تلکس نفت نيوز: ايران از لحاظ فني آماده تحويل گاز به كرسنت است/ تاكنون هيچ گازي به اين شركت نداده‌ايم
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 22:19     کد خبر: 19020

نفت نيوز: مديرعامل شركت ملي نفت از آمادگي ايران از لحاظ فني و تجهيزاتي براي ارسال گاز ميدان سلمان به شركت اماراتي كرسنت خبر داد و گفت: تاكنون هيچ گازي به اين شركت تحويل نشده است.

علي كاردر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، با اشاره به اينكه شنيده شده است ايران در هفته‌هاي گذشته گاز ميدان سلمان را بابت جريمه به قرارداد كرسنت به اين شركت اماراتي تحويل مي‌دهد، گفت: من به طور قطع اين خبر را تكذيب مي‌كنم اما اين نكته را اعلام مي‌كنم كه ما به كرسنت رسما اعلام كرديم ايران توانايي ارسال گاز را به اين شركت دارد.

كاردر در پاسخ به اين سوال كه آيا ايران از لحاظ فني و تجهيزاتي امكان ارسال گاز را به اين شركت اماراتي دارد صريحا پاسخ داد: بله؛ ما تجهيزات لازم را براي ارسال گاز ميدان سلمان به اين شركت اماراتي آماده كرده‌ايم.

به گزارش فارس، اخيرا برخي از رسانه‌ها اعلام كردند گاز ايران از لايه گازي ميدان سلمان از دو هفته قبل در ازاي جريمه 18 ميليارد دلاري كرسنت به صورت رايگان به اين شركت اماراتي صادر مي‌شود.

به گزارش فارس، قرارداد كرسنت يك قرارداد بسيار جنجال برانگيز است كه هم از لحاظ قيمت گاز، محل تحويل گاز، فرمول قيمت‌گذاري گاز در دو بازه زماني و مواردي از اين دست مورد انتقاد كارشناسان و سه نهاد نظارتي وابسته به سه قوه يعني ديوان محاسبات، بازرسي كل كشور و وزارت اطلاعات بوده است.

حسن روحاني رئيس‌جمهور در زماني تصدي پست دبير شوراي عالي امنيت ملي از جمله منتقدان جدي اين قرارداد بوده و دو نامه اعتراضي درباره انعقاد اين قرارداد به رئيس‌جمهور وقت ارسال كرده بود.

اين گزارش حاكي ست به جز ابهامات و مسائل مربوط به زمان انعقاد اين قراداد و الحاقيه‌هاي عجيب آن، در زمان بررسي اين قرارداد در ديوان داوري بين‌المللي هم اتفاقات عجيبي افتاد كه از جمله آنها مي‌توان به ناپديد شدن عباس يزدان‌پناه يزدي كه از وي به عنوان شاه‌كليد قراردادهاي نفتي خارجي ايران ياد مي‌شود پس از برگزاري اولين جلسه شهادت در داوري بين‌المللي اشاره كرد.

علاوه بر اين، جمعي از حقوق‌دانان يك سال پيش در نامه‌اي خطاب به سران سه قوه درباره وضعيت دفاع از حقوق ايران در داوري بين‌المللي پرونده كرسنت در دوره زنگنه خواستار ۶ اقدام براي شفافيت در اين پرونده شدند. از جمله اقدامات مورد اشاره در اين نامه انتشار رنجنامه آقاي عبداللهي معاون حقوقي آقاي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي در خصوص اعتراض به روند پيگيري قرارداد كرسنت و دليل استعفاي ايشان بوده است.

در اين نامه همچنين از سران قوا خواسته شده بود درباره دليل استعفاي وكيل مبرز ايراني اين پرونده و جايگزيني وي با يك وكيل بي‌تجربه پاكستاني كه گفته مي‌شود سابقه فعاليت حقوقي در تيم حقوقي شركت كرسنت را هم داشته است تحقيق شود.

ايران پس از تصدي پست وزارت نفت توسط بيژن زنگنه در دولت يازدهم در داوري بين‌المللي اين قرارداد بازنده شد.

علي شمس اردكاني رئيس كميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران و از فعالان اقتصادي هوادار دولت چندي پيش در اين باره گفته بود: «من زماني كه قرارداد كرسنت را امضا مي‌كردند به آقايان گفتم كه آن فردي كه شما با آن قرارداد را امضا مي‌كنيد عضو سازمان اطلاعاتي عراق است و آدم سالمي نيست و در قالب مديريت يك شركت كشتيراني گراي نفت‌كش‌هاي ايراني را به هواپيماهاي آمريكايي و عراقي داده است تا آنها با موشك اگزوسه نفتكش‌هاي مار را هدف قرار دهند؛ اين فرد منافع خود را دنبال مي‌كرد و از ابتداي امضا با آن فرد مشكل داشت كه اين آقايان حرف من را گوش ندادند و كار خود را كردند.»

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها