تلکس نفت نيوز: افزايش توليد بنزين به ۹۶ ميليون ليتر تا پايان امسال
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 22:20     کد خبر: 19021

نفت نيوز: وزير نفت بر غيرسياسي بودن نفت تاكيد كرد و گفت: سياسي كردن بازار انرژي از طريق اعمال محدوديت‌هاي مالي، بازرگاني و تكنولوژي به توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان بزرگ بازار لطمه وارد مي‌كند.

 

به گزارش شانا، بيژن زنگنه امروز (يكشنبه، ۱۶ ارديبهشت ماه) در آيين گشايش بيست‌وسومين نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي با اشاره به اين‌كه ايران نزديك ۱۱۰ سال است كه در بازارهاي جهاني انرژي ايفاي نقش مي‌كند، اظهار كرد: ايران در همه اين مدت در عمل از آزادي در تبادل و امنيت انرژي در بازارهاي جهاني و غيرسياسي بودن آن صيانت كرده است.

وي افزود: ايران همچنين بر اين نكته تاكيد داشته است كه سياسي كردن بازار انرژي از طريق اعمال محدوديت‌هاي مالي، بازرگاني و فناوري سرانجام نه تنها به كشورهاي توليد كننده، بلكه به مصرف‌كنندگان بزرگ بازار لطمه وارد مي‌كند؛ اين موضوع به نفع هيچ يك از توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان نيست.

وزير نفت تاكيد كرد: بازار انرژي بايد به صورت غيرسياسي اداره شود تا روند توسعه، تبادل و همكاري‌هاي آن با اختلال روبه‌رو نشود.

مدافع قيمت‌هاي بالاي نفت نيستيم

زنگنه به قيمت نفت نيز اشاره كرد و افزود: ايران همواره طرفدار قيمت معقول براي نفت است كه هم توليدكنندگان را  به توليد بيشتر نفت تشويق كند و هم در جريان رشد اقتصاد جهاني خلالي ايجاد نشود.

وي ادامه داد: قيمت نفت نبايد به نحوي باشد كه بازار نفت به صورت مرتب دستخوش نوسان مداوم در حوزه قيمت باشد.

زنگنه با تاكيد بر اين‌كه در شرايط كنوني مدافع قيمت‌هاي بالاي نفت نيستيم، تصريح كرد: بالا رفتن قيمت نفت خام در شرايط كنوني در پي تنش‌هاي مصنوعي رخ داده و عوامل بنيادين تاثيري بر اين روند نداشته است.

وزير نفت با بيان اين‌كه ايران در شرايطي نيست كه كسي بتواند آن را در بازارهاي جهاني و در حوزه انرژي ناديده بگيرد، افزود: البته ممكن است بخواهند توسعه صنعت نفت ايران را به تاخير بيندازند، اما ما با تكيه بر توانايي داخلي برنامه خودمان را ادامه مي‌دهيم.

وي تاكيد كرد: ما خواستار هيچ محدوديتي نيستم و انتقال فناوري براي ما در همكاري با شركت‌هاي بين‌‌المللي در اولويت است.

صنعت نفت مي‌تواند پيشران اقتصاد كشور باشد، اگر همه كمك كنند

زنگنه به نام‌گذاري امسال تحت عنوان سال حمايت از كالاي ايراني از سوي رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: صنعت نفت مي‌تواند پيشران اقتصاد كشور باشد، اگر همه كمك كنند.

وي افزود: صنعت نفت نه تنها از حيث حصول درآمدهاي نفتي و تزريق آن به بودجه، بلكه از حيث اشتغال‌زايي و ايجاد حركت در اقتصاد و بازسازي و نوسازي خود مي‌تواند پيشران باشد.

وزير نفت گفت: امروز در جمع صنعتگران و پيمانكاران داخلي مي‌توانم بگويم براي فعال‌سازي صنايع و پيمانكاران ايراني در بخش‌هاي بالادست و پايين دست، بايد تقاضا ايجاد و منابع مطمئن براي سرمايه‌گذاري تامين شود.

به گفته وزير نفت، آغاز طرح بدون درنظر گرفتن منابع لازم پيش‌بيني شده، سبب بيچارگي پيمانكاران و متضرر شدن كارفرمايان خواهد شد.

زنگنه طرح گازرساني روستايي را نمونه خوبي از اجراي طرح بر پايه تقاضا عنوان كرد و گفت: اين طرح موفق در چهار سال (۹۲ تا ۹۶) عملكرد خود، منتهي به گازرساني به ۱۱۵۰۰ روستا با ۱,۴ ميليون خانوار و ۱۰۷ شهر با بيش از ۳ميليون خانوار شد، به طور‌ي‌كه هم اكنون جمعيت روستايي زير پوشش شبكه گازرساني به ۸۲ درصد و جمعيت شهري به جز دو استان سيستان و بلوچستان و هرمزگان به ۹۹ درصد رسيده است.

وي افزود: براي اين طرح در مجموع ۱۷۰۰۰ ميليارد تومان هزينه شد، بدون آن‌كه يك ريال از منابع دولتي باشد، ضمن آن‌كه اين طرح نمود بارز ارجاع كار به نيروهاي ايراني بود. تجهيزات از بازار ايران خريداري شد و پيمانكاران همگي ايراني بودند.

به گفته وزير نفت، اجراي اين طرح به جز گازرساني براي حدود ۵ ميليون خانوار، به ايجاد تقاضا براي بيش از ۱۰ ميليون بخاري گازي نيز منتهي شد.

مذاكرات نهايي براي امضاي چند قرارداد نفتي

وزير نفت با اشاره به اين كه صنعت نفت در برنامه ششم توسعه به ۲۰۰ ميليارد دلار سرمايه نياز دارد كه بخشي مهمي از آن بايد از منابع خارجي تامين شود، افزود: هدف از ارجاع كارهاي توسعه‌اي صنعت نفت به شركت‌هاي خارجي علاوه بر جذب منابع، انتقال فناوري است تا ضريب بازيافت نفت افزايش پيدا كند.

وي به بسته حدود ۶ ميليارد دلاري طرح‌هاي نگهداشت و افزايش توليد اشاره كرد و با بيان اين كه اين طرح بزودي در شوراي اقتصاد تصويب مي شود، افزود: اجراي پروژه‌هاي تعريف شده براي اين طرح كه در قالب ۳۴ بسته تعريف شده، قرار است از سوي شركت‌هاي ايراني انجام شود كه ظرفيت عظيمي را در زمينه اشتغال ايجاد مي‌كند.

زنگنه با بيان اين كه مناقصه اين طرح ها از اواخر پارسال آغاز شده و اميدوارم ظرف چند ماه آينده بخشي از كار به برندگان ارجاع داده شود، افزود: منابع اين بسته‌ها قرار است از داخل تامين شود و وزارت نفت پيش‌پرداخت براي تامين و تدارك كار را براي آغاز، پرداخت مي‌كند.

وزير نفت با بيان اين كه با اجرايي شدن اين طرح ۵۰ هزار شغل به صورت مستقيم در مناطق نفت‌خيز جنوب ايجاد مي‌شود، افزود: نوسازي و بازسازي صنعت نفت براي ايجاد اشتغال يك ضرورت است  و در اين طرح‌ها شركت‌هاي ايراني ملزم به استفاده از تجهيزات ايراني هستند.

وي از ديگر اقدام‌هاي وزارت نفت براي ارجاع كار به سازندگان ايراني را طرح ۱۰ گروه كالاهاي ضروري صنعت نفت عنوان كرد و يادآور شد: قرارداد ۵۵۶ ميليون يورويي براي ساخت و انتقال تكنولوژي لوله‌هايCRA  با يك شركت اسپانيايي و مشاركت يك شركت ايراني كه ميانه سال ۹۶ به امضا رسيد بزرگ‌ترين قرارداد براي انتقال تكنولوژي بوده است.

زنگنه ادامه داد: با تجميع تقاضاها تا پايان سال ۹۵، ۵۵ قرارداد با سازندگان داخلي براي رشته هاي تكميلي درون چاهي، تجهيزات و پمپهاي سرچاهي و درون چاهي، مته هاي و لوله هاي حفاري امضا شده است‌.

وي به ضميمه جديد قراردادي در مناقصه هاي كه براي بسته طرحهاي ۶ ميليارد دلاري است، اشاره كرد و گفت: برندگان مناقصه اين طرحها بايدكالاها و تجهيزات خود را از  ليستي كه از شركتهاي ايراني تهيه شده، خريداري كنند.

زنگنه با بيان اين كه در حوزه دانش‌بنيان‌ها نيز كارهاي بزرگي از سوي وزارت نفت در اين سال‌ها انجام شده است، ادامه داد: قراردادهاي پژوهشي متعددي با دانشگاهها در زمينه توليد دانش فني در بخش بالادستي (افزايش ضريب بازيافت مخازن ميدانهاي نفتي) و پايين دستي نفت (توليد دانش فني براي توليدات مهم تكرارپذير) در سال‌هاي اخير به امضا رسيده است.

وزير نفت با بيان اين كه براي حمايت از شركت هاي ايراني در مدل جديد قراردادهاي نفتي چند كار مهم صورت گرفته است، افزود: نخست؛ در هر قرارداد نفتي كه امضا مي شود يك شركت ايراني بعنوان شريك در كنار شركت خارجي حضور داشته باشد. دوم؛ برنامه ريزي براي تقويت سازندگان و بكارگيري حداكثر توليدات داخلي در اجرا قراردادها بوده است.

زنگنه به امضاي سه قرارداد در قالب مدل جديد قراردادهاي نفتي در سال ۹۶ اشاره كرد و يادآور شد: قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبي، آبان و پايدار غرب و سپهر و جفير سال گذشته به امضا رسيد و پيش‌بيني مي‌شود در اين قرارداد بيش از ۷۰ درصد كار از نظر ارزشي به شركت‌هاي ايراني سپرده شود. ضمن اين كه مذاكره نهايي چند قرارداد نيز در حال انجام است،

وي تاكيد كرد: براي فعال شدن بخش صنعت نفت كشور در سال ۹۷ و همچنين براي فعال شدن طرح هاي كه عنوان شده نقش صندوق توسعه ملي الزامي است.

رشد ۱۳ درصدي تخصيص خوراك به واحدهاي پايين دستي پتروشيمي

وي با بيان اين كه خوراك مجتمع‌هاي پتروشيمي در سال گذشته و همزمان با وارد مدار شدن فازهاي پارس جنوبي افزايش پيدا كرده است، تصريح كرد: همچنين امسال نيز با وارد مدار شدن فازهاي ديگري از پارس جنوبي تخصيص خوراك اتان به مجتمع‌هاي پتروشيمي افزايش مي‌يابد.

وزير نفت ادامه داد: در بخش پايين‌دستي پتروشيمي اگرچه همه مشكلات برطرف نشده است، اما در سال ۹۵ مصرف خوراك اين واحدها ۵ ميليون و ۵۰۰ هزار تن بود كه اين رقم در سال ۹۶ به ۶ ميليون و ۲۰۰ هزار تن رسيده است كه نشان‌دهنده رشد حدود ۱۳‌درصدي است.

افزايش توليد بنزين به ۹۶ ميليون ليتر تا پايان امسال

زنگنه امسال را سال درخشاني براي صنعت پالايش كشور عنوان كرد و ادامه داد: ميانگين توليد بنزين در سه ماه نخست پارسال  ۶۲ ميليون ليتر در روز بود كه پيش‌بيني مي‌شود اين رقم در سه ماهه نخست امسال به ۷۷ ميليون ليتر در روز برسد. همچنين در سه ماه پاياني امسال نيز براساس برآوردها ميزان توليد بنزين به ۹۶ ميليون ليتر در روز خواهد رسيد كه افزايش بي‌سابقه‌اي است.

وزير نفت به موضوع خودكفايي بنزين نيز تاكيد كرد و يادآور شد: همان طور كه بارها عنوان كرده‌ام راه‌حل خودكفايي بنزين از اين پس در پالايشگاه‌ها نيست، بلكه بايد مشكل را در كارخانه‌هاي خودروسازي و همچنين قيمت اين فرآورده حل كرد.

وي همچنين به ميدان پارس جنوبي اشاره كرد و افزود: بخش دريايي ۶ فاز متعارف پارس جنوبي شامل فازهاي ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبي تا آخر امسال به پايان مي‌رسد و بخش خشكي چهار فاز نيز به بهره‌برداري مي‌رسد.

زنگنه با بيان اين كه ميزان برداشت ايران از اين ميدان مشترك كماكان متناسب با همسايه قطري‌اش است، به ديگر ميدان‌هاي مشترك نيز اشاره كرد و گفت: توليد نفت از ميدان مشترك آذر و لايه نفتي پارس جنوبي نيز براي نخستين بار در سال ۹۶ انجام شد.

وزير نفت با اشاره به اين كه امسال طرح‌هاي متعددي از پتروشيمي به بهره‌برداري مي‌رسد، افزود: پتروشيمي بوشهر، مرجان، كاوه و ايلام امسال وارد مدار مي‌شوند توليد و صادرات محصولات پتروشيمي افزايش مي يابد.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها