تلکس نفت نيوز: افزايش ظرفيت ذخيره‌سازي گاز طبيعي در مخزن شوريجه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 - 23:04     کد خبر: 19039

نفت نيوز: مديرعامل شركت مهندسي و توسعه گاز طبيعي : ظرفيت ذخيره‌ سازي در مخزن شوريجه به بيش از ۴ ميليارد مترمكعب مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، حسن منتظر تربتي، درباره طرح توسعه مخزن ذخيره‌سازي گاز طبيعي شوريجه گفت: ذخيره كردن گاز طبيعي به ميزان كافي در كشور، از جمله راهبردهاي شركت ملي گاز است. اين مقدار ذخيره‌سازي در هر سال بايد با مقدار انتقال گاز در شبكه و طول شبكه سراسري انتقال گاز مطابقت داشته باشد، اما اكنون مقدار ذخيره‌سازي گاز در مخازن سراجه و شوريجه به عنوان تنها مخازن ذخيره‌سازي، همگون نيست.
وي با بيان اين‌كه به طور معمول در حد ۱۰ درصد مصرف يك سال گاز كشور بايد در مخازن ذخيره شوند، اظهار كرد: به عنوان نمونه، زماني كه به مصرف ۴۰۰ ميليارد مترمكعب در سال برسيم بايد سالانه ۴۰ ميليارد متر مكعب ذخيره‌ سازي گاز در كشور داشته باشيم، بنابراين استفاده از مخازن جديد براي ذخيره گاز موضوعي مهم و قابل توجه است.
تربتي با تاكيد بر اين‌كه ذخيره‌سازي گاز طبيعي بايد در نقاط مختلف كشور انجام شود و نمي‌توان به ۲ مخزن كنوني اكتفا كرد، ادامه داد: مخزن شوريجه موقعيت مناسبي در شمال‌ شرق كشور دارد و نيز گنجايش لازم را براي توسعه حداكثري دارد، ظرفيت كنوني مخزن شوريجه بيش از ۲ ميليارد مترمكعب گاز است كه با اجراي طرح توسعه اين مخزن، ظرفيت به ۴ ميليارد و ۵۰۰ ميليون مترمكعب افزايش مي‌يابد.
تربتي، قاعده ذخيره‌سازي گاز در مخازن را تزريق در 8 ماه نخست و برداشت در 4 ماه پايان هر سال عنوان كرد و گفت: اين قاعده هر سال براي تزريق و برداشت گاز در ۲ مخزن سراجه و شوريجه اجرا مي‌شود و پس از اضافه شدن مخازن جديد نيز با همين روش به كار ذخيره‌ سازي مي‌پردازيم.
وي همچنين از ادغام شركت ذخيره‌سازي در مجموعه شركت مهندسي و توسعه گاز خبر داد و گفت: مسئوليت توسعه ذخيره‌سازي گاز طبيعي به ما واگذار شده و توسعه مخزن شوريجه مهم‌ترين طرح كنوني در زمينه توسعه ذخيره‌سازي گاز طبيعي است.
به گفته مديرعامل شركت مهندسي و توسعه گاز، اجراي طرح توسعه مخزن شوريجه به روش سرمايه‌گذاري BOT انجام خواهد شد، همچنين مناقصه بين‌ المللي اين طرح نيز آماده شده و به زودي فراخوان مناقصه انجام مي‌شود.

تعداد مخازن ذخيره‌ گاز طبيعي افزايش مي‌يابد
تربتي درباره افزايش تعداد مخازن گاز طبيعي توضيح داد: افزون بر سراجه و شوريجه، پنج مخزن ديگر در نقاط مختلف كشور در نظر گرفته شده‌ اند كه پيش‌ بيني مي‌كنيم براي ذخيره گاز مناسب باشند، بنابراين پس از انجام مطالعات و آزمايش‌هاي لازم و شناسايي قابليت‌ها و ظرفيت مخازن درباره هر كدام از آنها تصميم‌گيري مي‌شود.
وي با بيان اين‌كه افزون بر مخازن نفتي، مخازن آبي و نمكي نيز براي ذخيره گاز طبيعي بررسي مي‌شوند، اظهار كرد: يكي از اين مخازن، گنبد نمكي كاشان است كه اكنون در مرحله ارزيابي قرار دارد. نمونه‌ برداري‌ ها از اين گنبد پايان يافته است و پس از انجام آزمايش‌هاي لازم، نتيجه كار اعلام مي‌شود.
مديرعامل شركت مهندسي و توسعه گاز، مخازن امام حسن، بانكور، باباقير و بخش قزل تپه را از ديگر مخازن مورد نظر براي ذخيره‌ سازي اعلام كرد و گفت: بخش قزل تپه در مرحله حفر چاه ارزيابي است و گنبد نمكي كاشان نيز از جمله طرح‌هاي جاري است كه پس از مشخص شدن نتيجه آزمايش‌ها، روش اجراي طرح را مشخص مي‌كنيم و وارد فاز عمليات مي‌شويم.
انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها