تلکس نفت نيوز: براي توسعه ميدان‌ها خود را به يك شكل قراردادي محدود نمي‌كنيم
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 17:26     کد خبر: 19034

نفت نيوز: وزير نفت، ايران را كشوري صلح‌جو خواند و گفت: اصل ما همكاري با جهان و استفاده از فناوري روزآمد دنياست، انتظار داريم اتحاديه اروپا عهدشكني آمريكا را جبران كند.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه عصر روز چهارشنبه ( ۲۶ ارديبهشت‌ماه) در آيين امضاي موافقتنامه اصولي (HOA) توسعه، پشتيباني و بهره‌برداري از ميدان نفتي كرنج بين شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و كنسرسيوم پرگس، با تبريك فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، از تنظيم‌كنندگان اين موافقتنامه شامل مديران و كارشناسان شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و كنسرسيوم پرگس كه بيش از يك سال و نيم براي امضاي آن تلاش كردند، تشكر كرد.

وي با بيان اين‌كه مذاكرات طولاني در شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب براي امضاي اين موافقتنامه انجام شده است، افزود: بر اين اساس نشست‌هاي ويژه‌اي براي امضاي اين موافقتنامه انجام شد و من از آقاي عالي‌پور و مديران سخت‌كوش شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب تشكر مي‌كنم كه با سختكوشي و درك شرايط و واقعيات كشور توانستند يك شاخه از الگوي جديد قراردادهاي نفتي (IPC) را دنبال و موافقتنامه‌اي را در اين قالب امضا كنند كه اين موضوع به معناي اين است كه ما در اين بخش به نقطه قبل قبولي رسيده‌ايم.

وزير نفت، نخستين قرارداد تاريخي در مناطق نفتخيز جنوب براي توسعه يك ميدان نفتي را كه انتظار مي‌رود ظرف ۲ ماه آينده محقق شود، از جمله دستاوردهاي امضاي اين موافقتنامه برشمرد.

زنگنه در اين باره گفت: دستاورد اين موافقتنامه را كم‌ارزش‌تر از امضاي قرارداد نمي‌دانم، زيرا راهي براي آينده باز شده است و ما مي‌توانيم براي توسعه ميدان كرنج از سرمايه و فناوري خارجي استفاده كنيم.

وي با تاكيد بر اهميت توجه به مديريت پروژه در توسعه ميدان كرنج از مديران كنسرسيوم پرگس براي امضاي اين موافقتنامه تشكر كرد.

وزير نفت، در حال بهره‌برداري بودن ميدان كرنج را از جمله حساسيت‌هاي امضاي اين موافقتنامه برشمرد و افزود: قرار گرفتن تجهيزات و در حال توليد بودن اين ميدان، بحث توسعه آن را از ميدان‌هايي كه هنوز توسعه نيافته‌اند پيچيده‌تر كرده است.

براي توسعه ميدان‌ها خود را به يك شكل قراردادي محدود نمي‌كنيم

زنگنه تاكيد كرد: هرگز خودمان را براي توسعه يك ميدان به يك شكل قراردادي محدود نمي‌كنيم، ضمن اين‌كه توافقنامه امروز هم يك شاخه از قراردادهاي IPC است و بازپرداخت منوط به عملكرد ميدان است.

وي گفت: بر اساس اين موافقتنامه، توليد تجمعي ميدان كرنج در ۱۰ سال آينده  ۶۵۵ ميليون بشكه خواهد بود كه در صورت اجرا نشدن قرارداد توسعه اين ميدان ۳۰۲ ميليون بشكه معادل ۱۸ ميليارد دلار عوايد كمتري نصيب كشور خواهد شد.

وزير نفت با بيان اين‌كه امضاي اين نوع قرارداد (الگوي قراردادي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب) يكي از نقاط قوت ماست، افزود: اين موضوع سبب انعطاف و توانمندي ما براي مذاكره مي‌شود، ضمن اين‌كه اين قراردادها عليه يكديگر نيستند، بلكه مكمل هم هستند.

زنگنه افزود: البته امضاي قراردادهاي نفتي تنها محدود به اين روش‌ها نيست و ما قرارداد بيع متقابل نيز امضا مي‌كنيم.

قول پرگس براي عملياتي كردن منابع مالي و تجيهزات توسعه ميدان كرنج

وزير نفت با بيان اين‌كه كنسرسيوم پرگس در اين مدت عملكرد خوبي از خود نشان داده است، افزود: روز گذشته صحبتي با مديران پرگس داشتم و به آنها گفتم با توجه به شرايط كنوني ايران آيا مي‌توانند توسعه اين ميدان را عملياتي و منابع مالي و تجهيزات را تامين كنند و آنها قول دادند كه اين كار را انجام مي‌دهند.

زنگنه همچنين از سفير انگليس در تهران كه در آيين امضاي موافقتنامه توسعه ميدان كرنج حضور داشت تشكر كرد و گفت: از دولت انگليس و كشورهاي اروپايي انتظار داريم از شركت‌هاي اروپايي كه بنا دارند قراردادهاي خود را به سرانجام برسانند، حمايت كنند.

وي با اشاره به شرايط موجود پس از اظهارات دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا درباره ايران، تصريح كرد: ايران قابل صرف‌نظر كردن و حذف شدن از بازار انرژي دنيا نيست، ملت‌ها و كشورها همواره فراز و نشيب دارند و هرگز در يك روال قرار ندارند؛ اين‌كه برخي همسايگان ما به‌ويژه آنان كه مديون ايران هستند از اين شرايط خوشحالي مي‌كنند، بايد بدانند كه اين وضع نيز مي‌گذرد و ما از شرايط سخت‌تر از اين هم عبور كرده‌ايم.

وزير نفت با بيان اين‌كه ايران پشتوانه تاريخي چند هزار ساله و ملتي با شعور و قدرت ملي دارد، خطاب به كشورهايي كه از شرايط كنوني ايران ابراز خوشحالي كرده‌اند، افزود: داعش تا نزديكي پايتخت آنها هم رفت و آنها هم بالا و پايين داشتند، بنابراين بهتر است تلاش كنيم مشكلات را حل كنيم.

ايران به قراردادها و پيمان‌ها وفادار و متعهد است

زنگنه با بيان اين‌كه ايران كشور، ملت و دولتي صلح‌جو بوده و پيمان‌شكن نيست، تصريح كرد: ما به قراردادها و پيمان‌ها وفاداريم و به آنها احترام مي‌گذاريم. آنهايي كه زورشان بيشتر است بايد متانت داشته باشند، نه اين‌كه عربده بكشند. ما ملتي مقاوم هستيم و مي‌خواهيم كشور خود را توسعه دهيم، بنابراين راه حل مسئله را در مذاكره مي‌دانيم و به آنچه امضا مي‌كنيم، وفادار و متعهديم.

وي با اشاره به بخش نفت افزود: همه تلاش‌مان را مي‌كنيم تا مشكلي در بخش توليد و صادرات نفت نداشته باشيم، ضمن اين‌كه از دوستان گروه ۵ انتظار داريم پيمان‌شكني آمريكا را جبران كنند.

زنگنه با اشاره به مذاكرات روز سه‌شنبه (۲۵ ارديبهشت‌ماه) محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه در بروكسل و همچنين مذاكرات هفته آينده‌اش، افزود: از اين پنج كشور انتظار داريم اطمينان كافي در شاخه‌هاي پر اهميت ما از جمله سرمايه‌گذاري شركت‌هاي متوسط ايجاد كنند.

وي ادامه داد: امكان دارد شركت‌هاي بزرگ براي سرمايه‌گذاري با مشكل روبه‌و شوند، اما شركت‌هاي كوچك و متوسط چنين مشكلي نخواهند داشت.

وزير نفت با تاكيد بر اين‌كه ما كار خودمان را مي‌كنيم، افزود: ممكن است روند كار كند شود، اما متوقف نمي‌شويم. اصل ما در همكاري با دنياست و تا بتوانيم فناوري و منابع مالي را دريافت كنيم. ما از فشارهاي مقطعي سربلند بيرون مي‌آييم و بي‌شك، پس از اين اتفاق‌ها قوي‌تر وارد عرصه توليد نفت جهان مي‌شويم و كسي نمي‌تواند ما را ناديده بگيرد. البته بايد با تدبير حركت كنيم و از شعارزدگي و برخورد احساساتي دوري كنيم.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها