد، همچنين توليد بنزين پايه كشور از رقم روزانه ۵۹ ميليون و ۵۰۰ هزار ليتر هم‌اكنون به ۹۰ ميليون ليتر رسيده است.

زنگنه همچنين درباره ميانگين مصرف بنزين در كشور، گفت: در سال ۹۱ روزانه ۶۳ ميليون و ۵۰۰ هزار ليتر بنزين در كشور مصرف مي‌شد كه اين مقدار در خردادماه ۹۷ به روزانه ۸۳ ميليون و ۵۰۰ هزار ليتر رسيده و در ماه‌هاي آينده به اين رقم افزوده خواهد شد، رقم افزايش بنزين در كشور سالانه ۸ تا ۹ درصد است.

وزير نفت با اشاره به اين كه هم اكنون در همه كلانشرهاي كشور بنزين و نفت‌گاز يورو ۴ توزيع مي‌شود، گفت: هم‌اكنون در ۹۴ جايگاه در سراسر كشور بنزين و نفت‌گاز يورو ۴ توزيع مي‌شود كه اين رقم در دو ماه آينده به ۲۰۰ جايگاه مي‌رسد.

وي همچنين از عملياتي شدن واحد تصفيه هيدروژني پالايشگاه تبريز با توليد روزانه ۶ ميليون ليتر نفت‌گاز در مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: واحد تصفيه هيدروژني پالايشگاه بندرعباس با ظرفيت توليد روزانه ۱۲ ميليون ليتر نفت‌گاز يورو ۴ مهرماه امسال به بهره‌برداري مي‌رسد و بهره‌برداري از واحد تصفيه هيدروژني پالايشگاه اصفهان با استاندارد يورو چهار هم در دستور كار قرار دارد.

وزير نفت همچنين از افزوده شدن ۲ ميليون ليتر بنزين يورو ۴ به توليد پالايشگاه لاوان خبر داد.

زنگنه با اشاره به اين‌كه بيشترين تهديد آمريكا در دوره پيشين تحريم‌ها متوجه بحث سهميه‌بندي بنزين بود، گفت: با اجراي پروژه احداث پالايشگاه ستاره خليج‌فارس به عنوان يك طرح مهم در جهت اقتصاد بزرگترين گام برداشته شد و در صورتي كه راه‌اندازي نمي‌شد ۳۶۰ هزار بشكه خوراك ميعانات گازي اين پالايشگاه را بايد به زحمت صادر مي‌كرديم.

وي با اشاره به طرح فراگير پالايشي سيراف (پالايشگاه‌هاي هشت‌گانه) گفت: براي تكميل اين طرح مهم با مجموع ظرفيت پالايش روزانه ۴۸۰ هزار بشكه‌ كه خوراك آن ميعانات گازي خواهد بود، به فكر واگذاري سهام آن به مردم هستيم.

توليد بنزين يورو ۴ و ۵ كشور در ۵ سال ۱۳ برابر شده است

رئيس جمهوري اعلام كرد كه كل توليد بنزين كشور در پنج سال گذشته ۴۵ درصد افزايش يافته و در همين بازه زماني توليد بنزين با كيفيت‌هاي يورو ۴ و ۵، ۱۳ برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامي شانا به بندرعباس، دكتر حسن روحاني امروز (پنجشنبه، هفتم تيرماه) در آيين گشايش فاز دوم پالايشگاه ستاره خليج فارس با بيان اين‌كه توليد بنزين كل كشور طي پنج سال ۴۵ درصد افزايش يافته، گفت: اين مهم با كار و فعاليت همه كارگران، مهندسان  و طراحان و همه آنهايي كه در اين هواي گرم عرق مي‌ريزند حاصل شده است.

وي با بيان اين كه در فاصله پنج سال توليد بنزين يورو ۴ و ۵ بيش از ۱۲ تا ۱۳ برابر شده است، افزود: آيا نبايد به اين مهم افتخار كنيم؟ ما وارد كننده گازوئيل بوديم و هم اكنون صادركننده هستيم، در زمستان واردكننده گاز بوديم، اما اكنون صادركننده نيز هستيم، آيا اين موارد افتخار نيست؟ آيا نبايد به بهره‎برداري از فازهاي جديد پارس جنوبي يا فازهاي پالايشگاه ستاره خليج فارس افتخار كنيم؟

رئيس جمهوري ادامه داد: در ارديبهشت‌ماه سال ۹۶ فاز نخست پالايشگاه ستاره خليج فارس افتتاح شد و امسال فاز دوم آن و در هر فاز روزانه ۱۲ ميليون ليتر بنزين توليد مي‌شود كه اين موضوع نيز جاي افتخار دارد.

دكتر روحاني تصريح كرد: اميدوارم تا پايان سال فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس به بهره‌برداري برسد و اگر در مصرف بنزين نيز صرفه‌جويي‌هاي لازم را انجام دهيم و مصرف بيش از حد را مهار كنيم، صادركننده بنزين خواهيم شد.

وي با انتقاد از افزايش مصرف انرژي به‌ويژه بنزين در كشور گفت: ايران ۸۰ ميليون نفر جمعيت دارد و روزانه ۸۰ ميليون ليتر بنزين در كشور سوزانده مي‌شود، در كجاي دنيا با چنين مصرفي رو‌به‌رو هستيم؟

رئيس جمهوري تصريح كرد: اين‌ حامل‌هاي انرژي سرمايه‌هاي كشور هستند. واقعا ما بد مصرف مي‌كنيم، ارز و دلار همين‌جاست، در اين دوران اگر كمي مراعات كنيم به‌طور حتما در تامين بنزين مورد نياز كشور به خودكفايي خواهيم رسيد، هم‌اكنون در گازوئيل به خودكفايي رسيده‌ايم، در صورتي كه سدي در برابر بد مصرفي و هدررفت و قاچاق سوخت ايجاد كنيم به اين مهم دست خواهيم يافت.

روحاني با بيان اين كه بايد سهام پالايشگاه ستاره خليج فارس را در اختيار مردم قرار دهيم، گفت: بدون ترديد با عرضه سهام اين پالايشگاه همان ساعت‌هاي اوليه با اقبال سرمايه‌گذاران و مردم روبه‌رو خواهد شد، بايد سرمايه در مسير درست قرار گيرد و اين جزو وظايف ماست.

رئيس جمهوري ادامه داد: يكي از دستگاه‌ها و ارگانهايي كه مي‌تواند در جامعه سرمايه‌گذاري‌هاي جديد انجام دهد وزارت نفت است، اين وزارتخانه و البته شركت ملي نفت ايران اصولا همانند بانك مركزي بوده و حتي قدرتمند‌تر از آن هستند و به قول و اوراق خود پايبند هستند.

وي با بيان اين كه مي‌توان سرمايه‌گذاري‌هاي عظيمي در توليد نفت ازسوي شركت و سرمايه‌گذاران داخلي انجام داد، عنوان كرد: در ارديبهشت ماه امسال به نمايشگاه نفت رفتم و وزير نفت در آنجا عنوان كرد كه در اين صنعت به ميزان ۶ ميليارد دلار اوراق ريالي يا ارزي منتشر خواهد كرد. اين كار مثبتي است، هر دستگاهي كه بتواند مردم را وارد سرمايه‌گذاري كند، يا اشتغال‌زايي داشته باشد و پول مردم را برگرداند خدمت بزرگي انجام داده است.

روحاني افزود: از نيروهاي مسلح، سپاه، ارتش، بسيج، نيروي انتظامي، كارآفرينان و شركت‌هايي كه در اين پروژه عظيم (پالايشگاه ستاره خليج فارس) زحمت كشيدند و باعث افتخار كشور مي‌شوند كمال تشكر و قدرداني را دارم و مي‌گويم كه امروز، روز ياري بيشتر به كشور است. ما همه بدهكار كشور هستيم و بايد دين خود را به اين كشور ادا كنيم.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها