تلکس نفت نيوز: جذب ۲ ميليارد دلار سرمايه از طريق قراردادهاي BOT در صنعت گاز
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 22:41     کد خبر: 19045

نفت نيوز: مديرعامل شركت ملي گاز در جلسه مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده شركت ملي گاز گفت: استفاده از قراردادهاي BOT در شركت ملي گاز ايران مورد توجه قرار گرفته و براي نخستين بار ۲ ميليارد دلار در كشور از اين طريق سرمايه‌گذاري شده است.

به گزارش خبرنگار شانا، جلسه مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده شركت ملي گاز ايران با موضوع بررسي عملكرد سال مالي ۹۵ و طرح‌هاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي سال ۹۵، با حضور مديران و مسئولان وزارت نفت، وزارت امور اقتصاد و دارايي و شركت ملي گاز ايران برگزار شد.

حميدرضا عراقي، معاون وزير نفت در امور گاز در آغاز اين جلسه درباره راهبردها و سياست‌هاي بخش گاز در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ گفت: بايد بتوانيم همواره گاز را به صورت مطلوب و پايدار تامين كنيم، در صورتي كه پالايشگاه‌هاي گازي از مدار سرويس خارج شوند همه بخش‌هاي صنعتي و خانگي نيز با مشكل قطع گاز روبه‌رو خواهند شد.

وي افزود: بهينه‌سازي مصرف سوخت بدون همياري شركت ملي گاز اجرايي نخواهد شد، همچنين ما در پي توانمندسازي بخش خصوصي از طريق برون‌سپاري و رسيدن به مرحله خودكفايي هستيم.

مديرعامل شركت ملي گاز با بيان اين‌كه بهره‌برداري از موقعيت منطقه‌اي و جغرافيايي براي تجارت گاز از مهم‌ترين اهداف اين شركت است، تصريح كرد: تامين گاز طبيعي مورد نياز بخش‌هاي خانگي، تجاري، صنعتي و نيروگاهي و همچنين تزريق گاز به مخازن نفتي و ذخيره‌سازي گاز طبيعي از ديگر اهداف شركت ملي گاز هستند.

عراقي با تاكيد بر اين‌كه ما بخش خصوصي توانمندي داريم و بايد در پي ارتقاي فناوري و دانش خود باشيم، اظهار كرد: اين اقدام مي‌تواند سبب همكاري و رقابت با ديگر كشورها شود. ما براي صدور خدمات فني مدعي ۵۰ سال تجربه و برند شدن هستيم، بنابراين در زمينه صدور دانش فني بايد حرفي براي گفتن داشته باشيم.

وي با اشاره به اين‌كه شركت ملي گاز عمليات گازرساني را در سراسر كشور انجام داده و بايد خود را براي صدور دانش و تجربه آماده كند، توضيح داد: مديريت تامين گاز كشور با حفظ محيط زيست، مديريت بازنگري در ساختار و حضور فعال در فرصت‌هاي مناسب تجارت جهاني از جمله محورهاي بيانيه ماموريت شركت ملي گاز ايران هستند.

معاون وزير نفت در امور گاز به نقش اين شركت در دهه ۵۰ اشاره كرد و گفت: در آن زمان ما تنها صادركننده گاز بوديم، اما پس از آن تامين و مديريت گاز كشور برعهده ما قرار گرفته است كه براي اجراي آن، بايد همكاري با ديگر كشورها در سطح جهاني و مديريت پالايشگاه‌ها و فرآورش گاز و نيز گازرساني به همه نقاط كشور در سطح ملي را مدنظر داشته باشيم؛ شركت ملي گاز ايران طي ۱۵ سال آينده در معرض تحولات بزرگي قرار دارد كه تا به حال كمتر شركتي در كشور با آن روبه‌رو شده است.

عراقي درباره تامين سرمايه طرح‌هاي شركت ملي گاز در كشور گفت: استفاده از قراردادهاي BOT در شركت ملي گاز مورد توجه قرار گرفته و براي نخستين بار ۲ ميليارد دلار در كشور از اين طريق سرمايه‌گذاري شده است كه صادرات گاز به بغداد، صادرات گاز به بصره و اجراي خط ششم از جمله موقعيت‌هايي هستند كه سبب بازگشت اين سرمايه مي‌شوند.

مديرعامل شركت ملي گاز درباره نحوه صادرات گاز ايران اظهار كرد: براي صادرات گاز به كشورهاي همسايه تا جايي كه بتوانيم از خطوط لوله استفاده مي‌كنيم، اما براي كشورهاي دورتر در پي دستيابي به فناوري ميني ال‌ان‌جي هستيم تا بتوانيم بازارهاي خوبي را به دست آوريم.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها