تلکس نفت نيوز: شاهكار قراردادهاي قابل فسخ در دولت مدعي حقوقداني
چهارشنبه، 6 تیر 1397 - 11:47     کد خبر: 19053

نفت نيوز: چگونه يك به يك شركت‌هاي خارجي، قراردادهاي خود با ايران را بدون هيچ خسارتي به هم مي‌زنند؟

به گزارش نفت نيوز به نقل از الف ، در چند هفته گذشته چند شركت بزرگ خارجي و البته عمدتاً اروپايي مانند شركت توتال، سيتروئن، رنو، ايرباس و بويينگ و... قراردادهايي را كه طي 2 سال اخير (پس از توافق برجام) با ايران منعقد كرده بودند به شكل يك‌طرفه فسخ كردند.

سؤال اين است كه اين شركت‌ها چگونه توانستند با يك اقدام خبري و اعلام در رسانه‌هاي خارجي قراردادهاي خود با ايران را به شكل يك‌طرفه فسخ كنند؟

آيا آنها برطبق قرارداد اين امكان را داشته‌اند كه هر زمان كه تشخيص دادند آن را به شكل يك‌طرفه فسخ كنند؟

پاسخ به اين سؤال براي مخاطبيني كه هر كدام در طول زندگي خود قراردادهايي با مقياس متفاوت منعقد كرده‌اند و در آن با موضوع حق فسخ طرفين و پرداخت خسارت توسط فسخ‌كننده كاملاً آشنا هستند، روشن است.

چه بسا قراردادهاي بسياري كه به دليل تعيين خسارت سنگين و حق فسخ براي طرفين پابرجا مانده و تداوم پيدا كرده است.

سؤال اين است كه آيا در قرارداد با شركت‌هايي كه نامشان در صدر ذكر شد چنين شرايطي وجود داشته است؟

دو احتمال در اين مورد وجود دارد؛ احتمال اول؛ در اين قراردادها چنين شرايطي به عنوان فسخ يك‌طرفه قرارداد پيش‌بيني نشده است (يعني حق فسخ و حق خسارت پيش‌بيني نشده است).

با كمال تأسف اگر اين فرض درست باشد مسئولان مربوطه بايد به افكار عمومي پاسخ دهند كه چرا چنين احتمالات عقلايي و ذاتي در قراردادها ناديده گرفته شده است؟ آن را بايد ناشي از ذوق‌زدگي مسئولان بدانيم يا بي‌تجربگي آنها؟

احتمال دوم اينكه مسئولين بگويند ما پيش‌بيني همه چيز را كرده بوديم. از تجربيات گذشته درس آموخته و ضمن اينكه تمام راه‌هاي خروج يك‌طرفه را مسدود كرده بوديم اما براي فسخ‌كننده نيز خسارات سنگيني تعيين شده بود كه حالا كه قرارداد را رها كرده‌اند ملزم‌اند به ايران بپردازند. اگر چنين است خوب است مسئولين جزئيات ماجرا را به اطلاع مردم برسانند و بگويند اگر خسارتي در بين نيست آيا قصد دارند از اين شركت‌ها به دادگاه‌هاي بين‌المللي شكايت كنند يا نه؟

هرچند هيچكدام از اين شركت‌هايي كه قراردادهايشان با ايران را فسخ كرده‌اند اعلام نمي‌كنند كه ما حاضر هستيم خسارت اين فسخ را بپردازيم. به همين دليل احتمال اول در ذهن‌ها تقويت مي‌شود.

با اقدام توتال و شايد ديگران معلوم شد كه ضمانت پيش‌بيني شده به هيچ وجه بازدارنده نبوده عملاً سرمايه‌گذاري آنها را به خطر نينداخته است و به همين دليل خيلي سبكبال بار خود را برداشتند و رفتند.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها