تلکس نفت نيوز: خطاهاي نفتي دولت تدبير بعد از برجام
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 17:35     کد خبر: 19037

نفت نيوز: نايب رييس كميسيون انرژي مجلس بيان كرد: قرارداد قابل ذكري در دوران برجام بسته نشده است و قرارداد توتال نيز وقت ما را تلف كرد و اطلاعات ما را گرفت و در شركت‌هاي قطري كه با آنها مشاركت داشت از آن استفاده كرد.

هدايت‌الله خادمي در گفت‌وگو با ايسنا در رابطه با وضعيت قراردادهاي نفتي پس از خروج آمريكا از برجام، بيان كرد: زماني كه آمريكا از برجام نيز خارج نشده بود ما قرارداد نفتي چنداني با آمريكا منعقد نكرده بوديم يعني قول‌هايي كه براي بستن قرارداد داده بودند و وزير محترم گفته بودند كه تا پايان سال ۹۶، ۱۰ قرارداد منعقد خواهيم كرد اين اتفاق نيفتاد.

وي در ادامه گفت: ما با شركت توتال اروپايي‌ در رابطه با فاز ۱۱ پارس جنوبي قرارداد بستيم كه نتيجه آن نيز چندان مشخص نبود. دو هفته پيش نيز بنده نامه‌اي به وزير فرستادم و از ايشان خواستم گزارشي در رابطه با فاز يازدهم پارس جنوبي به ما دهد و امكان بازديد را فراهم كند تا ما از نزديك ببينيم چه اتفاقي افتاده است.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس ادامه داد: اشتباهي كه ما كرديم اين بود كه فكر كرديم بعد از برجام همه درها باز خواهد شد و آنها همه كارها را انجام خواهند داد. ما حتي با شركت‌هاي نفتي شرقي آسيا نيز بدرفتاري كرديم و چند شركت آسيايي، ايران را ترك كردند. ما فكر كرديم كه ديگر دست‌مان باز شده است و به سراغ شركت‌هاي بزرگ غربي مي‌رويم ولي اين اتفاق نيفتاد. امروز بايد دوباره ارتباط خود را با شركت‌هاي شرقي آسيا اصلاح كنيم تا بتوانيم راه را ادامه دهيم.

خادمي خاطرنشان كرد: ما كشوري هستيم كه ۱۱۰ سال سابقه استخراج نفت داريم. اين اتفاق بدي است كه هنوز دست نياز به سمت كشورهايي كه بعد از ما نفت را كشف كرده‌اند، دراز مي‌كنيم. قرارداد توتال كاري براي ما نكرده است و اطلاعات ما را گرفته و در شركت‌هاي قطري كه با آنها مشاركت داشته استفاده كرده است.

وي افزود: ما خودمان مي‌توانيم كار را جلو ببريم، همان‌طور كه فاز ۹ و ۱۰ و ۱۲ و ۱۷ پارس جنوبي را پيش برديم فاز ۱۱ را نيز مانند بقيه فازها مي‌توانستيم انجام دهيم ولي متاسفانه كوتاهي كرديم. ما چندين سال است كه قادر به اداره بخش نفتي خود هستيم از اين پس نيز اينگونه است اما از نظر مالي هميشه نياز به سرمايه‌گذاري است چه از لحاظ سرمايه‌گذاري داخلي و چه از لحاظ سرمايه‌گذاري خارجي. ما بايد كار را جلو ببريم و روي پاي خودمان بايستيم و اگر شرايط سرمايه‌گذاري خارجي نيز ايجاد شد از آن استقبال كنيم. ما نبايد صرفا منتظر سرمايه‌گذاري خارجي باشيم.

خادمي با اشاره به تصميم آمريكا براي تحريم بيمه كشتي‌ها پس از خروج از برجام، بيان كرد: ما در زمان تحريم‌ها به افرادي نياز داريم كه باور ندارند كه بايد به دستورالعمل‌هاي كشورهاي استعماري مقيد باشند. آمريكا منافع خودش را مي‌بيند و كشوري است كه به ما لطمه زده و به قولش عمل نمي‌كند. ما نيز بايد منافع خود را در نظر بگيريم و منفعلانه عمل نكنيم. ما بايد تاكنون برنامه‌هايي را تدوين مي‌كرديم كه اگر آمريكا تصميم به تحريم گرفت با آن مقابله كنيم. عدم برنامه‌ريزي و سهل‌انگاري متاسفانه ما را به اين سمت برده است. امروز نيز افرادي داريم كه در چنين شرايطي مي‌توانند به كشور خدمت‌رساني كنند همان‌طور كه در ۴۰ سال گذشته در شرايط سخت‌تر از اين كار كرده‌ايم.

اين عضو كميسيون انرژي مجلس ادامه داد: برخي از مديران صرفا روز خود را شب مي‌كنند و برخي ديگر حاضرند هر كاري براي كشورشان انجام دهند. اين خوب است كه ما هميشه مديراني داشته باشيم كه حافظ منافع ملي ما باشند.

وي در واكنش به تصميم بازنگري دو شركت مائرسك لاين و ام‌اس‌سي در روابط تجاري و خدماتي خود با ايران پس از برجام، بيان كرد: در گذشته نيز ما با چنين مساله‌اي روبرو بوديم اما توانستيم كشور را اداره كنيم. درست است زماني كه آمريكا ما را تحريم كند شرايط سخت‌تر مي‌شود اما هيچ وقت شرايط ما به قبل از برجام بر نمي‌گردد چرا كه امروز فضا بهتر شده است اما ما بايد تدبير داشته باشيم و فعالانه پيش رويم.

وي در پايان گفت: در اين دنياي استعماري هر چه به قولت عمل كني باز هم با زياده‌خواهي مواجه خواهي شد، اما بايد خودمان مشكلات‌مان را برطرف كنيم و نبايد منتظر باشيم كه در آمريكا چه كسي رييس‌جمهور خواهد شد و چه اقداماتي انجام خواهد داد. ما بايد آنقدر فعالانه كار كنيم و توليد داشته باشيم كه آنها نتوانند ما را مجبور به كاري كنند.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها