تلکس نفت نيوز: انعقاد قرارداد با فرانسوي ها براي جمع آوري گازهاي مشعل فازهاي ۲ و ۳ پارس جنوبي
جمعه، 17 شهریور 1396 - 16:24     کد خبر: 18910

نفت نيوز: قرارداد پروژه بازيافت و مصرف گاز مشعل پالايشگاه دوم پارس جنوبي (فازهاي ٢ و ٣)، با رويكرد صيانت از محيط زيست بين شركت ملي نفت ايران و كنسرسيومي متشكل از شركت SOFREGAZ فرانسه و شركت صنعت سازه ثمين امضا شد.

به گزارش شانا، اين قرارداد روز چهارشنبه ( ۱۵ شهريورماه) ميان علي‎محمد احمدي، مجري طرح توسعه پايدار پارس جنوبي به نمايندگي از شركت ملي نفت ايران، يان‎اوبري لوكمت، مديرعامل شركت SOFREGAZ فرانسه و كوروش آهنج، مديرعامل شركت صنعت سازه ثمين امضا شد.

راهبرد بازيافت و مصرف گاز فلر (FGRU) به عنوان موثرترين فناوري و روشي پيشرفته در دنيا براي جمع‎آوري گازهاي مشعل پالايشگاه‎ها و تاسيسات مشابه صنعتي كاربرد دارد. شركت ملي نفت ايران به همين منظور، پس از اندازه‎گيري و شناخت وضع موجود و بر اساس اهداف تعريف شده مبني بر رفع آلايندگي‎ها و بازيافت و مصرف گازهاي مشعل، براي انتخاب پيمانكار براي اجرايي كردن اين راهبرد، مناقصه‎اي با حضور شركت‎هاي داخلي و خارجي فعال در پروژه‎هاي بازيافت گاز مشعل برگزار كرد كه سرانجام كنسرسيومي متشكل از شركت فرانسوي SOFREGAZ فرانسه و شركت ايراني صنعت سازه ثمين با قيمت تقريبي ۴۲ ميليون يورو برنده و براي اجراي اين پروژه انتخاب شدند.

از اهم دستاوردهاي اين قرارداد مي‎توان به جلوگيري از هدررفت ثروت ملي با بازيافت روزانه حدود نيم ميليون متر مكعب گاز مشعل، جلوگيري از انتشار مقادير زيادي گاز دي‎اكسيدكربن، قابليت تعميم و استفاده از تجارب و فناوري اين پروژه در ديگر فازهاي پارس جنوبي، قابليت جمع‎آوري و تزريق گاز مشعل به مخازن نفت و گاز براي افزايش برداشت و حفاظت از محيط زيست و بهبود نسبي كيفيت هوا به منظور پيشگيري و تامين شرايط سلامت مردم و كاركنان شاغل در منطقه اشاره كرد.

انتهاي پبام


برگشت به تلکس خبرها