تلکس نفت نيوز: در سال ۸۴ حدود ۱۲۰ هزار نفر نيرو داشتيم اما در سال ۹۲ اين تعداد به ۲۲۰ هزار نفر رسيد
چهارشنبه، 1 شهریور 1396 - 14:50     کد خبر: 18901

نفت نيوز: وزير نفت ضمن اعلام خبر حضور تعدادي از مديران شركت‌هاي خارجي براي حضور در كارگاه مناقصه ميدان آزادگان گفت: فرآيند برگزاري اين مناقصه، هفت يا هشت ماه به طول مي‌انجامد كه اين روند طبيعي است.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، مهندس بيژن زنگنه با اشاره به اين كه فرآيند مناقصه ميدان آزادگان آغاز شده است، اظهار كرد: ميدان آزادگان، ميدان بزرگي است، بايد طرف‌هاي خارجي ابتدا پيشنهاد فني و سپس مالي خود را به ترتيب ارائه دهند تا سرانجام برنده اعلام شود.

وي، افزايش ضريب بازيافت مخازن نفتي و توسعه ميدان‌هاي مشترك را مهمترين اولويت وزارت نفت در چهار سال آينده عنوان كرد و گفت: رسيدن به اين اهداف مستلزم جذب منابع و سرمايه خارجي و همچنين فناوري روزآمد دنياست.

زنگنه با بيان اين كه براي دستيابي به منابع خارجي و فناوري روزآمد دنيا بايد با شركت‌هاي درجه يك خارجي همكاري كنيم، تصريح كرد: شركت‌هاي ايراني بايد در كنار شركت‌هاي خارجي با هدف توليد نفت و گاز بيشتر و جلوگيري از هدر رفت منابع نفتي و ايجاد اشتغال تلاش كنند.

ضرورت نوسازي تاسيسات فرسوده نفت

وزير نفت ادامه داد: صنعت نفت گرچه در مرحله بهره برداري صنعتي اشتغال‌زا تلقي نمي شود اما در مرحله اجراي طرح‌ها بسيار اشتغال‌زاست و حجم عظيمي از اشتغال را در كشور ايجاد مي‌كند كه ما به آن نيازمنديم.

وي درباره نوسازي تاسيسات نفتي نيز گفت: بسياري از تاسيسات نفتي  ۶۰ تا ۷۰ سال عمر دارند كه بخش قابل توجهي از آنها مستهلك شده و نيازمند نوسازي هستند و در مواردي نيز به بازسازي نياز دارد.

زنگنه تصريح كرد: همانطور كه از نفت انتظار مي‌رود اين صنعت در جذب سرمايه‌ خارجي و تحرك در تحول اقتصادي كشور پيشتاز است و به همين دليل به توجه ويژه نياز دارد.

وي به ديگر برنامه‌هاي صنعت نفت اشاره كرد و گفت: تلاش داريم سوختن گازهاي همراه نفت را به صفر برسانيم، پايانه جديد نفتي جاسك را در سواحل درياي عمان بسازيم، گازرساني روستايي در مناطق باقيمانده را به اتمام برسانيم، جهش جديدي در صنعت پتروشيمي كشور براي جلوگيري از خام فروشي ايجاد كنيم.

وزير نفت ادامه داد: همچنين مي كوشيم در توسعه صنعت پالايش در ابعاد كيفي و كمي قدم برداريم، ساختار صنعت نفت را سرآمد و روزآمد كنيم و برنامه‎هاي مفصل و ويژه اي براي نيروي انساني تدارك كنيم.

ساماندهي وضع نيروي انساني

زنگنه درباره ساماندهي نيروي انساني در صنعت نفت نيز گفت: در بخش نيروي انساني با معضل بزرگي روبه‌رو هستيم، زيرا در سال ۸۴ حدود ۱۲۰ هزار نفر نيرو داشتيم اما در سال ۹۲ اين تعداد به ۲۲۰ هزار نفر رسيد بدون اين كه كار و ماموريت جديدي به صنعت نفت اضافه شود.

وي با اشاره به خروج ۲۵ هزار نيروي انساني از مجموع نيروهاي وابسته به وزارت نفت افزود: اين تعداد در پالايشگاه‌ها و مجتمع‌هاي پتروشيمي واگذار شده فعال هستند و از فهرست نيروها خارج شده‌اند، با اين حال ساماندهي اين حجم نيروي باقيمانده در صنعت نفت كار بسيار دشواري است و جزو اولويت‌هاي كاري من در اين دولت به شمار مي‌آيد.

وزير نفت با بيان اين كه افزون بر توجه به وضع نيروي انساني، كيفيت نيروها هم بايد ارتقا يابد، تصريح كرد: البته ما از كاهش نيرو صحبت نمي كنيم بلكه مي‌خواهيم نيروها را ساماندهي كنيم.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها