تلکس نفت نيوز: سازمان انرژي اتمي آماده غني‌سازي صنعتي بدون محدوديت باشد
چهارشنبه، 19 اردیبهشت 1397 - 07:10     کد خبر: 19023

نفت نيوز: رييس جمهور گفت: به سازمان انرژي اتمي دستور دادم امادگي لازم را براي غني سازي صنعتي بدون محدوديت داشته باشد اما چند هفته براي رايزني صبر مي كنيم اما اگر منافع ملت تضمين نشود راه روشني پيش رو داريم.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاري تسنيم، روحاني با بيان اينكه امشب شاهد يك تجربه مهم تاريخي بوديم، گفت: بر همان سخني كه از 40 سال پيش آن را تكرار مي‌كرديم و آن اينكه ايران كشوري است كه به تعهدات خود پايبنده بوده اما امريكا هيچگاه به تعهدات خود پايبند نبوده است.

وي با ياداوري توطئه‌هاي آمريكا عليه ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي افزود: آمريكايي‌ها امشب اعلام كردند كه از برجام خارج شدند اين تسريعي بود بر كاري كه آنها در ماه‌هاي گذشته هم به شكل ديگري انجام داده بودند.

روحاني ادامه داد: آنها هرگز به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نكرده بودند. اما ملت و دولت ايران طبق اذعان آژانس بين‌اللمي و شوراي امنيت به تعهدات خود پايبند بوده، امروز شاهد آن هستيم كشوري كه به تعهدات خود احترام نمي گذارد كيست.

رييس جمهور تصريح كرد: برجام توافق بين ايران و آمريكا نبوده كه آمريكا اعلام كند از آن خارج مي شود. برجام توافق بين‌المللي و مورد تاييد آژانس وشوراي امنيت بوده و آمريكا رسما اعلام كرد كه به تعهدات بين‌المللي توجهي نمي‌كند. ترامپ از تعهدات آب و هوايي و‌محيط زيست هم قبلا خارج شده بود.

وي افزود: از اين لحظه توافق بين ايران و 5 كشور‌است. 5+1 ديگر يكي را از دست داده و از اين پس بايد منتظر باشيم كه 6 كشور چگونه به تعهد خود عمل مي‌كنند.

روحاني گفت: به وزارت خارجه دستور دادم ظرف هفته هاي آينده با 5 كشور مذاكرات را ادامه دهد اگر به اين نتيجه رسيديم با همه اين كشورها به نتايج برجام مي رسيم علي رغم خواسته امريكا برجام پايدار مي ماند اما اگر ببينيم منافع ما تضمين نمي شود تصميمات نظام را اعلام مي كنم

رييس جمهور با بيان اين كه مردم براي آينده كشور نگران نباشند، گفت: ما از ماهها پيش به اين نتيجه رسيده بوديم كه ترامپ در برجام نمي ماند و تصميمات لازم را گرفته ايم.

وي‌خاطرنشان كرد: به سازمان انرژي اتمي دستور دادم امادگي لازم را براي غني سازي صنعتي بدون محدوديت داشته باشد اما چند هفته براي رايزني صبر مي كنيم اما اگر منافع ملت تضمين نشود راه روشني پيش رو داريم.

روحاني گفت: ما با برجام بدون آمريكا مواجهه هستيم. مردم مي‌بينند كه رشد اقتصادي ادامه خواهد داشت. ارز مورد نياز بازار را تامين خواهيم كرد. در كالاهاي اساسي و مورد نياز مردم هيچ نگراني وجود ندارد.
رييس جمهور تاكيد كرد: ملت ايران از امشب مصمم‌تر و متحدتر خواهد بود، كار ترامپ يك جنگ رواني و فشار اقتصادي بود و ما اجازه نمي‌دهيم موفق شود.

رييس جمهور با بيان اين مطلب كه من به مردم ايران اطمينان مي‌دهم كه دولت از ماه‌ها پيش برنامه لازم را آماده كرده و ما مشكل خاصي نخواهيم داشت ما از اين مقطع تاريخي با اتحاد، هماهنگي و استقامت به خوبي عبور خواهيم كرد، گفت: مردم ما مشكلاتي در زندگي روزمره خود در آينده احساس نخواهند كرد.
روحاني ادامه داد: امشب از يك نظر متاسفم كه مردم آمريكا كه مردم بزرگي هستند گرفتار زمامداراني شدند كه حيثيت آن‌ها را زير سوال برده است و خوشحالم كه يك مزاحم از برجام خارج شده است.
رييس جمهور در پايان خاطرنشان كرد: به‌زودي در يك مصاحبه مفصل با مردم ايران صحبت خواهم كرد.

به گزارش تسنيم، متن كامل سخنان رئيس‌جمهور كه پس از خروج رسمي آمريكا از برجام پخش زنده شد به شرح زير است:

همان سخني كه از 40 سال پيش آن را تكرار كرده و همچنان تكرار مي‌كنيم، اتفاق افتاد و آن اينكه كشور ايران هميشه به تعهدات خود پايبند بوده و آمريكا كشوري است كه هيچگاه به تعهداتش پايبند نبوده است.

تاريخ به خوبي شاهد اين بوده است كه آمريكا نسبت به ملت بزرگ ايران و ساير ملت‌هاي منطقه همواره رفتار خصمانه‌اي داشته است. از كودتا عليه دولت قانوني مصدق گرفته تا مداخلات شان در حمايت از صدام و رژيم گذشته ايران و سرنگوني هواپيماي مسافربري و كشتن انسان‌هاي بيگناه توسط ناو آمريكايي.آمريكا عليه مردم افغانستان، عراق، يمن و منطقه خاورميانه و شمال آفريقا جنايات زيادي مرتكب شد.

آمريكايي‌ها امشب اعلام كردند كه از برجام خارج شدند؛ اين در واقع تصريحي بود بر كاري كه آنها در ماه‌هاي قبل به شكل ديگري انجام داده بودند. آمريكا بگويد كه از زمان توافق تا به امروز چه زماني به همه تعهدات خود عمل كرده است جز چند امضا و بيانيه، آيا هرگز به نفع مردم ايران و در چارچوب تعهدات برجام عمل كرده بودند يا نه؟

ملت ايران طبق اذعان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تعهد خود وفادار بوده و دولت ايران به همه تعهداتي كه در برجام داشته عمل كرده است اما امروز شاهديم كه كشوري كه به تعهدات بين‌المللي احترام نمي‌گذارد چه كسي است.

برجام توافق بين‌المللي ايران و آمريكا نبوده كه آمريكا بخواهد از اين توافق خارج مي‌شود، برجام يك توافق چندجانبه و بين‌المللي بوده؛ برجام توافقي است كه مورد تاييد شوراي امنيت سازمان ملل و قطعنامه 2231 قرار گرفته است بنابراين آمريكا رسما امشب اعلام كرد كه به تعهدات بين‌المللي توجهي ندارد.

قبل از برجام هم آقاي ترامپ از تعهد مهم و مفيد پاريس كه براي محيط زيست بود خارج شود، توافقات ديگري نيز مثل توافقات تجاري بود كه از آن خارج شد بنابراين اين امر سابقه‌دار است.

مردم ما در همين دقايق شاهد بودند تنها رژيمي كه از مواضع ترامپ حمايت كرد رژيم نامشروع صهيونيستي بود، همان رژيمي كه دانشمندان هسته‌اي ما را به شهادت رساند و رژيمي كه روزي نيست كه در تاريخ سياسي و زندگي‌اش ظلم و جنايت عليه مردم منطقه به ويژه ملت بزرگ فلسطين نباشد.
از اين لحظه توافق برجام ميان ايران و پنج كشور است؛ از اين لحظه 1+5، يك را از دست داده است و در اين شرايط ما بايد منتظر آن باشيم كه شش كشور بزرگ جهاني نسبت به اين توافق چگونه عمل خواهند كرد.

ما ظرف چند هفته آينده ضمن مذاكره با كشورهاي اروپايي، روسيه و چين، رايزني‌ها و هماهنگي‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم، اگر در پايان اين مدت كوتاه به اين نتيجه برسيم كه با همكاري پنج كشور عضو برجام مي‌توانيم به هر آنچه كه منافع ملت ايران بوده برسيم، علي‌رغم حرف‌هاي بي‌نزاكت امشب ترامپ، برجام پايدار خواهد ماند و ما مي‌توانيم به سمت ثبات در منطقه قدم‌هاي خود را برداريم. ولي اگر ديديم كه چنين نيست من در گفت‌وگويي با مردم كشورمان ايران موضع‌مان را به اطلاع آنان خواهم رساند.

مردم هيچ‌گونه نگراني براي آينده كشور نداشته باشند. ما از هفته‌ها و ماه‌ها پيش به اين نتيجه رسيده بوديم كه ترامپ وفادار به تعهدات بين‌المللي و از جمله برجام نيست و تصميم‌هاي لازم را براي مسائل اقتصادي اتخاذ كرديم كه سياست جديد ارزي‌مان يكي از همين تصميمات بود.

با برجام بدون آمريكا هم مردم ما شاهد خواهند بود كه ارز كشور تامين مي‌شود و كالاهاي مورد نياز نيز به دست آنان مي‌رسد،مردم ما هيچ‌ نگراني‌اي نداشته باشند. امشب ملت ما مصمم‌تر و متحدتر از گذشته است و كار ترامپ نيز يك جنگ رواني و يك فشار اقتصادي بود كه نخواهيم گذاشت كه او در اين موضوع موفق شود.

تاريخ نشان خواهد داد كه ما همانطور كه پيش از اين نيز در برابر توطئه‌هاي دشمنان‌مان پيروز بوده‌ايم در اين مورد هم پيروز خواهيم شد.

به سازمان انرژي اتمي دستور داده است كه در صورت نياز غني‌سازي صنعتي را بدون محدوديت آغاز كند، ما براي اجرايي كردن اين تصميم چند هفته صبر مي‌كنيم و با كشورهايي كه پاي برجام را امضا كرده‌اند و به آن وفادار مانده‌اند، مذاكره مي‌كنيم و در اين مذاكره همه چيز بر مبناي منافع ملي ماست، اگر تضمين شود به ماندن در برجام ادامه خواهيم داد ولي اگر برجام تنها يك سندي شود كه منافع ملي ايران در آن لحاظ نشده باشد آن وقت راه و تصميم ما روشن خواهد بود.
مردم ما مشكلاتي در زندگي فردا، هفته بعد، امسال و سال‌هاي آينده به حول قوه الهي احساس نخواهند كرد و من امشب از يك سو ناراحت هستم كه مردم آمريكا كه مردم بزرگي هستند گرفتار زعامت كسي شدند كه حيثيت آنها را زير سوال برده است و از سويي خوشحال هستم كه يك موجود مزاحم از برجام خارج شده است..
انتهاي پيام/


برگشت به تلکس خبرها