تلکس نفت نيوز: تغيير روش تامين مالي وزارت نفت با خروج سرمايه گذاران خارجي از ايران
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 17:18     کد خبر: 19031

نفت نيوز: با خروج آمريكا از برجام برخي از شركت هاي اروپايي و آسيايي نيز در حال خارج شدن از صنعت نفت ايران هستند و بر اين اساس روش تامين مالي پروژه‌ها در وزارت نفت نيز تغيير خواهد كرد.

به گزارش نفت نيوز به نقل از خبرگزاري فارس 18 ارديبهشت بود كه رسما آمريكا از برجام خارج شد و به تبع آن همانطور كه انتظار مي رفت كشورهايي كه كمترين مبادله تجاري را نيز با آمريكا دارند از لغو قراردادهاي منعقد شده و يا تفاهم نامه هاي تجاري با ايران صحبت مي كنند.

در جريان برگزاري نمايشگاه بين المللي صنعت نفت در تهران بعد از آنكه آمريكا رسما از اين معاهده خارج شد شركت‌هاي مطرح اروپايي و آسيايي حاضر در اين نمايشگاه حاضر به گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس نشدند با اين حال برخي از شركت هاي كوچك نيز رسما اعلام كردند اگر فشارها افزايش يابد، مجبور به ترك ايران خواهيم بود.

آنها متفق القول معتقد بودند بايد منافع خود را در ادامه فعاليت با ايران و يا خروج از ايران بالانس و سبك سنگين كنيم و در صورتي كه منافع ادامه حضور در ايران كمتر از زيان آن باشد، مجبور به ترك ايران خواهيم بود. 

در جريان برگزاري نمايشگاه صنعت نفت مهمترين موضوع بعد از خروج آمريكا از برجام مسئله فاز 11 پارس جنوبي بود كه تيرماه سال گذشته قرارداد توسعه اين فاز با كنسرسيومي به رهبري توتال منعقد شد مسئولان صنعت نفت معتقدبودند تاكنون توتال صحبتي از خروج فاز 11 پارس جنوبي مطرح نكرده است هرچند كه پيشبينيهاي  لازم براي خروج اين شركت صورت گرفته است.

از سوي ديگر ظاهرا مسئولان توتال نيز در تلاش هستند تا بتوانند فعاليت خود را در فاز 11 ادامه دهند اما اگر شرايط براي ادامه فعاليت توتال فراهم نباشد شركت چيني سي ان پي سي جايگزين توتال خواهد شد. همچنين در طول برگزاري نمايشگاه قراردادهايي نيز با برخي از شركت هاي آلماني و انگليسي منعقد شد.

با اين حال بعد از نمايشگاه برخي از شركت هاي اروپايي و آسيايي رسما اعلام كردند حاضر به ادامه همكاري خود را شركتهاي ايراني نيستند.

*پرتامينا از ادامه همكاري سربازد

يك مقام وزارت انرژي و منابع معدني اندونزي از تصميم شركت دولتي پرتامينا براي به تعويق انداختن موقت امضاي قرارداد براي اداره ميدان منصوري ايران خبر داد.سرويس بازار -دجوكو سيسوانتو اظهار كرد: پرتامينا تصميم گرفته امضاي قرارداد ميدان منصوري با ايران را موقتا به تعويق بياندازد.

علت اين تصميم، تهديد تحريم‌هاي آمريكا عنوان شده است.سيامسو آلام، يكي از مديران شركت پرتامينا روز دوشنبه اظهار كرد اين شركت سرگرم بازبيني قرارداد است.

پرتامينا پيش از اين اعلام كرده بود كه انتظار دارد قرارداد نفتي براي ميدان منصوري در ماه مه امضا شود.

دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريكا هشتم ماه مه اعلام كرد از برجام خارج مي شود و تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران را بازخواهد گرداند.

ميدان نفتي منصوري در جنوب غرب ايران و ۴۵ كيلومتري جنوب شرق اهواز در ناحيه فروافتادگي دزفول شمالي قرار گرفته است. اين ميدان از سمت شمال در مجاورت ميدان اهواز، از غرب در مجاورت ميدان آب‌تيمور و از شمال شرق، در مجاورت ميدان شادگان است. ميدان منصوري با استفاده از روش‌هاي ژئوفيزيكي در سال ١٣۴۲ شناسايي و در همان سال با حفر چاه شماره ١، مخازن آسماري و بنگستان آن كشف شد.

همچنين خبرنگار فارس مطلع شد كه اين شركت همكاري خود را با يكي از شركت هاي سازنده تجهيزات صنايع نفت برهم زده است هرچند كه اين شركت حاضر بود تسهيلات و تشويقات قابل توجهي را به اين شركت آسيايي براي اين همكاري بدهد.

* واگذاري ميدان آزادگان  در ابهام

اين گزارش حاكي است بعد از تصويب مدل جديد قراردادي صنعت نفت يكي از مياديني كه همواره مورد توجه مسئولان وزارت نفت قرار داد ميدان نفتي آزادگان بود كه تفاهم‌نامه‌هاي مطالعاتي محرمانه‌اي نيز براي توسعه آن با شركت هاي بين المللي مطرح از جمله توتال، اني و اينپكس منعقد شد.

مسئولان صنعت نفت  معتقد بودند توسعه اين ميدان در قالب كنسر سيوم بين المللي صورت خواهد گرفت اما در جريان برگزاري نمايشگاه مشخص شد كه فعلا كار توسعه توسط شركت هاي داخلي با همكاري چيني ها  ادامه خواهد يافت.

​شركت اينپكس، بزرگترين شركت اكتشاف انرژي ژاپن نيز اعلام كرده است، ممكن است از تلاش براي پيوستن مجدد به طرح توسعه ميدان نفتي آزادگان جنوبي در ايران دست بردارد هرچند كه ظاهرا بايد در ادامه تقاضاي ديگر شركت هاي اروپايي براي توسعه اين ميدان نيز شك و ترديد كرد.

*زيمنس آلمان هم رفت

شركت زيمنس آلمان هم كه قراردادهاي متعددي با مجموعه هاي پتروشيمي و صنعت گاز ايران منعقد كرده بود رسما اعلام كرد بعد از خروج آمريكا از برجام نمي تواند قرارداد جديد منعقد كند و تنها به قراردادهاي گذشته خود پايبند است.

مديرعامل شركت زيمنس گفت: بازگشت دوباره تحريم‌ها از سوي امريكا عليه ايران بدين معناست كه زيمنس هم بايد از آ‌نها تبعيت كند. 

اين گزارش حاكي است مسئولان شركت ملي نفت ايران نيز با اين شرايط رويه تامين مالي را براي توسعه صنعت نفت تغيير داده اند و قصد دارند از طريق صندوق هاي پروژه و با سرمايه ملي و مردمي اين كار صورت خواهد گرفت.

*روش جديد تامين مالي پروژه هاي نفتي

در اين راستا براي نخستين بار صندوق پروژه تعريف كرديم. ۶.۳ ميليارد در صندوق پروژه شكل مي‌گيرد. ۵۰ درصد سرمايه صندوق از ۱۷ ميدان گرفته مي‌شود و ۵۰ درصد باقي مانده در بورس عرضه مي‌شود و در روزي كه عرضه مي‌شود مردم مي‌توانند به قيمت دلار همان روز خريداري كنند و در انتهاي پروژه به آنها طبق قيمت دلار در همان روز پرداخت مي‌شود. در واقع مردم مابه‌التفاوت قيمت دلار را مي‌گيرند. البته موازي با آن با صندوق توسعه ملي صحبت شده و بخشي از سرمايه هم از طريق اوراق مشاركت تامين مي‌شود. اين نخستين بار است كه منابع مالي مردم در توسعه يك پروژه به كار گرفته مي‌شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها