تلکس نفت نيوز: دولت محرمانه فقط با «حسن روحاني» معنا پيدا مي‌كند +جدول محرمانه‌ها
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 22:03     کد خبر: 19019

نفت نيوز: درحالي رئيس جمهور بيان مي كند كه «محرمانه نداريم»، اما دولت روحاني را مي توان دولت محرمانه ناميد؛ دولتي كه حتي در آن نرخ طلاق و بيكاري و رشد اقتصادي محرمانه شد.

سرويس سياست مشرق -  به دنبال تصميم نهادهاي نظام اعم از شوراي عالي فضاي مجازي، دولت، قوه قضائيه و مجلس، حسن روحاني در صفحه اينستاگرام و نه تلگرامش، مطالبي را منتشر كرد كه نياز به تبيين بيشتري دارد.

روحاني در اين پست نوشته است: "اگر در عالي‌ترين سطح نظام، تصميمي براي محدود كردن يا مسدودسازي ارتباطات مردم گرفته شده" بايد مردم به طور شفاف در جريان چنين تصميمي قرار بگيرند."

البته حسن روحاني در گفت‌وگوي تلويزيوني از شفافيت سخن گفته و اعلام كرده بود : "تصميم ما در دولت دوازدهم هم براي اجراي حقوق شهروندي و هم براي مبارزه با فساد اين است كه همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شيشه‌اي برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه كار مي‌كند.[1]"

اين اظهار نظر روحاني درباره اينكه محرمانه نداريم در حالي است كه واژه محرمانه جز با اسم حسن روحاني معنا پيدا نمي‌كند و دولت يازدهم و دوازدهم، مملو از پنهان كاري‌ها و نامحرم دانستن مردم است كه در ادامه به آن‌ها اشاره مي‌شود.

اما چرا به دولت روحاني «دولت محرمانه» مي گويند: 

 

عنوان محرمانه

توضيحات

1

ميزان واردات بنزين

روزنامه شرق: [2]آمار مربوط به ميزان حجمي واردات بنزين همه‌ساله از سوي گمرك اعلام شده، اما با توجه به اينكه بنزين از سوي شركت نفت خريداري و وارد مي‌شود، گمرك دسترسي به قيمت و در نتيجه ارزش واردات نداشته است تا آن را اعلام كند و درواقع نفتي‌ها آن را محرمانه نگه داشته‌اند

2

محرمانه بودن مذاكرات هسته‌اي

[3]وزير امور خارجه طي يادداشتي تصريح كرد: "يكي از شرايط توفيق مذاكرات بين‌المللي حفظ ماهيت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاكره‌كنندگان كم‌تر خبر به بيرون درز بدهند، بيش‌تر نشان جدي بودن مذاكرات و امكان رسيدن به توافق است"

3

قرارداد ايران و پژو محرمانه مند

[4]محمدرضا نعمت‌زاده، وزير سابق صنعت درباره قرارداد با پژو گفت: منافع ايران در اين قرارداد مورد توجه قرار گرفته به صورتي كه حتي موضوع پرداخت غرامت اين خودروساز خارجي بابت خروج بدون برنامه‌اش از بازار ايران به بهانه تحريم‌ها در مفاد قرارداد جديد وجود دارد، اما اين قرارداد به صورت محرمانه است و نمي‌توان بصراحت درباره موارد مطرح شده در آن سخن گفت.

4

تعداد چك‌هاي برگشتي

[5]درحالي رئيس كل بانك مركزي وعده انتشار آمار چك هاي برگشتي در سايت اين بانك را داده بود كه باگذشت چند روز نه تنها آماري منتشر نشد بلكه مشخص شد آمار"چك هاي برگشتي همچنان محرمانه" است.

5

جريمه قرارداد كرسنت

جريمه ايران در قرارداد كرسنت تا زمان انتخابات سال 96 توسط دولت محرمانه ماند و در جريان مناظره تلويزيوني نامزدهاي انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري، هاشمي طبا يكي از نامزدهاي حامي دولت، خبر از جريمه ۱۴.۵[6] ميليارد دلاري ايران در اين پرونده داد.

6

محتواي قرادادهاي نفتي

[7]روزنامه دولتي ايران در گفت وگو با «نرسي قربان» كارشناسان انرژي نوشت: اصولاً هيج قراردادي در هيچ جاي دنيا علني نمي‌شود. علني كردن جزييات قراردادهاي نفتي از جمله قرارداد توتال منافع ملي را به خطر مي‌اندازد. اين قرارداد بيش از ارزش اقتصادي، ارزش سياسي دارد.

در همين راستا بيژن نامدار زنگنه نيز از جمله وزاري محرمانه دولت است كه براي موضوع قراردادهاي نفتي جلسات محرمانه اي با نمايندگان مجلس برگزاري كرد.

7

قرارداد با ايرباس و بوئينگ

[8]اصغر فخريه، قائم‌مقام وزير راه وشهرسازي در امور بين‌الملل گفت:«استاندارد قراردادهاي هوايي اين است كه به خاطر اينكه شركت‌ها نمي‌خواهند، قيمت‌هايي كه با يك مشتري توافق مي‌كنند براي مشتريان ديگر هم مطرح شود، معمولاً شرط دارند كه بايد قيمت‌ها محرمانه بماند. دوستاني كه ادعا مي‌كنند اين قرارداد، غيرشفاف است قواعد اين نوع تجارت را نمي‌دانند. از نظر ما قرارداد شفاف است. به دستگاه دولت و به مقاماتي كه بايد جزئيات آن ارائه شود، همه چيز به طور شفاف ارائه شده است. سازمان برنامه و بودجه، بانك مركزي و شوراي اقتصاد كه طرح را تصويب كرده‌اند، اعداد و ارقام واقعي را داشتند. طبيعي است كه نمي‌توانيم همه چيز را با جزئيات براي عموم اعلام كنيم.»

 

8

محرمانه شدن نرخ رشد اقتصادي

در سال 1394 مركز آمار ايران و بانك مركزي به عنوان دو متولي اعلام آمارهاي اقتصادي در ايران از جمله نرخ رشد اقتصادي، سكوت در پيش گرفتند و آماري از نرخ رشد اقتصادي فصل بهار ۹۴ اعلام نكردند ، اين در حالي بود كه سال 93 با مثبت شدن نرخ رشد اقتصادي، بانك مركزي، نرخ رشد اقتصادي فصل بهار را طي ۸۶[11][10][9] روز محاسبه و منتشر كرد.

9

حقوق هاي نجومي‌محرمانه ماند

بعد از آنكه ماجراي حقوق‌هاي نجومي سروصداي زيادي در كشور به پا كرد و اميد اقشار ضعيف جامعه در دولت تدبير نااميد شد، مجلسيها برآمدند كه كف و سقفي براي حقوق مديران دولتي مصوب كنند.

 

[12]در اين مورد كميسيون تلفيق مصوب كرده بود كه تمام مردم به سامانه دستمزد مديران دسترسي داشته باشند ولي با دخالت برخي افراد خاص عبارت «دسترسي عموم به سامانه دستمزد مديران» از گزارش كميسيون تلفيق حذف شد. دبير كميسيون تلفيق در اين ارتباط گفته بود: به‌دلايل نامعلوم عنوان حق دسترسي مردم به سامانه حقوق و دستمزد كاركنان دولت از مصوبه كميسيون تلفيق كه اسناد تصويري، صوتي و متني آن موجود است حذف شده است و اين موضوع را در نامه‌اي به رئيس مجلس اطلاع داده‌ايم.

10

آمار اشتغال و بي كاري

[14][13]گزارش بيكاري و اشتغال هم در دولت رئيس جمهور روحاني محرمانه شده است؛ مصداق اين مهم را ميتوان جلسه غيرعلني مجلس با حضور وزير كار دانست،‌ آن‌طور كه مهرداد بائوج لاهوتي نماينده مردم لنگرود در مجلس شوراي اسلامي به تسنيم گفته: ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در جلسه غيرعلني مجلس حضور يافته و گزارشي از وضعيت اشتغال و اقدامات اين وزارتخانه براي كاهش  نرخ بيكاري به نمايندگان مجلس ارائه داده است.

11

آمار تاخيرات پروازي

(ارديبهشت سال 96) يكي از اين محرمانه‌ها آمار تأخيرات پروازي است.  در حالي سازمان هواپيمايي كشوري به‌عنوان متولي حمل‌ونقل هوايي كشور بايد نسبت به انتشار آمار تأخيرات پروازي ايرلاين‌هاي داخلي به‌صورت ماهانه اقدام كنند كه از آبان‌ماه سال گذشته اين آمار منتشر نشده است.حدود شش ماه است كه سازمان هواپيمايي كشوري گزارش تأخيرات پروازي ايرلاين‌هاي داخلي را منتشر نكرده است. مراجعه به سايت www.cao.ir[15] نشان مي‌دهد كه از آبان‌ماه سال گذشته تاكنون آمار تأخيرات به‌روزرساني نشده است. در آبان‌ماه 94 عملكرد 13 ايرلاين داخلي در پروازهاي فرودگاه مهرآباد منتشر شد كه بر اساس آن هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با 643 پرواز بيشترين سهم را از كل پروازهاي دومين ماه پاييز 93 به خود اختصاص داد.

12

آمار طلاق

 

علي اكبر محزون،

[16]مديركل اطلاعات و آمار جمعيتي سازمان ثبت احوال كشور با بيان اينكه از اين پس آمار طلاق در كشور را  اعلام نمي‌كنيم، گفت: آمار طلاق به اندازه كافي بيان شده است و ارايه آمار صرف دردي را دوا نمي‌كند.

13

آمارهاي آسيب هاي اجتماعي

[17]ارائه گزارش وزارت بهداشت از آسيبهاي اجتماعي بخش ديگري از جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان بود. اگرچه بسياري از آمار ارائه شده در اين گزارش محرمانه تلقي شد و اجازه انتشار پيدا نكرد اما همان ميزان آمار منتشر شده نيز كافي بود تا ذهن بسياري از شهروندان و مسئولان را به خود مشغول كند.(28 خرداد 95)

 


برگشت به تلکس خبرها