تلکس نفت نيوز: توسعه ارتباطات بين‌المللي مرهون برپايي نمايشگاه صنعت نفت است
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 22:00     کد خبر: 19018

نفت نيوز: مديرعامل شركت نفت مناطق مركزي ايران در يادداشتي درباره برگزاري بيست و سومين نمايشگاه بين المللي صنعت نفت برپايي نمايشگاه صنعت نفت را اقدامي مهم در راستاي توسعه ارتباطات بين‌المللي دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، رامين حاتمي در اين يادداشت نوشت: «بيست و سومين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در حالي برگزار مي شود كه بيش از يك قرن از كشف و استخراج نفت در ايران مي گذرد. ايران هم اكنون دارنده ۹ درصد ذخاير نفت جهان به ميزان ۱۵۷.۸ ميليارد بشكه است و پتانسيل توليد روزانه ۶ ميليون بشكه نفت خام را دارد. در بخش گاز طبيعي نيز دارنده ۱۸ درصد از ذخاير گاز طبيعي جهان به ميزان ۳۴ هزار ميليارد مترمكعب است. در اين رابطه تا پايان برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۰ براي رسيدن به توليد روزانه ۴.۵ ميليون بشكه نفت، ۹۵۰ هزار بشكه ميعانات گازي و يك ميليارد و ۱۰۰ ميليون مترمكعب گاز طبيعي نياز به سرمايه گذاري ۱۳۴ ميليارد دلاري در بخش بالادستي و ۶۷ ميليارد دلاري در بخش پايين دستي است. صنعت نفت در اين مدت طولاني حيات خود به عنوان تامين كننده انرژي و موتور محركه اقتصاد كشور به حساب آمده است و با توسعه در بخش هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي كشور گره خورده است .

برپايي نمايشگاه هاي صنفي يكي از راه هاي معرفي توانمندي واحدهاي توليدي و خدماتي است. به عقيده اقتصاد دانان ايجاد نمايشگاه هاي بين المللي داخلي و خارجي به عنوان امري زير بنايي براي رونق بخشي اقتصادي مطرح است و اكنون برگزاري نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي به عنوان يكي از كانال هاي معرفي توانمندي صنعت نفت، پيمانكاران و سازندگان ايراني و شركت هاي بين المللي است كه مي تواند نقش بسيار موثري در فرايند توسعه صادرات ايفا كند.

نمايشگاه بين‌المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران به منزله يك عامل برقراري ارتباط نزديك در بين فعالان عرصه صنعت نفت، موجب توسعه و رونق اقتصادي در بين كشورهاي فعال حاضر در آن مي‌شود. توسعه اقتصادي در هركشوري علاوه بر رشد كمي توليد با بكارگيري ظرفيت هاي فيزيكي، انساني و اجتماعي ظرفيت هاي توليدي را متحول مي كند و منجر به افزايش ظرفيت هاي توليد مي شود.
صنعت نفت به عنوان موتور محركه اقتصاد و توسعه كشور نيازمند تحول بيشتر همسو با اهداف بلند و چشم انداز ترسيم شده براي كسب رتبه اول در منطقه است. با توجه به نياز جهان به بازار انرژي هاي فسيلي و جايگاه ويژه ايران در اين عرصه، حضور فعال در بازار جهاني و همچنين فرصت هاي بسيار براي سرمايه گذاري در اين بخش، آماده همكاري با سرمايه گذاران و شركت هاي داخلي و خارجي است.
اين نمايشگاه فرصتي براي ايجاد زمينه فعاليت‌ در قالب همكاري تجاري، فني و تكنولوژيكي بين پيمانكاران و سازندگان داخلي و خارجي براي اجراي طرح ها و پروژه هاي صنعت نفت را مهيا مي سازد. همچنين براي شركت هاي داخلي يا خارجي كه در زمينه ساخت تجهيزات و قطعات صنعت نفت كار مي كنند يا شركت هاي تجاري وارد كننده قطعات و دانش فني و بخش خصوصي نيز فرصت آن كه خود را در معرض ديد مديران نفت قرار دهند، فراهم مي سازد.
توسعه همكاري هاي اقتصادي، افزايش سطح توليد، ايجاد رقابت‌هاي سالم داخلي و بين‌المللي، تبادل اطلاعات و دانش فني، انتقال تكنولوژي، توسعه و گسترش ارتباطات بين‌المللي و توسعه و گسترش صادرات كالا و خدمات از ديگر كاركردهاي مهم اين گونه نمايشگاه هاي تخصصي است كه به اختصار به شرح برخي از آنها مي پردازيم.
با سرمايه گذاري هاي مشترك صورت گرفته بين شركت ها زمينه اشتغال براي مردم فراهم مي شود. اين امر به ثبات و توسعه اقتصادي كشور مي انجامد. نمايشگاه‌ مركز مهم مبادله اطلاعات و آگاهي هاي بازرگاني و صنعتي است چون توليدكنندگان و صادركنندگان را با استانداردهاي جهاني كالاها و نيز قيمت جهاني محصولات آشنا مي‌‌كنند؛ آنان را قادر مي‌سازند تا با رعايت استانداردها با صنايع پيشرفته جهان به رقابت برخيزند و امكانات لازم را براي رقابت، در وسعت زياد فراهم كنند. همچنين با برگزاري سمينارهاي آموزشي معرفي محصولات و عملكرد كالاهاي خود باعث افزايش سطح اطلاعات تخصصي شركت‌كنندگان، كارشناسان و صاحبان صنايع شوند.
در برنامه چشم انداز ششم توسعه اهميت ويژه اي به سرمايه گذاري در بخش هاي بالادست و پايين دست صنعت نفت تعريف شده است. جذب سرمايه گذاري هاي خارجي، اجرا و راه اندازي فازهاي باقيمانده پارس جنوبي و ديگر ميادين مشترك نفتي و گازي، تمركز و توجه جدي به سازندگان ايراني، حمايت از آنها، استفاده از كالا هاي توليدي آنها، ايجاد شركت هاي دانش بنيان و حضور آنها در عرصه هاي بين المللي از ضرورت هاي كاري صنعت نفت است. همچنين با توجه به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري به سال حمايت از كالاي ايراني و تاكيد وزير نفت مبني بر حمايت از سازندگان داخلي و نياز به سرمايه گذاري سالانه ۳۰ ميليارد دلاري در صنعت نفت، سازندگان داخلي با رعايت استاندارهاي كمي و كيفي مي توانند نيمي از اين سرمايه را به خود اختصاص دهند.»
انتهاي پيام

 


برگشت به تلکس خبرها