تلکس نفت نيوز: آمريكا موفق به حذف نفت ايران از بازارهاي جهاني مي‌شود؟
جمعه، 8 تیر 1397 - 12:24     کد خبر: 19056

بعد از اتمام سناريوي آمريكا در مورد افزايش توليد در اوپك، اكنون اين كشور سناريوي ديگري را براي حذف نفت ايران در بازارهاي جهاني نوشته است و در نخستين خط آن از شركت‌هايي كه نفت خام ايران را خريداري مي‌كنند خواسته است خريد نفت از ايران را تا نوامبر متوقف كنند، درخواستي كه به مذاق خيلي از مشتريان نفت ايران خوش نيامد و باعث شد آمريكا از مواضع خود كوتاه بيايد.

به گزارش ايسنا، نفت ايران همچنان نوك پيكان تحريم هاي آمريكا عليه ايران است و اين كشور در تلاش است از طريق راه‌هاي مختلف طلاي سياه ايران را در بازارهاي جهاني نفت حذف كند. نخستين حركت آمريكا در اين راستا درخواست غير رسمي از كشورهاي اوپك براي افزايش توليد و خروج كشورها از تعهد كاهش توليد بود. البته اوپكي‌ها زير تعهد خود نزدند و قرار شد افزايش توليد بازگشت اعضا به تعهد صد در صدي به جاي تعهد ۱۵۰ درصدي صورت گيرد.

بعد از گذشت حدود يك هفته از اجلاس اوپك آمريكا سناريوي بعدي خود را براي نفت ايران نوشت و در آن از مشتريان نفت ايران خواست كه تا نوامبر(آبان ماه) خريد نفت ايران را متوقف كنند. در اين راستا يك مقام بلندپايه وزارت خارجه آمريكا اعلام كرد: شركت‌هايي كه نفت خام ايران را خريداري مي‌كنند بايد تا ابتداي نوامبر خريد نفت را به طور كامل متوقف كنند، در غير اين صورت با تحريم‌هاي قدرتمند آمريكا مواجه خواهند شد.

تصميم ترامپ نشان مي‌دهد بر خلاف اوباما، قصد كاهش پلكاني صادرات نفت ايران را ندارد. دولت اوباما در دوران تحريم‌هاي قبلي از خريداران خواسته بود واردات نفت ايران را هر ۱۸۰ روز به ميزان ۲۰ درصد كاهش دهند، اما وزارت خارجه آمريكا روز سه‌شنبه تاييد كرد خريداران نفت ايران بايد خريدشان را با هدف رساندن به صفر تا چهارم نوامبر كاهش دهند. دولت آمريكا انتظار ندارد به شركت‌هايي كه نفت ايران را خريداري مي‌كنند يا در صنعت انرژي اين كشور سرمايه‌ گذاري مي‌كنند، هيچ‌گونه معافيتي اعطا كند.

البته بيژن زنگنه، وزير نفت كشورمان با نگاه واقع بينانه به اين موضوع اعلام كرد شركت‌هاي نفتي بين‌المللي بزرگ رويا داچ شل و توتال فرانسه خريد نفت ايران را متوقف كرده‌اند. شركت‌هاي نفتي پس از اعمال فشار آمريكا براي انتقال پول و براي بيمه حمل محموله‌هاي نفتي، مشكلاتي پيدا كردند. تصور نمي‌كنم آنها بتوانند از آمريكا معافيت بگيرند. ما راه ديگري پيدا خواهيم كرد. اكثر مشتريان همچنان نفت ايران را خريداري مي‌كنند و راه‌هاي بسياري براي ايران به منظور حفظ توليد خود وجود دارد.

عكس العمل شركت ها به درخواست آمريكا

كارشناسان بر اين باورند كه دولت آمريكا در زمان اوباما به سرعت توانست صادرات نفت ايران را كاهش دهد، زيرا تا حدود زيادي از حمايت متحدان اروپايي خود برخوردار بود. كشورهاي اروپايي نيز تحريم‌هاي خود را عليه صادرات نفت ايران اعمال كرده بودند كه خريد اين قاره را در ظرف مدت شش ماه به صفر رسانده بود. اما اين بار انگليس، فرانسه و آلمان و اتحاديه اروپا با خروج ترامپ از توافق هسته‌اي به شدت مخالفت كرده و تدابيري را براي حمايت از شركت‌هاي خود در برابر تحريم‌هاي ثانويه وضع كردند. اين تحريم‌هاي ثانويه شركت‌هايي را كه با نهادهاي ايراني تحت تحريم همكاري مي‌كنند مجازات كرده و مانع دسترسي آنها به بازار آمريكا و سيستم مالي بين‌المللي مي‌شود.

از سوي ديگر كشورهاي آسيايي از جمله روسيه، هند و چين همچنان پاي نفت ايران ايستاده‌اند. در اين راستا يكي از مديران ارشد شركت ساينوپك چين اعلام كرد كه تحريم‌هاي آمريكا ضد ايران، تاثيري بر واردات نفت چين از ايران نخواهد داشت.

به گفته وي پالايشگران چيني براي خريد نفت از ايران، از نفتكش‌هايي استفاده مي‌كنند كه تعاملي با آمريكا ندارند بنابراين، با وجود تصميم آمريكا براي بازگرداندن تحريم‌ها ضد ايران، واردات نفت چين از ايران آسيبي نخواهد ديد.

اين مدير سينوپك همچنين اعلام كرد كه در صورتي كه دولت چين براي واردات نفت از آمريكا تعرفه ۲۵ درصدي وضع كند، پالايشگران چيني خريد نفت از ايالات متحده را متوقف مي‌كنند.

همچنين هند اعلام كرد تحريم‌هاي آمريكا را كه تهديد كرده عليه كشورهايي كه پس از چهارم نوامبر به خريد نفت ايران ادامه‌ مي‌دهند، وضع خواهد كرد به رسميت نمي‌شناسد. سونجاي سوتهير، يكي از مقامات وزارت نفت هند گفت‌: هند تحريم‌هاي يك جانبه را به رسميت نمي شناسد و تنها تحريم‌هايي را رعايت مي‌كند كه از سوي سازمان ملل متحد تصويب شده‌اند.
ژاپن و كره جنوبي نيز براي پيشگيري از پيامدهاي منفي تحريم‌هاي ضدايراني آمريكا، با دولت ايالات متحده مذاكره مي‌كنند.

يوشيهيده سوگا، دبير هيئت دولت و سخنگوي دولت ژاپن، اعلام كرد ژاپن و آمريكا اكنون در حال مذاكره درباره بازگشت تحريم‌هاي آمريكا ضد ايران هستند. ما پيامد اقدام آمريكا را با دقت زير نظر داريم و تمايل داريم با كشورهاي درگير، از جمله آمريكا، مذاكره كنيم تا هيچ پيامد منفي براي شركت‌هاي ژاپني ايجاد نشود.

يكي از مسئولان وزارت انرژي كره جنوبي نيز اعلام كرد دولت اين كشور براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريكا، به مذاكره با واشنگتن ادامه مي‌دهد.

از سوي ديگر وزير انرژي روسيه در واكنش به اخباري مبني بر اعمال فشار آمريكا براي توقف صادرات نفت ايران، گفت: كشورش توافق با ايران براي واردات نفت خام در قبال كالا را از منظر حقوقي ارزيابي خواهد كرد. الكساندر نواك گفت: تفاهم نامه‌اي كه با ايران در سال ۲۰۱۴ امضا كرديم، همچنان به قوت خود باقي است. توافق تهاتر نفت در برابر كالا از سال گذشته آغاز شد و روسيه و ايران توافق كردند ايران صادرات ۱۰۰ هزار بشكه در روز نفت به روسيه را در قبال دريافت كالاهاي مختلف آغاز كند. امسال نواك درباره تمديد اين مكانيسم به مدت پنج سال صحبت كرد.

آمريكا كوتاه آمد

شايد به دليل مقاومت كشورها بود كه آمريكا تصميم گرفت با كشورهايي كه ميزان واردات نفت خود از ايران را كاهش بدهند بر سر تحريم ها "به طور موردي" همكاري خواهد كرد. يك مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريكا  روز گذشته به خبرگزاري رويترز گفت: ما بر همكاري با كشورهايي كه نفت خام ايران را وارد مي‌كنند تمركز داريم تا هر تعداد آنها را كه ممكن است مجاب كنيم تا روز چهارم نوامبر خريد نفت از ايران را به صفر برسانند. ما آماده‌ايم با كشورهايي كه واردات خود را كاهش بدهند به طور موردي همكاري كنيم.

انتهاي پيام

 


برگشت به تلکس خبرها