تلکس نفت نيوز: دستاورد‌هاي بزرگ نفت
دوشنبه، 13 شهریور 1396 - 21:35     کد خبر: 18905

شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، بزرگ‌ترين توليدكننده نفت خام كشور و مهم‌ترين بخش بالادستي صنعت نفت ايران، با قدمت و سابقه‌اي افزون بر يك قرن، تجربه‌اي كم‌نظير در راهبري عمليات و توسعه ميدان‌ها با اتكا به مجموعه دانش‌هاي مرتبط با توليد نفت و گاز دارد.

اين شركت در جايگاه نخستين تأمين‌ كننده انرژي و ارز كشور، تأثيري شگرف بر گردش اقتصاد ايران دارد و با اجراي هم‌زمان صدها پروژه فعال، ضمن تضمين پايداري توليد، در زمينه ايجاد فرصت‌هاي كسب‌وكار، دستيابي به آرمان‌هاي بلند اقتصادي و تأثيرگذاري بر تحولات اجتماعي استان‌هاي نفت‌خيز نيز نقشي كليدي و انكارناپذير ايفا مي‌كند.

با اين وجود، نگاهي به عملكرد اين شركت در آستانه آغاز به كار دولت يازدهم نشان‌دهنده وضع نابساماني است كه بر اثر تحريم‌هاي ظالمانه پديد آمده و افزون بر كاهش توليد، توقف پروژه‌ها و انباشت بدهي‌ها، در مجموع ركود بي‌سابقه‌اي در قطب توليد نفت ايران را سبب شده بود.

بي‌ترديد مشابه اين وضع در ديگر بخش‌هاي صنعت نفت از جمله مناطق در حال توسعه پارس جنوبي و ميدان‌هاي مشترك نيز ساري و جاري بوده است؛ بنابراين خروج از تنگناي حاصل از تحريم‌ها در طليعه برجام، به مهم‌ترين اولويت وزارت نفت دولت يازدهم بدل شد و با اعمال مديريت منسجم، برنامه‌ريزي هدفمند و بسيج همه امكانات و استعدادهاي كشور لازمه تحقق آن فراهم شد.

در اين ميان شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب كه همواره نقطه اتكاي كشور در توليد نفت خام و ارزآوري بوده است، با اجراي يك طرح جهادي سبب شد همه نگاه‌ها به نفت و خاستگاه آن (جنوب) دوخته شود؛ دستاورد باشكوه حاصل‌شده در زمينه تبديل تهديد‌هاي ناشي از تحريم به فرصت، دستيابي سريع به اهداف تبيين‌شده از سوي شركت ملي نفت ايران و افزايش توليد نفت خام به سطح پيش از تحريم‌ها، نخستين و مهم‌ترين هدفي بود كه دسترسي به آن، سبب شد بار ديگر نام مناطق نفت‌خيز جنوب مترادف با تدبير و يادآور عزم ملي و اراده معطوف به همت، در هموار كردن راه‌هاي ناهموار توسعه ايران اسلامي باشد.

دسترسي به اهداف توليد در اين شركت كه در كمترين زمان و با كمترين هزينه ممكن انجام شد، مديون و مرهون نيروي انساني باانگيزه و متعهد بوده است؛ اما بدون شك نوع تعامل، مديريت، شناخت وسيع و سازوكارهاي فراهم‌شده از سوي وزير محترم نفت و مديريت شركت ملي نفت ايران، در كسب اين موفقيت و خلق اين حماسه تأثيري بسزا داشته است. تمهيدات بازگشت صنعت نفت و گاز كشور به بازار جهاني در حوزه افزايش توليد نفت، در قالب طرح جهادي «آماده‌سازي تأسيسات و زيرساخت‌هاي توليد» به اجرا گذاشته شد.

در اين طرح بخش وسيعي از فعاليت‌هاي مهندسي و عملياتي در دستور كار قرار گرفت؛ به نحوي كه هم‌زمان با برداشتن تحريم‌ها، زمينه افزايش فوري توليد و صادرات نفت خام فراهم شد. نقطه اوج اين بخش از فعاليت‌ها، نمايش توان توليد در جريان ركوردگيري آبان‌ماه ١٣٩٤ با حضور وزير محترم نفت بود كه خود مقدمه توليد پايدار نفت در مرز سه‌ ميليون بشكه در روز محسوب مي‌شد؛ موضوعي كه برخلاف پيش‌بيني كارشناسان نفتي بوده و شگفتي تحليلگران حوزه انرژي جهان را در پي داشت.

دومين گام و اقدام مهم وزارت نفت، همانا تقويت سازندگان داخلي در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي از طريق ساماندهي به برنامه‌هاي پراكنده ساخت كالا بود. با دستور وزير محترم نفت مبني بر اجرايي‌شدن «طرح بومي‌سازي ١٠ گروه كالايي نفت»، زمينه حضور هرچه‌ بيشتر سازندگان برتر كشور در بازار بزرگ كالاي نفت فراهم شد.

با اجراي اين طرح كه به نظر مي‌رسد در مباحثات مربوط به عملكرد وزارت نفت كمتر مورد توجه قرار گرفته، شائبه تضعيف شركت‌هاي داخلي پس از برداشتن تحريم‌ها به كلي برطرف شد. افزون بر اين ضمن شفاف‌سازي رابطه كارفرما و پيمانكار در بخش ساخت، سودآوري سرمايه‌گذاري در بازار بزرگ كالاي نفت تضمين و زمينه لازم براي تشكيل شركت‌هاي دانش‌بنيان و همچنين ورود دانشگاه‌هاي تخصصي كشور براي طراحي و ساخت فناورانه تجهيزات اين صنعت راهبردي كشور فراهم شد.

سومين و راهبردي‌ترين بخش دستاوردهاي وزارت نفت، با مجموعه فعاليت‌هاي ديپلماتيك در عرصه‌هاي بين‌المللي ارتباط دارد. در اين راستا وزارت نفت با همكاري وزارت امور خارجه براي مقابله با آنچه در ادبيات تحريم، انزواي ايران خوانده مي‌شد، مجموعه‌اي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي هدفمند را آغاز و در چهار سال گذشته توفيقات ارزشمندي در زمينه توسعه مناسبات بين‌المللي حاصل كردند.

نخستين دستاورد آن پس‌گرفتن سهم ايران از توليد سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) و دستيابي به بازارهاي ازدست‌رفته فروش نفت خام بود. همچنين جلب و جذب سرمايه‌ خارجي در چارچوب برنامه ششم توسعه و فراهم‌كردن زمينه ورود شركت‌هاي بزرگ نفتي، بخش ديگري از اقدام‌هاي اساسي وزارت نفت در دوره چهارساله اخير بود.

اكنون با لحاظ سه اصل عزت، حكمت و مصلحت و درس‌آموزي از تجارب گذشته، ضمن شكستن تابوي سرمايه‌گذاري خارجي، افق روشني فراروي صنعت ديرپاي نفت جمهوري اسلامي ايران قرار دارد تا بخشي از ظرفيت‌هاي مغفول‌مانده در برنامه پنجم توسعه، در فضاي تعامل و رغبت كشورها و شركت‌هاي صاحب سرمايه و فناوري نوين، امكان شكوفايي بيابد.

در اين راستا شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، با حمايت و اعتماد وزير محترم نفت و دريافت مجوز‌هاي لازم از هيئت‌مديره شركت ملي نفت ايران، موفق به تدوين يك الگوي قراردادي در قالب قراردادهاي جديد وزارت نفت شد. اين شركت تاكنون هشت تفاهم‌نامه (MOU) با شركت‌هاي اكتشاف و توليد (E&P) داخلي و خارجي امضا كرده و در آستانه امضاي قرارداد براي توسعه ۶ ميدان و ٩ مخزن نفتي و گازي است.

بي‌ترديد مجموعه اين دستاوردها افق روشني را پيش‌روي صنعت نفت كشور گشوده و اميد مي‌رود با تداوم تدبير در وزارت نفت، چهار سال آينده، فصل بهبود فرايند توليد، همراه با رعايت الزام‌هاي زيست‌محيطي و توسعه متوازن مناطق پيراموني باشد.

بيژن عاليپور
مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب
منبع: شانا

 


برگشت به تلکس خبرها