تلکس نفت نيوز: افزايش ۱۰۰ هزار بشكه‌اي توليد نفت ۲ ميدان مشترك در سال ۹۷
چهارشنبه، 19 اردیبهشت 1397 - 07:14     کد خبر: 19024

نفت نيوز: مديرعامل شركت متن از برنامه‌ريزي اين شركت براي افزايش حدود ۱۰۰ هزار بشكه‌اي ظرفيت توليد نفت در ۲ ميدان آذر و آزادگان جنوبي در سال ۹۷ خبر داد و گفت: سهم آذر از اين ميزان افزايش توليد بيش از ۳۰ هزار بشكه و سهم آزادگان جنوبي حدود ۷۰ هزار بشكه است.

به گزارش نفت نيوز، سيدنورالدين شهنازي‌زاده، روز سه‌شنبه ( ۱۸ ارديبهشت‌ماه) در نشست خبري در بيست‌وسومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي با بيان اين مطلب افزود: به اين ترتيب در پايان سال ۹۷، توليد روزانه ميدان آزادگان جنوبي به ۱۷۰ هزار بشكه و توليد ميدان آذر به ۶۵ هزار بشكه مي‌رسد.

 وي توليد روزانه فعلي نفت در ميدان آذر و ميدان‌هاي غرب كارون شامل ميدان‌هاي آزادگان شمالي و جنوبي، ياران شمالي و جنوبي و يادآوران را بين ۳۳۵ تا ۳۵۰ هزار بشكه اعلام كرد.

مديرعامل شركت متن ادامه داد: با افزايش ۱۰۰ هزار بشكه اي توليد نفت در ميادين اذر و آزادگان جنوبي، توليد روزانه نفت از ميدان‌هاي غرب كارون به اضافه ميدان آذر تا پايان سال ۹۷ به بيش از ۴۵۰ هزار بشكه خواهد رسيد.

افزايش ظرفيت انتقال نفت غرب كارون به بيش از يك ميليون بشكه

شهنازي‌زاده گفت: در حال حاضر ظرفيت روزانه ۳۰۰ هزار بشكه نفت سنگين و فوق سنگين و ۲۵۰ هزار بشكه نفت خام سبك غرب كارون براي انتقال به مبادي صادراتي فراهم است.

وي ادامه داد: در فازهاي بعدي قرار است با توسعه تلمبه‌خانه غرب كارون و اميديه و خطوط انتقال نفت، اين ظرفيت به يك ميليون و ۲۵۰ هزار بشكه در روز افزايش يابد.

مديرعامل شركت متن همچنين با اشاره به اجراي برنامه‌هاي زيرساختي در اين شركت از جمله تامين برق مورد نياز غرب كارون، تصريح كرد:‌ ساخت نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي غرب كارون كه مقداري از برنامه عقب بود هم اكنون سرعت گرفته است و تا پايان تيرماه نخستين واحد گازي اين نيروگاه وارد مدار مي‌شود و واحد دوم گازي و واحد بخار اين نيروگاه نيز تا پايان امسال وارد مدار خواهد شد.

امضاي قرارداد ميدان ياران در آينده نزديك

شهنازي‌زاده همچنين به اسامي شركت‌هاي ارائه دهنده نتايج مطالعات ميدان‌هاي غرب كارون اشاره كرد و گفت: قرارداد ميدان ياران به زودي امضا خواهد شد.   

وي نفت درجاي ميدان‌هاي نفتي غرب كارون را ۶۷ ميليارد بشكه اعلام و بر ضرورت سرمايه‌گذاري براي توسعه اين ميدان‌ها تاكيد كرد و افزود: چنانچه ضريب برداشت از اين ميدان‌ها را ۶ درصد در نظر بگيريم با نفت خام ۵۰ دلاري، برداشت نفت از ميدان‌هاي غرب كارون، روزانه بيش از ۲۰۰ ميليارد دلار  ارزآوري براي كشور به همراه دارد.

مديرعامل شركت متن با اشاره به مذاكرات صورت گرفته با شركت چيني براي توسعه فاز دوم ميدان يادآوران تصريح كرد: فاز اول توسعه اين ميدان در قالب قرارداد بيع متقابل با شركت چيني ساينوپك توسعه يافت و هم اكنون مذاكرات فاز دوم با اين شركت در حال انجام است كه قرار شده در قالب الحاقيه به فاز يك به صورت بيع متقابل توسعه فاز دوم نيز شروع شود.

شهنازي‌زاده با اشاره به برنامه‌ريزي براي توسعه يكپارچه ميدان آزادگان نيز ادامه داد: تا زماني كه قرارداد توسعه اين ميدان امضا شود افزايش توليد پلكاني از ميدان آزادگان جنوبي در دستور كار قرار دارد و به محض امضاي قرارداد يكپارچه ميدان، هر دو ميدان آزادگان جنوبي و شمالي تحويل پيمانكار خواهد شد.

وي با اشاره به توسعه ميدان ياران نيز تصريح كرد: مذاكره با شركت پرشيا براي توسعه يكپارچه اين ميدان در جريان است و به زودي قرارداد توسعه اين ميدان نيز امضا خواهد شد.

مديرعامل شركت متن با اشاره به برداشت نفت از ميدان آذر نيز اظهار كرد: براساس برنامه توليد نفت از ميدان آذر نيز تا پايان امسال به ۶۵ هزار بشكه در روز خواهد رسيد. قرار است فاز دوم اين ميدان براساس مدل جديد قراردادهاي نفتي توسعه يابد و مذاكرات قراردادي با كنسرسيوم ايراني و خارجي در جريان است.

وي با بيان اين كه براساس برنامه‌ريزي انجام شده ميدان‌هاي غرب كارون در ۲ فاز توسعه مي‌يابند، گفت: در فاز نخست توليد نفت از اين ميدان‌ها به بيش از ۵۰۰ هزار بشكه در روز و در فاز دوم هم به بيش از يك ميليون و ۲۰۰ هزار بشكه در روز خواهد رسيد.

انتهاي پيام
شانا


برگشت به تلکس خبرها