تلکس نفت نيوز: صادرات روزانه گاز ايران به بغداد دو برابر مي‌شود
دوشنبه، 24 اردیبهشت 1397 - 09:01     کد خبر: 19029

نفت نيوز: مدير امور بين‌الملل شركت ملي گاز با اعلام اين كه نخستين سال صادرات گاز ايران به بغداد روزهاي پاياني خود را مي‌گذراند، از افزايش حجم روزانه صادرات گاز به ۱۴ ميليون مترمكعب خبر داد.

بهزاد بابازاده، درباره افزايش مقدارصادرات روزانه گاز به بغداد، به خبرنگار شانا گفت: يكي از مهم‌ترين قراردادهاي صادراتي ايران مربوط به عراق است كه شامل دو بخش بغداد و بصره مي‌شود. در دو قرارداد ميان ايران و عراق مقرر شده تا صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود ۶ ميليون مترمكعب، در سال دوم حدود ۱۴ ميليون مترمكعب و در سال سوم تا پايان قرارداد به سقف ۳۰ تا ۳۵ ميليون مترمكعب برسد.

وي ميانگين صادرات گاز به بغداد را روزانه ۸,۵ تا ۹ ميليون مترمكعب گاز اعلام كرد و گفت: بر اساس اين قرارداد تا خردادماه، نخستين سال صادرات گاز ايران به بغداد به پايان مي‌رسد و پس از آن مقدار صادرات روزانه گاز به بغداد به ۱۴ ميليون مترمكعب خواهد رسيد.

مدير امور بين‌الملل شركت ملي گاز، با تاكيد بر اين‌كه ايران همه مشكلات و سختي‌ها را پشت سر مي‌گذارد، اظهار كرد: براي صادرات گاز به بغداد نيز با مشكلاتي روبه‌رو بوديم و سختي‌هايي بر ما تحميل مي‌شد، اما اين قرارداد نيز به سرانجام رسيد و اكنون بدون هيچ خطري، گاز را به بغداد صادر و پول آن را دريافت مي‌كنيم.

بابازاده، مدت زمان جاري شدن قرارداد بصره را ۱۱ ماه عنوان كرد و ادامه داد: آغاز صادرات گاز ايران به بصره، پس از طي مراحل ساخت خطوط انتقال در خاك عراق اكنون در انتظار حل و فصل مسائلي ميان پيمانكار بخش داخل عراق و كارفرما (وزارت برق عراق) است، در بخش داخل ايران نيز آمادگي كامل، چه از لحاظ تأسيسات و ايستگاه‌ها و خطوط و چه از لحاظ گاز مورد نياز اعلام شده است.

به گزارش شانا، پيش از اين، حميدرضا عراقي، مديرعامل شركت ملي گاز، برقراري صادرات گاز به بصره را در گرو پرداخت هزينه از سوي عراق اعلام كرده بود.

به گفته وي، بغداد به عنوان پايتخت عراق مرجع تصميم‌گيري در اين باره است و اكنون درصدد حل مسائل مالي و بودجه‌اي براي دريافت گاز هستند؛  همه شرايط براي دريافت گاز ايران در بصره فراهم شده است، اكنون خطوط انتقال گاز در خاك بصره آماده شده‌، افزون بر اين شرايط ساخت در برخي نقاط از خطوط انتقال گاز بصره مانند ساخت زيرگذر با سختي‌هايي همراه بود، كه اين كار نيز با موفقيت به پايان رسيده است.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها