تلکس نفت نيوز: آخرين وضعيت توسعه فاز ۱۱/ احتمال قرارداد با مرسك براي لايه نفتي پارس جنوبي تا ۲ ماه آينده
سه شنبه، 28 آذر 1396 - 02:11     کد خبر: 18952

نفت نيوز: مديرعامل شركت نفت و گاز پارس گفت: براي توسعه لايه نفتي شركت‌هاي مختلفي مذاكره كرده‌اند كه پيشرفت آن با مرسك از همه جلوتر است و اميدواريم تا ۲ ماه آينده به نتايج خوب و امضاي قرارداد برسيم.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس محمد مشكين فام مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در نشست خبري كه به مناسبت بيستمين سال تاسيس اين شركت برگزار شد، گفت: از زمان تاسيس تاكنون تلاش شده كه اهداف و ماموريت‌هاي شركت نفت را انجام دهيم و اين تلاش باعث رشد و ارتقاي شركت و پيمانكاران داخلي شده است.

وي افزود:‌ ما روزي آرزو داشتيم كه بتوانيم در دريا خط لوله احداث كنيم و اكنون سه هزار كيلومتر خط لوله دريايي داريم و 26 سكوي پارس جنوبي توسط پيمانكاران داخلي ساخته شده است.

مشكين فام تصريح كرد: در پارس جنوبي يك طرف قطر با شركت‌هاي صاحب نام و بزرگ و طرف ديگر ما هستيم كه سعي كرديم با استفاده از پيمانكاران داخلي كار را پيش ببريم البته در زمينه مديريت پروژه، كاهش هزينه‌ها و زمان هنوز جاي كار وجود دارد بايد بتوانيم از تجربيات جهت پيشرفت كار در پروژه‌هاي آتي استفاده كنيم.

وي در ادامه در تشريح موقعيت مخزن گفت:‌ پارس جنوبي مخزني است كه يك سوم آن (3700 كيلومتر) متعلق به ايران و 6700 كيلومتر آن در طرف قطري واقع شده كه گاز درجاي آن در سمت ايران 14 تريليون مترمكعب و در سمت قطر 25 تريليون متر مكعب است. ميزان ذخائر ميعانات سمت ايران 18 ميليارد بشكه و در سمت قطر 36 ميليارد بشكه است.

* تامين 70 درصد گاز كشور از پارس جنوبي

مشكين فام با بيان اينكه پارس جنوبي 70 درصد گاز كشور را  كه معادل 3.5 ميليون بشكه نفت در روز است، تامين مي‌كند، گفت: در پارس جنوبي 26 سكوي دريايي وجود د ارد كه شش سكو تا سال 83 ، 5 سكو از سال‌هاي 84 تا 91 و 15 سكو بين سال‌هاي 92 تا 96 نصب شده است. همچنين 252 حلقه چاه حفاري كرديم كه 56 حلقه تا سال  83 ، 54 حلقه در فاصله سال‌هاي 84 تا 91 و 142 حلقه در چهار سال اخير حفر شده است. ما در پارس جنوبي 2792 كيلومتر خط لوله دريايي داريم كه 525 كيلومتر در چهار سال اول، 515 كيلومتر هشت سال بعد و 1752 كيلومتر در چهار سال اخير احداث شده است. همچنين 10 فاز پالايشگاهي در چهار سال اول، هشت فاز در چهار سال دوم و 22 فاز پالايشگاهي نيز در چهار سال اخير احداث شده است.

وي ادامه داد: در پارس جنوبي در چهار سال اخير 288 ميليون متر مكعب به توليد گاز اضافه شده و اكنون ظرفيت توليد به 570 ميليون متر مكعب و رقم توليد به 555 ميليون متر مكعب رسيده است.

وي يادآور شد: ارقام توليد كنوني هم جاي خوشحالي و هم جاي ناراحتي دارد چرا كه طي هشت سال 84 تا 92 ما از قطر عقب افتاديم اما اكنون توانسته‌ايم خود را به ميزان توليد همسايه برسانيم.

* برنامه توليد 150 هزار بشكه در روز از لايه نفتي پارس جنوبي

مديرعامل نفت و گاز پارس در ادامه به توليد لايه نفتي پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: در لايه نفتي با توجه به مشكلات تكنولوژيكي توليدي نداشتيم اما امسال توانسته‌ايم 25 هزار بشكه توليد داشته باشيم و برنامه اين است كه اين رقم به 150 هزار بشكه در روز برسد.

وي در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر 456 ميليون متر مكعب گاز شيرين در پارس جنوبي توليد مي‌شود و 45 ميليون متر مكعب آن گاز ترش و خشك است كه به ميادين تزريق مي شود همچنين 800 هزار بشكه ميعانات، 5 ميليون تن در سال اتان و 8 ميليون تن ال پي جي براي صادرات داريم.

* تاكنون 72 ميليارد دلار در پارس جنوبي سرمايه‌گذاري شده است

اين مقام مسئول رقم سرمايه‌گذاري در پارس جنوبي را طي 20 سال گذشته 72 ميليارد دلار اعلام كرد كه پيش بيني مي‌شود به 87 ميليارد دلار برسد كه از اين ميزان سرمايه‌گذاري تاكنون 200 ميليارد دلار عايدات محصولات ما بوده است.

مشكين فام خاطرنشان كرد: ما توانسته‌ايم فروردين امسال سه طرح و لايه نفتي پارس جنوبي را افتتاح كنيم و از خرداد تاكنون 400 كيلومتر خط لوله احداث كرديم و در مجموع به جز فاز 11 دو خط دريايي 13 و 24 و 22 باقي مانده است.

* برنامه راه‌اندازي فازهاي پارس جنوبي در سال جاري

وي ادامه داد: در ديماه امسال سكوي فاز 14 A از يارد بندرعباس آماده نصب مي‌شود و 22 بهمن نيز اولين رديف فاز 22 و 24 وارد مدار مي شود و تا اسفند امسال سه سكو از يارد صدرا نصب خواهد شد و در پايان سال راه‌اندازي آزمايشي يك رديف از فاز 13 را خواهيم داشت كه اكنون 82 درصد پيشرفت دارد. سكوهاي فاز 14 نيز در حال آماده شدن است و 89.5 درصد پيشرفت دارد. فاز 22 و 24 نيز در بخش سكو 83 درصد پيشرفت و در بخش حفاري حدود 80 درصد پيشرفت دارد.

وي افزود: در فاز 13 ما 90 درصد پيشرفت د اريم كه تا پايان سال اولين رديف آن به بهره‌برداري مي‌رسد فاز 14 در سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد و فازهاي 22 و 24 نيز 90.6 درصد پيشرفت دارند.

* احتمال انعقاد قرارداد لايه نفتي با مرسك تا دو ماه آينده

مشكين فام در ادامه اين نشست در توضيح وضعيت لايه نفتي پارس جنوبي اظهار د اشت:‌ براي توسعه لايه نفتي شركت‌هاي مختلفي مذاكره كرده‌اند كه پيشرفت مذاكرات با مرسك از همه جلوتر است و اميدواريم كه تا دو ماه آينده به نتايج خوبي برسيم و اگر مسائل حل و فصل شوند منجر به قرارداد مي‌شود.

وي درباره احتمال ادغام مرسك با توتال و وضعيت قرارداد اين شركت با ايران اظهار داشت: هنوز ادغام نهايي نشده اما تدابيري انديشيديم كه مشكلي پيش نيايد اگر ما در زمينه مسائل فني و مالي با مرسك به نتيجه برسيم در صورت ادغام شدن مشكلي وجود ندارد.

* به گاز فرزاد نياز نداريم

مشكين فام درباره مذاكرات توسعه فرزاد B نيز گفت: متاسفانه فرزاد گاز غني ندارد؛ در پارس جنوبي كاندنسيت براي ريكاوري و سرمايه‌گذاري كافي است اما گاز فرزاد خشك است و كاندنسيت ندارد طرف هندي نيز گاز توليدي را براي توليد LNG و يا خط لوله جاي ديگر مي‌برد. در قرارداد با شركت هندي ما بايد مسائل مالي را حل و فصل كنيم به لحاظ فني مشكلي نداريم ضمن اينكه ما نيازي به گاز اين ميدان نداريم چرا كه اكنون گاز ما مازاد است و تا 5 سال آينده نيز نيازي نداريم مضافا اينكه گاز اين ميدان 20 درصد ناخالصي و پرتي دارد.

وي درباره مذاكره با گازپروم براي ميدان فرزاد نيز گفت: هنوز وارد مذاكره جدي با اين شركت نشديم فقط صحبت‌هاي مقدماتي انجام شده است.

* در صورت خروج توتال شركت چيني يا پتروپارس جايگزين خواهند شد

وي با اشاره به وضعيت فاز 11 در صورت خروج احتمالي توتال از قرارداد توسعه اين فاز اظهار داشت: فعلا كه اين شركت مطابق برنامه كار را جلو مي‌برد البته در همه طرح‌ها طبيعت كار اين است كه كار در ابتدا به كندي پيش برود اما اسناد مناقصه توزيع شده و پيمانكاران ايران در حال انتخاب شدن هستند وهيچ مشكلي نداريم و كار بهتر از يك پروژه معمولي پيش مي‌رود.

وي افزود:‌در فاز 11 بخش خشكي وجود ندارد و يك ميليارد متر مكعب گاز آن به فازهاي 6،7 و 8 و يك ميليارد متر مكعب نيز به فاز 12 ارسال مي‌شود.

مدير عامل نفت و گاز پارس  خاطرنشان كرد: در صورت خروج احتمالي توتال اتفاقي نخواهد افتاد و در اين صورت CNPC چين و در نهايت پتروپارس كار را به عهده خواهد گرفت.

وي درباره تاخير شركت‌هاي چيني اظهار داشت: ممكن است اين شركت‌ها تاخير داشته باشند اما كار را انجام مي‌دهند.

مشكين فام خاطرنشان كرد: اگر مشكلي پيش بيايد و توتال از پروژه خارج شود كل پروژه و مملكت را متاثر مي‌كند.

وي درباره خروج توتال و وضعيت احداث ايستگاه‌هاي تقويت فشار اظهار داشت: عمده مساله ما طراحي است كه اميدواريم توتال باشد و كار را انجام دهد اگر طراحي ا نجام شود 60 درصد كار انجام شده است.

*قطري‌ها مي‌دانند كه ما در مقابل شيطنت‌ها عكس‌العمل نشان مي‌دهيم

مشكين فام با اشاره به آسيب ديدن خطوط فازهاي 16 و 19 و اينكه آيا احتمال شيطنت طرف قطري در اين حادثه وجود دارد يا خير توضيح داد: ما با كشور همسايه كار مي‌كنيم وضعيت كاملا شفاف است ضمن اينكه قطر نيز در در دريا خط لوله دارد و اگر اين كار را كرده باشد قطعا مي‌داند ما نيز عكس العمل خواهيم داشت.

وي در ادامه با بيان اينكه مرحله دوم توسعه پارس جنوبي از 2 سال آينده آغاز مي‌شود، بيان كرد: شركت فرانسوي كار را به عهده خواهد گرفت و زماني كه به جمع‌بندي برسيم كار از مرحله فيزيبيلتي وارد طراحي پايه مي‌شود.

وي درباره پارس شمالي نيز گفت: ما فعلا در حال مطالعه هستيم عمده هدف ما اين است كه گاز پارس شمالي براي خوراك مجتمع گازي پارس جنوبي و 13 پالايشگاه منتقل شود كه افت فشار و كمبود جبران شود.

انتهاي پيام/


برگشت به تلکس خبرها