تلکس نفت نيوز: افزايش هزينه‌ تنها عايدي شيوه جديد اجراي پروژه‌هاي نفتي است/ فعاليت‌هاي حياتي صنعت نفت ۵ سال در ركود فرو رفت
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 09:07     کد خبر: 19030

نفت نيوز: مدير اسبق فني شركت نفت مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: با شيوه جديد اجراي پروژه ها جز افزايش هزينه‌هاي مالي بر دوش دولت چه عايدي ديگر حاصل مي شود؟ آن هم با باز پرداخت هزينه‌ها از درآمد نفتي كشور و با سود بالا كه لازمه آن پيش‌خور كردن توليد نفت است.

به گزارش نفت نيوز، عليرضا دانشي مدير اسبق فني شركت نفت مناطق نفت‌خيز جنوب در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به اوضاع فعلي وزارت نفت اظهار داشت: آقاي زنگنه وزير نفت ۳ سال پيش با استدلال نبود سرمايه و عقب بودن تكنولوژي و همچنين با هدف افزايش ضريب بازيافت از مخازن ، مدل قراردادي تحت عنوان IPC را رسماً مطرح كرد و اغلب فعاليت هاي حياتي صنعت نفت در بخش بالادستي و پائين دستي را به بهانه ورود سرمايه گذار تحت قرارداد مذكور متوقف كرد.

وي ادامه داد: وجود اشكالات متعدد در اين قرارداد با نقد و اعتراض عده زيادي از كارشناسان فني ، حقوقي ، قراردادي و اقتصادي كشور روبرو شده و فرآيند اصلاح آن نيز چندماه طول كشيد، علاوه بر آن كارشناسان در مناطق نفت‌خيز جنوب نيز با هدف حفظ فعاليت هاي مرتبط با نگهداشت توليد و به حركت درآوردن فعاليت‌هاي اساسي توليد، مدلي را كه كمترين تعارض با منافع ملي دارد را مطرح كردند كه پس از قبول مسئولين و طي مراحل قانوني، امكان جذب سرمايه‌گذار خارجي با عنايت به تحريم‌ها و مسائل مربوط به برجام فعلاً ميسر نشده است.

* كاهش غيركارشناسي زمان اجراي پروژه‌ها با اهداف خاص

دانشي تصريح كرد: به هر حال كارشناسان مناطق نفت‌خيز جنوب با هدف خروج از وضع موجود، فعاليت‌هاي مربوط به نگهداشت و افزايش توليد 27 مخزن را كه بيش از دوميليون و چهارصدهزار بشكه توليد روزانه مناطق نفت‌خيز جنوب را تحت تاثير قرار مي‌دهد به عنوان فعاليت‌هاي عمليات محور براي پنج سال و قابل افزايش تا ده سال برنامه ريزي و جهت طرح و اخذ مجوزهاي قانوني به وزارت نفت پيشنهاد كردندكه پس از دخالت‌هاي شخص وزير و باز تعريف فعاليت‌ها به گونه‌اي كه افتتاح و يا بهره برداري از آنها در زمان وزارت ايشان صورت گيرد زمان از پنج سال به سه سال و پس از آن به دو سال كاهش يافت.

اين كارشناس ارشد نفتي ادامه داد: در ادامه كار با تغيير در مباني تأمين مالي اين پروژه‌ها از منابع خارجي و يا بخش خصوصي داخلي، به تامين مالي با استفاده از منابع ملي همچون صندوق توسعه ملي، هدف اوليه و اساسي به فراموشي سپرده شد.

وي گفت: در ابتداي سال جديد مسئولين وزارت نفت به بهانه وجود بسته هاي 27 گانه مخازن از اختصاص بودجه و اجازه فعاليت عادي مناطق بر روي اين مخازن ممانعت كردند كه پس از مكاتبات و شرح تبعات زيان‌بار آينده توليد نفت كشور و آثار اجتماعي آن ازسوي مسئولين مناطق،  از تصميم خود عدول نموده و با تأمين موقت مالي اجازه فعاليت به روال معمول را دادند.

* فعاليت‌هاي حياتي صنعت نفت ۵ سال در ركود فرو رفت

  به گفته دانشي آنچه قابل تأمل است اين است كه قرار بود جذب سرمايه خارجي صورت گيرد كه اتفاق نيفتاد، قرار بود تكنولو‍ژي به زعم مسئولان وزارت نفت بيايد كه نيامد، مسئولين نفت با اين شيوه مديريت كردن در طي 5 سال گذشته توفيقي نداشتند جز ركود در اغلب كارهاي مهم و حياتي صنعت نفت، و به راستي چه كسي بايد پاسخگوي اين بي تدبيري شود؟

وي خاطرنشان كرد: سوال مهم اين است اكنون كه شاهد هستيم برجام فرجامي نداشته و مسئولين نفت تدبيري جز رو آوردن به سوي منابع داخلي ندارند، آيا نمي شد از همان آغاز دولت به اين مهم هم زمان با آن شيوه كه از قبل هم نتيجه آن كاملا قابل پيش بيني بود  اقدام مي‌كردند تا زمان 5 ساله براي پروژه هاي مهم در حوزه صنعت نفت از دست نرود.

دانشي خاطرنشان كرد: سوال ديگر اين است حال كه تامين مالي توسط منابع داخلي در حال اجرايي شدن است، ديگر اين شيوه مدل هاي قراردادي چه جايگاهي دارد؟ مگر صنعت نفت خود ساختار اجرايي ندارد؟

* شيوه جديد اجراي پروژه‌هاي وزارت نفت جز افزايش هزينه‌هاي مالي چه عايدي ديگري دارد؟

مدير اسبق امور فني مناطق نفت‌خيز جنوب ادامه داد: با اين شيوه اجراي پروژه ها جز افزايش هزينه‌هاي مالي بر دوش دولت چه عايدي ديگر حاصل مي شود؟ آن هم با باز پرداخت هزينه‌هاي اين طرح فشرده شده درطي دو سال، باز هم از درآمد نفتي كشور و با سود بالا، كه لازمه آن پيش خور كردن توليد  نفت است.

 وي گفت: اشكال ما به موضوع در اين است كه ساختار اجرايي مناطق نفت‌خيز جنوب عليرغم تمام اشكالات آن كه مي بايست مرتفع هم گردد، طي 40 سال گذشته و در سخت ترين شرايط چه در شرايط سخت جنگ تحميلي و چه در دوران بازسازي و دوران پس از بازسازي و باتوجه به سياست‌هاي كلان ويرانگري كه توسط وزارت نفت در جهت تضعيف و ناكارآمد كردن مناطق عملياتي نفت‌خيز جنوب بكار بسته شد، به بهترين شكل ممكن نياز كشور به توليد نفت و گاز را تأمين كرده است و با توليد حدود 40 ميليارد بشكه نفت و نيز توسعه بيش از 38 مخزن اكتشافي و توليد از آنها توانمندي خود را با تمام مشكلات به اثبات رسانده است.

* سهم عمده مشكلات ساختاري جنوب ناشي مديريت قبلي زنگنه در وزارت نفت است

دانشي خاطرنشان كرد: همانگونه كه گفتم ما معتقديم كه ساختار موجود در مناطق نفت‌خيز جنوب خالي از اشكال نيست كه البته سهم عمده مشكلات ساختار در هشت ساله دوره پيشين جناب وزير محترم در جنوب اتفاق افتاده است و سهم عمده مشكلات از ساختارهاي متمركز در تهران كه عمدتاً پس از انقلاب و در دوره اصلاحات انجام پذيرفت و به صورت قارچ گونه رشد و توسعه يافته‌اند، نشات گرفته است.

وي گفت: هر روز شاهد سلب اختيارات شركت‌هاي عملياتي از آنها هستيم و با ايجاد ساختاري با همان شرح وظائف در تهران، بر مشكلات افزوده مي شود به طوري كه در مقايسه با قبل از انقلاب كه فقط يك ساختمان شركت ملي نفت وجود داشته، درحال حاضر با تملك بيش از 30 ساختمان چند طبقه شرح وظائف سلب شده شركت‌هاي عملياتي را به نفع خود مصادره كرده‌اند.

دانشي خاطرنشان كرد: ولكن همين حالت احتضار مناطق نفت خيز جنوب اين معدل درخشان را پس از پيروزي انقلاب داشته است ، كه  فعلا فرصت توضيح اين موضوع مهم نيست.

* وزارت نفت با برگرداندن اختيارات شركت‌هاي عملياتي از هزينه‌تراشي جديد خودداري كنند

وي اظهار كرد:  اگر وزارت نفت در شرايط بحراني كنوني ، چشم خود را بر واقعيات صنعت نفت باز نمايد و بر رفع اين اشكالات و اصلاح ساختار، همراه با برگرداندن تمام اختيارات سلب شده از مناطق  عملياتي اقدام نمايد مي توان ادعا كرد كه كارشناسان خدوم در مناطق نفت خيز جنوب ،بالاترين راندمان را از خود  نشان خواهند داد و پايداري توليد نفت كشور تضمين خواهد شد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اكنون كه كشور در شرايط خاصي به سر مي برد و همدلي و همراهي و عقلانيت در انجام امور ما را در مواجه با مشكلات به ساحل تدبير و موفقيت مي رساند، مي‌بايست در كاهش هزينه ها با تلاش و استفاده از ساختار هاي موجود و اعتماد به كار  و توان ايراني از هزينه تراشي هاي اضافي جلوگيري كرده و با حذف واسطه ها در حفظ منافع ملي اقدام كرد و انتظار مي رود كه همه مسئوليني كه مي توانند صنعت نفت را به جاده عقلانيت بازگردانند ، لازم است كه ورود هوشمندانه نموده و شرايط را از آنچه هست سخت تر نكنند.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها