تلکس نفت نيوز: گاز رساني به ۴ ميليون و ۵۶۰ هزار خانوار شهري و روستايي در پنج سال گذشته
پنجشنبه، 13 اردیبهشت 1397 - 15:02     کد خبر: 19016

نفت نيوز: زنگنه از گاز رساني به حدود يك ميليون و ۴۰۰ هزار خانوار روستايي و بيش از ۳ ميليون و ۱۶۰ هزار خانوار شهري در سال‎هاي ۹۲ تا ۹۶ خبر داد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه به سياست‎هاي نظام در رسيدگي و توجه به مناطق روستايي و شهرهاي كوچك اشاره كرد و گفت: مطابق گزارش ارسالي شركت ملي گاز ايران، در سال هاي ۱۳۹۲ تا پايان سال ۱۳۹۶، به بيش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستا با حدود يك ميليون و ۴۰۰ هزار خانوار و همچنين ۱۰۷ شهر با بيش از ۳ ميليون و ۱۶۰ هزار خانوار شهري گازرساني شده و هم اكنون ۹۹ درصد جمعيت شهري كشور و ۸۲ درصد جمعيت روستايي كشور و در مجموع حدود ۹۳ درصد از كل جمعيت كشور (به جز استان‎هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان)، تحت پوشش مستقيم شبكه گازرساني قرار گرفته‎اند.

وزير نفت يادآور شد: اين در حالي است كه پوشش شبكه گازرساني در ابتداي سال ۱۳۹۲ در جمعيت شهري و روستايي به ترتيب ۹۵ و ۵۵ درصد (در مقايسه با ارقام متناظر ۹۹ و ۸۲ درصد در انتهاي سال ۹۶) بوده است .

زنگنه با بيان اين‎كه گازرساني به استان سيستان و بلوچستان در اوايل سال ۹۶ وارد مرحله عملياتي شد و گاز به زاهدان رسيد، ادامه داد: گازرساني به ديگر شهرهاي عمده استان از جمله خاش، زابل، سراوان، ميرجاوه، چابهار و كنارك و مجتمع پتروشيمي مكران نيز در دستور كار قرار دارد.

به گفته وي، هزينه‎هاي انجام شده براي اجراي اين طرح بزرگ در مدت ياد شده، بالغ بر ۱۷ هزار ميليارد تومان بوده است كه عمدتا از محل منابع جديد ناشي از صرفه‎جويي در مصرف سوخت‎هاي مايع (موضوع بند«ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳و ماده ۱۲ قانون رفع موانع توليد) تامين شده، بنابراين در اين عمليات بزرگ از بودجه عمومي دولت استفاده نشده است.

وزير نفت عنوان كرد: هم اكنون گازرساني به ۵ هزار روستا با جمعيتي بالغ بر ۴۳۰ هزار نفر با اعتبار مورد نياز حدود ۳ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان در دست اجراست كه با اتمام آنها، جمعيت روستايي زير پوشش شبكه گاز از ۸۶ درصد فراتر خواهد رفت.

وي با تاكيد بر اين‎كه تقريبا همه لوازم و تجهيزات شبكه‎هاي توزيع گاز در داخل كشور توليد مي‎شود، افزود: در عمل ۱۷ هزار ميليارد تومان كار از سوي شركت ملي گاز به پيمانكاران و سازندگان ايراني ارجاع شده است كه بايد تقاضا براي خريد تجهيزات و لوازم از جمله دست كم ۱۰ ميليون بخاري گازي و شيرآلات و لوله براي گازكشي درون خانه‎ها را نيز به آن اضافه كرد.

به گفته وزير نفت، چنين اقدام هايي افزون بر جلب رضايت مردم، سبب حفاظت از محيط زيست با پيشگيري از تعدي به مراتع و جنگل‎ها و مصرف گاز به جاي سوخت‎هاي مايع آلاينده، بالا بردن ميزان صادرات/كاهش واردات سوخت‎هاي ميان تقطير و سبك و ايجاد ده‎ها هزار شغل مستقيم و غير مستقيم با ايجاد بازار براي خريد كالا و خدمات ايراني نيز شده است.

زنگنه با بيان اين‎كه در صورت تداوم مساعدت و حمايت از اقدامات شركت ملي گاز ايران و فراهم آوردن امكان تجهيز منابع مالي مورد نياز، مي‎توان تا پايان سال ۱۳۹۷، رقم ۹۳ درصد جمعيت كل تحت پوشش شبكه گازرساني را به حدود ۹۷ درصد (بدون در نظر گرفتن استان‎هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان) رساند، ادامه داد: به اين ترتيب مي‎توان گفت افزون بر شهرهاي كشور، عموم روستاهاي قابل گازرساني از نظر اقتصادي، زير پوشش شبكه گاز قرار خواهند گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


برگشت به تلکس خبرها