تلکس نفت نيوز: پايبندي ۱۰۰درصدي به توافق همكاري اوپك و غيراوپك تثبيت شد
جمعه، 1 تیر 1397 - 18:58     کد خبر: 19050

نفت نيوز: با اجماع امروز اعضاي اوپك در نشست صدوهفتادوچهارم اين سازمان، پايبندي ۱۰۰درصدي به توافق همكاري اوپك و غيراوپك كه نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، تثبيت شد.

 

به گزارش نفت نيوز به نقل از شانا، دقايقي پيش صدوهفتادوچهارمين نشست اعضاي اوپك در وين به پايان رسيد و اعضا اعلام كردند كه توافق قبلي اوپك (نوامبر ۲۰۱۶) مبني بر كاهش توليد تا سقف يك ميليون و ۸۰۰ هزار بشكه همچنان به قوت خود باقي است. بيژن زنگنه، وزير نفت ايران هم پيش از برگزاري اين نشست اعلام كرده بود كه ايران با هرگونه افزايش توليد نفت اوپك مخالف است، زيرا بازار با عدم تعادل مواجه نيست.

 بندهاي اين توافق به شرح زير است:

۱- توافق همكاري كشورهاي عضو و غيرعضو سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) براي كاهش در مجموع روزانه يك ميليون و ۸۰۰ هزار بشكه‌اي (يك ميليون و ۲۰۰ هزار بشكه اوپك و ۶۰۰ هزار بشكه كشورهاي غيرعضو اوپك) همچنان معتبر خواهد بود.

۲- اعضاي اوپك و غيراوپك در ماه‌هاي گذشته يك ميليون بيشتر از ميزان تعهد خود كاهش عرضه در بازار داشته‌‌اند و اين بدان معناست كه به جاي يك ميليون و ۸۰۰ هزار بشكه در روز، ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار بشكه كاهش عرضه صورت گرفته است، به گونه‌اي كه اكنون ميزان تعهد و پايبندي آنها حدود ۱۵۰درصد است.

۳- بنابر تصميم نشست ۱۷۴ اعضاي اوپك، آن دسته از اعضا كه در توافق حضور داشته (به غير از نيجريه، ليبي و ايران)  و بيش از ميزان تعهد خود كاهش توليد داده‌اند، براساس سهم تعيين شده خود توليد خواهند كرد، به گونه‌اي كه در اين شرايط ميزان پايبندي مجموع اعضاي اوپك كاهش مي‌يابد و به رقم به ۱۰۰درصد مي‌رسد.

۴- در صورت عملي شدن اين تصميم، در عمل روزانه يك ميليون بشكه نفت بيشتر وارد بازارهاي جهاني خواهد شد كه اين به معناي افزايش توليد نيست و تنها به منزله پايبندي ۱۰۰ درصدي به توافق همكاري اوپك و غيراوپك است، در همين حال ممكن است امكان روانه شدن همه اين يك ميليون بشكه به بازار وجود نداشته باشد و ميزان كمتري وارد بازار شود.

۵- اگر يكي از اعضاي حاضر در اين توافق كاهش توليد قابل توجهي داشته باشد، براي جبران اين كاهش توليد با آن كشور مذاكره و در صورت توافق طرف‌ها، جبران اين كاستي انجام مي‌شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها