تلکس نفت نيوز: زنگنه دست از تضعيف پژوهشگاه صنعت نفت بردارد
شنبه، 11 آذر 1396 - 20:24     کد خبر: 18945

بيژن نامدار زنگنه با وارد كردن انتقاداتي به مهم ترين نهاد پژوهشي نفت خواستار تغيير مدل كاري پژوهشگاه صنعت نفت شد و نشان داد پس از تضعيف و تعطيلي آموزشگاه‌هاي فني و دانشگاه صنعت نفت اين بار روي پژوهشگاه صنعت نفت تمركز كرده است. مشخص نيست چرا زنگنه پس از 12 سال وزارت به اين نتيجه رسيده است ولي اظهارات وي در خصوص خروجي كار پژوهشگاه صنعت نفت نشان مي‌دهد وي تخصص غير قابل وصفي در تضعيف نهادهاي نفتي دارد.

مدل فكري وزير نفت بر پراكنده سازي و شعبه سازي رشته‌هاي فني در سابر نقاط كشور مثل كرمانشاه استوار است بطوري كه حتي گفته است از قرار گرفتن رشته‌هاي تخصصي صنعت نفت در دانشگاه شهيد چمران هواز استقبال مي‌كند؛ دانشگاهي كه دانشگاه صنعت نفت را به عنوان رقيب خود در خوزستان مي‌بيند ولي وقتي زنگنه بر اين مهم تاكيد دارد، به معناي آن است كه دانشگاه صنعت نفت در نگاه وي يك عنصر هزينه ساز و مزاحم است.

همين استدلال هم در دوره نخست وزارت او رخ نمايي مي‌كرد، جايي كه وي مدام مي‌گفت نفت به خروجي‌هاي آموزشگاه‌هاي فني نياز ندارد و بايد كاركنان جديد نفت را از دانشگاه‌ها و با دانش آكادميك‌تر جذب كرد. آن استدلال باعث شد تا رشته‌هاي نفتي در دانشگاه‌هاي كشور بوجود بيايد ولي پس از چند سال مشخص شد اين اقدام مشكلات فراواني را براي مناطق عملياتي بوجود آورد و كمبود نيروهاي فني و آموزش ديده در رده تكنسين، همين امروز هم مشكل اصلي صنعت نفت است. حالا همين استدلال‌ها نيز درباره پژوهشگاه صنعت نفت وجود دارد؛ او روي پول‌هايي كه در پژوهشگاه خرج مي‌شود دست گذاشته و عنوان مي‌كند به درد نفت نمي‌خورد، درست شبيه همان توجيهي كه براي دانشگاه صنعت نفت بكار مي‌برد و مي‌گويد:«فارغ التحصيلان دانشگاه صنعت نفت بايد حداقل سوادي داشته باشند!».

همين تفكر البته در باره موسسه مطالعات بين المللي انرژي نيز صدق مي‌كند؛ موسسه‌اي كه در دوران نخست زنگنه بنا نهاده شد ولي وزارت نفت نسبت به بهره گيري از نتايج مطالعاتي آن بي تفاوت است و همين موضوع موجب دلسردي مديران و كارشناسان آن شده است بطوري كه اين موسسه تبديل به مكاني براي مطالعه و تحقيقاتي شده كه وزارت نفت محلي به آن نمي‌گذارد.

وزير 4 دوره‌اي نفت از لزوم آموزش و پژوهش مي‌گويد اما به اجرا كه مي‌رسد با داس به جان اين نهادها مي‌افتد و بجاي تصحيح روند موجود همه آن‌ها را به مثابه هزينه مي‌بيند. اينجاست كه مي‌توان فرق نگاه مهندسي و آماري را با نگاه استراتژيك درك كرد. پژوهشگاه صنعت نفت را بايد قرباني ديگري در پازل تفكرات وزير نفت دانست و البته اين قرباني آخرين قرباني هم نيست.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها