تلکس نفت نيوز: نشست اضطراري هيأت‌رئيسه كميسيون انرژي درباره انتصابات اخير زنگنه/ مي‌خواهند با فروپاشي شركت ملي حفاري دلالان را به سود برسانند
سه شنبه، 21 شهریور 1396 - 19:41     کد خبر: 18915

نفت نيوز: رئيس كميسيون انرژي مجلس گفت: هيأت رئيسه كميسيون درباره رويه جديد و مشكوك زنگنه در انتصابات باند خاص براي سمت‌هاي بالاي مديريتي وزارت نفت در آينده‌ نزديك نشست اضطراري برگزار خواهد كرد.

به گزارش نفت نيوز، فريدون حسنوند رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با فارس، با اشاره به اين كه انتصابات اخير وزارت نفت به‌ويژه در شركت ملي حفاري به فروپاشي اين شركت به‌عنوان بزرگترين دستاورد صنعت نفت پس از انقلاب مي‌انجامد، گفت: زماني كه پس از انقلاب آمريكايي‌ها از ايران رفتند و در حوزه‌هاي فناوري صنعت نفت، كشور مورد تحريم واقع شد، حضرت امام (ره) دستور دادند كه سريعاً متخصصان داخلي جاي آمريكايي‌ها را در حوزه حفاري پر كنند به همين دليل تنها دستاورد پس از انقلاب ما در حوزه نفت كه كارنامه بسيار درخشاني دارد همين شركت ملي حفاري ايران است.

وي با هشدار نسبت به اين كه تصميمات مشكوك اخير زنگنه در انتصابات وزارت نفت، منجر به كنار رفتن نيروها و مديران متعهد خواهد شد،‌ اظهار داشت: ديروز تصميمي بسيار مشكوك از طرف وزير نفت اتخاذ شده است كه طبق آن يكي از مديران با تجربه صنعت نفت كه مديرعامل حفاري است بدون كوچكترين هماهنگي عزل كردند و يك نفر ناتوان،‌ ضعيف و ناكارآمد را كه بزرگترين مسئوليت او مديريت ناكام پروژه پتروشيمي دهدشت بوده است و به خاطر همين ناتواني از اين سمت عزل شده است، به عنوان مديرعامل شركت ملي حفاري منصوب كرده‌اند.

يك مدير ناتوان را كه قبلاً به علت ناكارآمدي از مديريت پتروشيمي دهدشت عزل شده است، به‌عنوان مديرعامل شركت ملي حفاري منصوب كرده‌اند.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: تاكنون بدنه كارشناسي و فني شركت ملي حفاري نسبت به انتصاب جديد واكنش منفي نشان داده است و چنين به نظر مي‌رسد همراهي و همدلي لازم از سوي بدنه شركت با مديرعامل جديد به‌وجود نيايد كه قطعاً موجب آسيب جدي به صنعت كشور خواهد شد.

وي ادامه داد: متأسفانه امروز شاهديم كه با يك برنامه‌ريزي و طراحي مشكوك، هم آقاي زنگنه و هم برخي اعضاي هيات‌مديره شركت ملي نفت به دنبال اين هستند ضعيف‌ترين مديران را بر راس كار بگمارند، چون قبلاً هم در رفتار آقاي زنگنه چنين مواردي را شاهد بوده‌ايم كه شركت ملي مناطق نفت‌خيز را با همين سبك از آن اُبُهَت و جايگاه خود تنزيل داد و تقريباً امروز ناكارآمد و ضعيف است.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: بناي اينها بر اين است كه مجموعه شركت ملي حفاري را بدست كسي بسپارند كه بتوانند دستوراتشان را به وي تحميل كنند تا در آينده‌اي نه‌چندان دور اين مجموعه از هم بپاشد و پس از آن پاي شركت‌ها و دكل‌هاي خارجي سودآور براي دلالان در اين كشور باز شود.

وي تصريح كرد: حركت مشكوك اين است كه در روزهايي كه نياز مبرم به توانمندي داخلي در عرصه حفاري داريم چرا چنين اقدامي در جهت تضعيف شركت ملي حفاري صورت مي‌گيرد؟ آن هم در يك تصميم ناگهاني و بدون هماهنگي در يك جلسه غيرمترقبه و محصور.

نماينده مردم انديمشك در مجلس شوراي اسلامي گفت: امسال سال «اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال» است و رهبري بر استفاده از توان داخلي تأكيد كرده‌اند، اما نتيجه اين رويكرد در وزارت نفت، وابستگي به خارجي‌ها خواهد بود.

حسنوند با اشاره به اينكه كميته‌‌اي جهت انتصابات در وزارت نفت طراحي شده است و زنگنه تعدادي را مشخص كرده تا براي آينده صنعت نفت عده‌اي خاص را در سمت‌هاي مختلف برگزينند، گفت: بخشي از اينها بازنشستگاني هستند كه از بخش‌هاي مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه انتخاب مي‌شوند و به دنبال اين هستند كه در شركت پالايش و پخش كه يكي از حوزه‌هاي كاملاً تخصصي است يك بازنشسته سازمان برنامه و بودجه كشور را منصوب كنند.

وي اضافه كرد: همچنين در نظر دارند در شركت ملي پتروشيمي ايران يكي از فعالان فتنه سال 88 را كه هيچ تجربه‌اي در حوزه صنعت نفت ندارد و حداكثر چهار سال در وزارت نفت مشغول به كار شده و هنوز استخدام رسمي نيست به‌عنوان معاون وزير و مديرعامل پتروشيمي منصوب كنند بوده است.

انتصابات وزارت نفت، تاوان رأي عدم اعتماد كميسيون انرژي و نمايندگان مناطق جنوبي و زاگرس‌نشين به بيطرف وزير پيشنهادي نيرو و انتقام از رفتار نمايندگان است.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: برخي از تصميم‌گيران در كميته انتصابات وزارت نفت متعلق به خاندان بهايي‌زاده هستند و بخش مهم فني و مهندسي صنعت نفت و پيگيري براي انتصابات از جانب همين مجموعه صورت مي‌گيرد.

وي خاطرنشان كرد: كسي كه انتساب او به خانداني بهايي مشهور است،‌ امروز براي عزل و نصب‌ها در سطوح مديريتي وزارت نفت تصميم مي‌گيرد و جالب اينجاست كه پيگيري برخي قراردادها با شركت‌هاي خاص را نيز همين فرد برعهده دارد كه عضويت در هيات مديريت شركت ملي نفت ايران دارد.

حسنوند با تصريح بر اينكه برخي اعضاي هيات مديره شركت ملي نفت و اعضاي كميته انتصابات وزارت نفت سوابق محكوميت قضايي دارند، گفت: پرونده اينها در دستگاه قضايي كاملاً مشخص است.

وي خاطرنشان كرد: به علاوه برخي ديگر از كساني كه كمتر از 4 سال سابقه حضور در وزارت نفت دارند در حوزه‌هاي بازرگاني وزارت نفت مسئوليت گرفته‌اند.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: از يك طرف كانون بازنشستگان راه‌اندازي مي‌شود و از طرف ديگر جريان فتنه سبز را كه در سال 88 كانون درگيري و اتهام پراكني عليه نظام بود براي مسئوليت گرفتن در وزارت نفت رشد مي‌دهند.

*زنگنه كميته‌اي جهت انتصابات آينده صنعت نفت در دوره پس از خود تشكيل داده است

وي عنوان داشت: آقاي زنگنه احساس مي‌كند كه آخرين دوره‌اي است كه در وزارت نفت مسئوليت خواهد داشت از اين رو دست به طراحي در انتصابات براي آينده اين وزارتخانه زده است و به دنبال چينش افراد در مسئوليت‌هاي مهم مختلف از جمله فني، مهندسي،‌ پالايش و پخش، پتروشيمي و شركت‌هاي عملياتي در مناطق مختلف است.

مي‌خواهند در شركت ملي پتروشيمي، يكي از فعالان فتنه 88 را كه حداكثر چهار سال است در وزارت نفت مشغول به كار شده به‌عنوان معاون وزير و مديرعامل پتروشيمي منصوب كنند بوده است.

حسنوند با تاكيد بر اينكه امروز دلسوزان نظام بايد نسبت به اين طراحي مشكوك حساسيت نشان دهند، گفت: آنچه امروز رخ مي‌‌دهد در حوزه انتصابات وزارت نفت همه از يك جريان و باند خاص هستند و اگر در راس مديريت‌هاي اين وزارتخانه قرار گيرند آينده‌اي بسيار نگران كننده پيش روي صنعت نفت كشور خواهد بود.

وي با تاكيد بر اينكه اين رويه جديد در انتصابات وزارت نفت همه مربوط به پس از اخذ راي اعتماد زنگنه به عنوان وزير نفت دولت دهم از مجلس است، بيان داشت: آقاي زنگنه و مجموعه مديريتي‌اش تا پيش از تعطيلات تابستاني مجلس دست نگه داشته بودند و اكنون شروع به اقدامات خود در اين نحو از انتصابات كردند.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: گمانه‌زني ديگري نيز وجود دارد مبني بر اينكه برخي اقدامات در وزارت نفت،‌ امروز تاوان رفتار برخي اعضاي كميسيون انرژي و نمايندگان مناطق جنوبي كشور و نيز زاگرس‌نشينان در قبال آقاي حبيب‌الله بيطرف وزير پيشنهادي نيرو و عدم راي اعتماد به او است.

وي ادامه داد: گمانه‌زني بر اين است كه آقاي زنگنه مي‌خواهد انتقام اين راي عدم اعتماد را از اين دسته از نمايندگان بگيرد به همين دليل قطعاً در مقابل اين رفتار ايستادگي خواهيم كرد و موارد را به اطلاع مردم خواهيم رساند.

*مثلث بهاييان،‌ محكومان قضايي و فتنه 88 در انتصابات وزارت نفت 

حسنوند با ذكر اينكه برخي انتصابات در وزارت نفت از ميان فعالان فتنه 88 كه حتي در ادامه تحصيل هم از طرف دستگاه‌هاي امنيتي با موانع قانوني مواجه شدند، گفت: آقاي زنگنه بايد نسبت به به‌كارگيري مثلث بهاييان،‌ محكومان قضايي و فتنه 88 در سطح بالاي مديريتي وزارت نفت پاسخ‌گو باشد.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با يادآوري سخنان زنگنه در اولين جلسه با اعضاي كميسيون انرژي پس از راي اعتماد از مجلس كه در آن از تصميم خود جهت تعامل گسترده‌تر با اين كميسيون سخن گفته بود، اظهار داشت: آقاي زنگنه امروز و با اقداماتي كه در زمينه انتصابات در وزارت نفت در همين دو هفته تعطيلات مجلس در پيش گرفته عدم صداقت خود را نشان داد چرا كه در اين زمينه هيچگونه تعامل با كميسيون انرژي نداشت.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: آقاي زنگنه در جلسه با اعضاي كميسيون وعده داد كه بالاترين سطح تعامل را با كميسيون خواهد داشت و محورهاي برنامه‌هايشان را مشخص كردند، اما متاسفانه در اين روزها رويه‌اي را در پيش گرفته كه فكر مي‌كنيم سرآغاز حركتي مشكوك و طراحي شده براي فروپاشي وزارت نفت و بكارگيري افراد مساله‌دار و باز كردن پاي خارجي‌ها در برخي حوزه‌هاي مهم و حساس وزارت نفت است.

وي تصريح كرد: ايشان در جلسات قول داده‌ بودند كه از افراد معتدل كه مصالح نظام را رعايت مي‌كنند استفاده شود، نه اينكه امروز با انتصابات مشكوك و مساله‌دار خط بر روي اسامي نيروهاي متعهد بكشد.

كسي كه انتساب او به خانداني بهايي مشهور است،‌ امروز براي عزل و نصب‌ها در سطوح مديريتي وزارت نفت تصميم مي‌گيرد و پيگيري برخي قراردادها با شركت‌هاي خاص را نيز برعهده دارد.

حسنوند در پاسخ به اين سوال كه كميسيون در واكنش به اين رويه از سوي وزير نفت و مجموعه‌هاي مديريتي اين وزارتخانه چه خواهد كرد، گفت: هيات رئيسه كميسيون انرژي در آينده‌اي نزديك در اين باره جلسه‌اي اضطراري برگزار خواهد كرد.

وي اضافه كرد: مجمع نمايندگان استان خوزستان هم نسبت به رويه دو هفته اخير وزارت نفت در ايام تعطيلات مجلس اعلام نگراني كرده‌اند و در اين باره بسيار حساسند، البته اين نگراني محدود به خوزستان نيست، بلكه نمايندگان خطه جنوب و زاگرس را نيز در بر مي‌گيرد.

عضو مجمع نمايندگان استان خوزستان با يادآوري اينكه 80 درصد توليد نفت كشور ما در حوزه جنوب صورت مي‌گيرد، اظهار داشت: آقاي زنگنه قول داده بودند كه نسبت به مسائل حوزه نفت در آينده با تعامل و هماهنگي انتخاب و انتصاب افراد كارآمد و بدون مساله را در دستور قرار دهد نه اينكه عرصه تصميم‌گيري را در اختيار بهايي‌زادگان قرار دهد.

وي تصريح كرد: كميسيون انرژي قطعاً از طريق ظرفيت‌ها و ابراز قانوني به ويژه تريبون مجلس بسياري از مواردي را كه تا به امروز كوشيديم در جلسات خصوصي حل و فصل كنيم، مطرح و پيگيري كرده و به اطلاع مردم خواهيم رساند.

رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: با توجه به حضور از اعضاي كميسيون انرژي در ماموريت‌ها و حوزه‌هاي انتخابيه مي‌كوشيم جلسه اضطراري هيئت‌رئيسه را در اسرع وقت برگزار كنيم.

انتهاي پيام/


برگشت به تلکس خبرها