تلکس نفت نيوز: موافقتنامه توسعه ميدان نفتي كرنج امضا شد
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 17:22     کد خبر: 19032

نفت نيوز: شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و كنسرسيوم پرگس (PERGAS) به منظور توسعه و پشتيباني بهره‎برداري ميدان نفتي كرنج در قالب الگوي قراردادي نفتخيز جنوب موافقتنامه همكاري (HOA) امضا كردند.

به گزارش نفت نيوز، اين موافقتنامه عصر روز چهارشنبه ( ۲۶ ارديبهشت ماه) با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت و جمعي از مديران ارشد اين وزارتخانه و راب مك‎اير، سفير انگليس در ايران، بين بيژن عالي‎پور، مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و كالين رولي، رئيس كنسرسيوم پرگس امضا شد.

بر اساس اين گزارش، در صورت به قرارداد رسيدن موافقتنامه امروز، امكان دستيابي به توليد روزانه حداكثر ۲۰۰ هزار بشكه و توليد تجمعي حدود ۶۵۵ ميليون بشكه طي ۱۰ سال آينده از اين ميدان فراهم مي‎شود كه هزينه‌هاي سرمايه‎اي مستقيم آن معادل ۱۱۶۷ ميليون دلار و هزينه‎هاي غيرمستقيم معادل ۱۸۷ ميليون دلار برآورد شده است.

مهم‌ترين بخش‌هاي شرح كار اين قرارداد، فشارافزايي مخزن تا فشار اوليه با افزايش حدود ۳ برابري تزريق گاز نسبت به وضع كنوني، احداث ايستگاه‎هاي تراكم و تزريق گاز با ظرفيت ۸۰۰ ميليون فوت مكعب در روز، ساخت تاسيسات جمع‌آوري و انتقال گاز همراه با ظرفيت ۲۸۰ ميليون فوت مكعب در روز، ساخت كارخانه نمك‎زدايي با ظرفيت ۱۱۰ هزار بشكه در روز، حفاري ۳۵ حلقه چاه در مخازن آسماري و پابده (شامل چاه‎هاي توليدي عمودي، انحرافي و افقي،  مشاهدهاي، تزريق گاز و تزريق پساب)، حفاري ۲ حلقه چاه توصيفي در مخزن پرفشار گازي خامي با هدف ظرفيت‌سنجي توليد گاز از اين مخزن، تعمير ۱۵ حلقه چاه با دكل و بهينه‌سازي چاه‎ها و تاسيسات موجود است. همچنين به منظور تهيه برنامه جامع ازدياد برداشت (EOR)، شبيه‌سازي و اجراي پايلوت در ميدان به مدت پنج سال صورت مي‌گيرد كه در نتيجه اين مطالعات اجراي پروژه جامع ازدياد برداشت در صورت توافق طرفين انجام خواهد شد.

با اجراي كامل اين طرح، ضمن افزايش ظرفيت توليد نفت خام كشور، زمينه‌هاي اشتغال گسترده در استان خوزستان ايجاد شده و بازار كار مناسبي به وجود خواهد آمد. از اين رو انتظار مي‎رود كنسرسيوم پرگس با مديريت مناسب پروژه و همكاري با شركت‎ها و سازندگان تجهيزات داخلي و بين‌المللي، زمينه جذب سرمايه و فناوري‌هاي لازم در بخش‎هاي افزايش ضريب بازيافت، شيوه‎هاي نو حفاري و ديگر بخش‎هاي ذي‌ربط را ايجاد و براي پياده‌سازي آن تلاش كند.

ميدان كرنج كه اثبات وجود نفت در آن به سال ۱۳۴۲ بازمي‎گردد، داراي ۱۱ ميليارد بشكه ذخيره نفت درجا در مخازن آسماري و پابده است. توليد از اين ميدان در سال ۱۳۴۳ آغاز شده و هم‎اكنون روزانه بيش از ۱۲۰ هزار بشكه نفت از آن برداشت مي‎شود. اين ميدان كه در فاصله ۱۱۰ كليومتري جنوب شرق اهواز واقع است، جزو ميدان‌هايي است كه عمليات تزريق گاز با هدف ازدياد برداشت در آن از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و كماكان ادامه دارد.

نخستين تفاهمنامه و قرارداد محرمانگي مبتني بر چارچوب قراردادي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، سوم آذرماه سال ۱۳۹۵ بين اين شركت و كنسرسيوم پرگس متشكل از شركت‎هاي بين‎المللي امضا شد كه با هدف مطالعه ۲ ميدان كرنج (مخازن آسماري، پابده و خامي) و شادگان (مخازن آسماري و بنگستان) در دستور كار قرار گرفت.

چارچوب قراردادي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب به پيشنهاد اين شركت و با موافقت و ابلاغ وزير نفت تدوين شد و پس از تصويب در هيئت مديره شركت ملي نفت ايران قابليت اجرا پيدا كرد. اين چارچوب قراردادي در مسير الگوي جديد قراردادهاي نفتي و منطبق با كليات آن و در جزئيات تابع شرايط ميدان‌ها و ساختار فني و تخصصي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب است كه براي نخستين بار در صنعت نفت اجرا مي‌شود.

چهار ميدان پارسي، كرنج، رگ سفيد و شادگان شامل ٩ مخزن براي توسعه بر اساس چارچوب قراردادي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب در نظر گرفته شده‎اند كه از اين ميان، امروز موافقتنامه توسعه ميدان كرنج با كنسرسيوم پرگس امضا شد.

شركت PERGAS انگليس (فعال در حوزه مهندسي و مديريت سرمايه‌گذاري در صنعت نفت)، شركت AGR نروژ (فعال در حفاري و طراحي مهندسي)، شركت SPEC خاورميانه (فعال در زمينه ساخت مجتمع‌هاي بهره‎برداري)، شركت Oilserv خاورميانه (فعال در عمليات بالادستي)، شركت LOOBY انگليس (فعال در ساخت تجهيزات سطح‌الارضي)، شركت ملي نفت فيليپين (PNOC)، شركت Standard Handson انگليس (فعال در زمينه مالي و سرمايه‌گذاري) و دانشگاه صنعتي شريف، كنسرسيوم پرگس را تشكيل مي‌دهند كه شركت PERGAS مديريت اين كنسرسيوم را برعهده دارد.

كنسرسيوم بين‌المللي پرگس پيش از اين اعلام كرده بود كه اين كنسرسيوم با هدف توسعه ميدان‌هاي هيدروكربوري در منطقه غرب آسيا و به‌ويژه در مناطق نفتخيز ايران و از ۱۱ شركت اروپايي، آسيايي و كانادايي تشكيل شده است كه در حوزه‌هاي مختلفي از بالادست تا پايين‌دست صنعت نفت فعاليت دارند و در اين زنجيره كامل، براي سرمايه‌گذاري، آموزش و انتقال فناوري در صنايع نفت و گاز ايران و همچنين براي همكاري با شركت‎هاي اكتشاف و توليد ايراني آمادگي كامل دارند و مي‌توانند به‌عنوان هاب انتقال فناوري به اين شركت‎ها نقش‎آفريني كنند.

انتاي يپام
شانا


برگشت به تلکس خبرها