تلکس نفت نيوز: واگذاري آزادگان جنوبي به پيمانكاران ايراني، مصداق اقتصاد مقاومتي بود
پنجشنبه، 14 دی 1396 - 02:40     کد خبر: 18957

نفت نيوز: مجري طرح توسعه ميدان مشترك آزادگان جنوبي در شركت متن با اشاره به افزايش ظرفيت توليد روزانه نفت اين ميدان به بيش از ۱۰۰ هزار بشكه، گفت: واگذاري اين ميدان به پيمانكاران ايراني پس از خلع يد شركت چيني، از مصاديق اقتصاد مقاومتي بود.

به گزارش شانا، تورج دهقاني در گفت‎وگو با روزنامه اعتماد، با بيان اين مطلب افزود: در سال ٩٣ وزارت نفت با سپردن فعاليت‌هاي توسعه‌اي ميدان آزادگان جنوبي به پيمانكاران داخلي، شتاب جدي به توسعه اين ميدان داد و حالا پس از سه سال توانسته‌ايم به ظرفيت توليد بيش از ١٠٠ هزار بشكه در روز در اين ميدان برسيم.

وي گفت: طي اين مدت، در سه مقطع، در مجموع حدود ٧٠ هزار بشكه به مجموع ظرفيت توليدي اين ميدان اضافه شده و ادامه فعاليت‌هاي توسعه‌اي به همين منوال در حال اجراست.

مجري طرح توسعه آزادگان جنوبي ادامه داد: از سال ٩٣ كه فعاليت‌هاي توسعه‌اي به شكل جدي آغاز شد و به مرور با حفاري تعداد چاه‌هاي بيشتر روبه‌رو شديم، براي افزايش توليد زودهنگام نيز برنامه‌ريزي شد. سرعت كار در بخش حفاري و تكميل چاه‌ها قابل قبول بود اما در بخش تاسيسات  روسطحي با تاخير روبه‌رو بوديم كه با تدابير اتخاذ شده در يك سال اخير، اين تاخيرها جبران شد و ظرفيت توليد تا بيش از ١٠٠ هزار بشكه رسيد.

جبران فرصت‎سوزي‎ها در سال‎هاي اخير

دهقاني ميدان مشترك آزادگان جنوبي را جزو ميدان‌هاي راهبردي ايران عنوان كرد و با اشاره به عملكرد خوب عراقي‎ها در طرف مقابل، گفت: عراق براي افزايش ظرفيت توليد نفت اين ميدان به حدود ٤٠٠ هزار بشكه در روز برنامه‎ريزي كرده؛ حال آن‌كه اين كشور تا حدود زيادي با عقب‌ماندگي‌هاي ناشي از درگيري‌هاي نظامي روبه‌رو بوده است.

وي در عين حال يادآور شد: توليد ميدان آزادگان (شمالي و جنوبي) هم‌اكنون حدود ١٨٠ هزار بشكه در روز است و اگرچه بايد سرعت توسعه ميدان را بيشتر كرد اما با توجه به فرصت‌هايي كه در سال‌هاي گذشته از دست داديم، مي‌توانيم با صراحت بگوييم كه در سال‌هاي اخير به جبران فرصت‌سوزي‌هاي انجام شده پرداخته‌ايم.

به گفته دهقاني، اگر اين روال از همان سال‌هاي ٩٠-٨٩ در دستور كار قرار مي‌گرفت و زودتر به پيمانكاران داخلي اعتماد مي‌كرديم هم‌اكنون در توسعه ميدان، پيشرفت‌هاي قابل‌توجهي را به دست آورده بوديم. براي نمونه پس از خلع‌يد چيني‌ها تاكنون بيش از ١٠٠ حلقه چاه حفاري و تكميل شده، اين در حالي است كه پيش از اين حدود ٢٥ حلقه چاه حفاري و توليدي شده بود.

مجري طرح توسعه آزادگان جنوبي ادامه داد: به اعتقاد من سپردن كار توسط وزير به پيمانكاران ايراني در اين مقطع زماني مصداق بارز اقتصاد مقاومتي و حاكي از پختگي و جسارت ايشان بود و اميدوارم اين روند تقويت شود. طي سه سال گذشته بيش از ١٠٠ حلقه چاه حفاري شده و بيش از ٥٠ درصد پيشرفت در عمليات روسطحي اتفاق افتاده است.

نياز به انتقال فناوري در حوزه ازدياد برداشت

وي تصريح كرد: بدون شك زمينه حضور شركت‌هاي خارجي را بايد به طور منطقي و متناسب با نياز و البته هزينه معقول فراهم كنيم تا شاهد انتقال فناوري در حوزه ازدياد برداشت باشيم.

دهقاني گفت: توسعه ميدان نيازمند سرمايه، فناوري و مديريت يكپارچه است. البته درجه نياز به فناوري در مقاطع مختلف عمر ميدان‌ها متفاوت است. در حوزه غرب كارون، عمليات و اجراي حفاري چندان پيچيده و سخت نيست اما با توجه به پيچيدگي‌هاي مخزن و نرخ بازيافت طبيعي بسيار پايين، استفاده از فناوري‌هاي ازدياد برداشت و حضور شركت‌هاي پيشرو بين‌المللي در اين بخش ضرورت دارد.

وي يادآور شد: كار خوبي كه شركت ملي نفت ايران در چند ماه گذشته انجام داد تعيين تكليف مسائل حقوقي و مالي بين شركت متن و چيني‌ها بود كه سرانجام با حداقل هزينه‌ها و بدون پرداخت هيچ غرامتي، مسائل مطرح بين ما و چيني‌ها فيصله يافت.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها