تلکس نفت نيوز: پاسخ زنگنه به ترامپ؛ اوپك سازماني آمريكايي نيست
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 - 11:05     کد خبر: 19048

نفت نيوز: وزير نفت ايران در واكنش به درخواست رييس جمهور آمريكا از اوپك براي افزايش توليد نفت در شرايط تحريم كشورمان خاطرنشان كرده، اوپك يك سازمان آمريكايي نيست و از نفت نبايد به عنوان سلاح و ابزاري سياسي عليه كشورهاي ديگر استفاده شود.

به گزارش نفت نيوز، بنابر گزارش بلومبرگ، بيژن نامدار زنگنه كه به وين سفر كرده است، در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان كرده، هر تصميمي در اوپك نياز به اجماع ميان اعضا دارد. فكر نمي كنم كه در اين جلسه به توافقي برسيم. نكته مهمي كه مي خواهم به آن اشاره كنم اين است كه اوپك يك سازمان مستقل است و يك سازمان آمريكايي نيست.
وزير نفت ايران تاكيد كرده، اوپك بخشي از وزارت انرژي آمريكا نيست. اوپك سازماني نيست كه از ترامپ دستور بگيرد و آن را اجرا كند. اين يك نكته بسيار مهم است. ترامپ تصور مي كند كه مي تواند به اوپك دستور بدهد. او با وضع تحريم عليه دو عضو موسس و مهم اوپك و توليدكننده مهم نفت، براي بازار نفت مشكلاتي ايجاد كرده است. حالا او از اوپك مي خواهد و انتظار دارد كه اين سازمان چيزهايي را تغيير دهد. به نظرم اين منصفانه نيست.
زنگنه با بيان اينكه «براي ما و برخي اعضاي ديگر اوپك مهم است كه بازار نفت غير سياسي باشد» تصريح كرده، بازار نفت اگر براساس اصول عرضه و تقاضا عمل كند، به نفع مصرف كننده و توليدكننده است. نفت يك سلاح و يك ابزار سياسي براي استفاده عليه كشورهاي ديگر اعم از توليدكننده و مصرف كننده نيست.
وي خاطرنشان كرده، لازم است كه اوپك از اين ايده حمايت كند كه بازار نفت بايد غيرسياسي شود و هرگونه استفاده از نفت به عنوان سلاح يا ابزار عليه برخي كشورها را محكوم كند.
به گزارش ايرنا، وزير نفت ايران به منظور شركت در هفتمين سمينار بين ‌المللي و يكصد و هفتاد و چهارمين نشست اوپك به وين پايتخت اتريش سفر كرده است.
هفتمين سمينار بين المللي اوپك 30 و 31 خردادماه با حضور نمايندگان و مسئولان بلندپايه دولت ها، شركت ها و محافل علمي در وين برگزار مي شود.
شعار اصلي سمينار امسال، «نفت؛ همكاري براي آينده‌اي پايدار» است.
انتظار مي رود در مجموع 750 شركت كننده در اين رويداد حضور يابند.
تقديم جوايز 2018 اوپك براي پژوهش و روزنامه نگاري از رويدادهاي اين سمينار است.
همچنين يكصد وهفتاد و چهارمين نشست اوپك اول تيرماه (بيست و دوم ژوئن) برگزار مي شود.
براساس پيش‌بيني كارشناسان، اين نشست به دليل سخنان دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا و درخواست او از برخي اعضا براي افزايش توليد نفت، يكي از پرچالش ترين نشست ها در سال هاي اخير خواهد بود.
عربستان و روسيه در پاسخ به درخواست آمريكا براي افزايش توليد نفت به منظور جبران كاهش صادرات نفت ايران و ونزوئلا به دليل تحريم هاي اين كشور، قرار است در نشست آتي وزيران نفت اوپك در وين، پيشنهاد افزايش توليد نفت را مطرح كنند.
آنها مي خواهند توليد نفت اوپك و همپيمانانش از اول ژوييه (10 تير) بين 500 هزار تا 1.5ميليون بشكه در روز افزايش يابد.
درخواست ترامپ از اوپك درحالي است كه وي تحريم هايي را عليه مقام ها و صنعت نفت ونزوئلا وضع كرده است.
رئيس جمهوري آمريكا همچنين 18 ارديبهشت از برجام خارج شد و گفت كه تحريم ها عليه ايران را بازمي گرداند.
اعضاي اوپك در نشست سي ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) تصميم گرفتند توليد خود را به سطح 32 ميليون و 500 هزار بشكه در روز برسانند؛ اين تصميم كه از ژانويه 2017 به اجرا درآمد، در نشست هاي بعدي اين سازمان تمديد شد.
اعضاي اوپك در نشست يكصد وهفتاد و سوم اين سازمان، توافق كاهش توليد را تا پايان سال 2018 تمديد كردند تا هدف حذف مازاد عرضه جهاني نفت به طور كامل محقق شود.
كشورهاي غيراوپك به رياست روسيه نيز اوپك را در توافق كاهش توليد همراهي كردند. سهم اين كشورها از كاهش توليد نفت طبق توافق، حدود 600 هزار بشكه در روز است.
انتهاي پيام
منبع: العالم


برگشت به تلکس خبرها