تلکس نفت نيوز: دولت با رأي اعتماد رسميت يافت/حالا نوبت كار براي مردم است
دوشنبه، 30 مرداد 1396 - 02:58     کد خبر: 18897

نفت نيوز: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پس از ۵ روز بحث و بررسي برنامه وزيران پيشنهادي به جز وزير پيشنهادي نيرو به بقيه وزرا راي اعتماد داده و بدين ترتيب دولت دوازدهم با راي اعتماد مجلس رسميت يافته و از امروز نوبت كار و تلاش براي حل مشكلات مردم فرا رسيده است.

مراسم راي اعتماد به وزراي دولت دوازدهم ظهر ديروز پس از بررسي برنامه‌هاي پيشنهادي وزرا در خانه ملت به پايان رسيد. پس از اتمام بررسي برنامه‌ها و اظهارات موافقان و مخالفان كار راي ‌گيري براي اعتماد و يا عدم اعتماد به وزرا آغاز و پس از شمارش راي نمايندگان مشخص شد به جز وزير پيشنهادي نيرو مجلس به بقيه وزراي پيشنهادي رئيس‌جمهور راي اعتماد داده است.
در پايان شمارش آرا، نمايندگان مجلس به 16 وزير پيشنهادي اعتماد كردند و تنها به حبيب الله بي‌طرف وزير پيشنهادي نيرو راي اعتماد ندادند.
از ميان 17 وزير پيشنهادي دولت يازدهم، امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، سيدعليرضا آوايي وزير پيشنهادي دادگستري و مسعود سلطاني‌فر وزير پيشنهادي ورزش و جوانان مخالف نداشتند و اغلب وزرا نيز راي بالايي را از نمايندگان كسب كردند.
حبيب الله بي‌طرف وزير پيشنهادي نيرو با 133 راي موافق، 132 راي مخالف و 17 راي ممتنع نتوانست اعتماد نمايندگان مجلس را جلب و به عنوان وزير جديد نيرو از بهارستان عازم پاستور شود.
به اين ترتيب سيدمحمد بطحايي با 238 راي موافق، 35 مخالف و 13 ممتنع به عنوان وزير آموزش و پرورش، محمد جواد آذري جهرمي با 152 موافق، 120 مخالف و 7 ممتنع به عنوان وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، سيدمحمود علوي با 252 راي موافق، 22 راي مخالف و 13 راي ممتنع به عنوان وزير اطلاعات، مسعود كرباسيان با 240 راي موافق، 31 راي مخالف و 15 راي ممتنع به عنوان وزير امور اقتصادي و دارايي، محمدجواد ظريف با 236 راي موافق، 26 مخالف و 26 ممتنع به عنوان وزير امورخارجه، سيدحسن قاضي زاده هاشمي با 253 راي موافق، 18 راي مخالف و 14 راي ممتنع به عنوان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، علي ربيعي با 191 راي موافق، 79 مخالف و 15 ممتنع به عنوان وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي و محمود حجتي با 164 موافق، 94 مخالف و 23 ممتنع به عنوان وزير جهاد كشاورزي انتخاب و كار خود را آغاز كردند.
همچنين سيدعليرضا آوايي با 244 راي موافق، 18 مخالف و 23 ممتنع به عنوان وزير دادگستري، اميرحاتمي با 261 موافق، 10 مخالف و 13 ممتنع به عنوان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، عباس آخوندي با 188 راي موافق، 75 مخالف و 14 ممتنع به عنوان وزير راه و شهرسازي، محمد شريعتمداري با 241 راي موافق، 25 مخالف و 20 ممتنع به عنوان وزير صنعت، معدن و تجارت، سيدعباس صالحي با 242 راي موافق، 25 مخالف و 21 ممتنع به عنوان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، عبدالرضا رحماني فضلي با 250 موافق، 25 مخالف و 13 ممتنع به عنوان وزير كشور، بيژن زنگنه با 230 موافق، 35 مخالف و 23 ممتنع به عنوان وزير نفت و مسعود سلطاني‌فر با 225 راي موافق، 39 مخالف و 20 ممتنع به عنوان وزير ورزش و جوانان كار خود را آغاز كردند.
نوبت رسيدگي به مشكلات مردم است
كابينه دوازدهم با تمام فراز و نشيب‌هاي آن بدون دو وزير علوم و نيرو رسميت يافته است و امروز ليستي از وعده‌هايي موجود است كه رئيس‌جمهور در دوران تبليغات انتخاباتي از آنها سخن گفته است و اميد مي‌رود اين دوره روحاني به جاي سياست انكار، عمل به اين وعده‌ها را پيشه گيرد، وعده‌هايي كه ثبت و ضبط شده است و نمي‌توان پس از گذشت چهار سال در برابر مطالبه عمومي از دو كلمه نگفتم و نتوانستم استفاده كرد!
مواردي از قبيل؛
- بايد براي محرومان فكر بيشتري شود.
- اگر طرف مقابل در مذاكرات بدعهدي كند ما بايد آماده باشيم، ما خودمان را براي شرايط ديگر هم بايد آماده كنيم كه اين آمادگي را داريم.
- بدون هيچ ملاحظه‌اي بايد با فساد مقابله شود.
- همه افراد در برابر قانون مساوي خواهند بود.
- ما نمي‌خواهيم جوان ترك و كرد ما در مرز كولبري كند، ما مي‌خواهيم صادرات كنيم.
- طرح كارورزي در صد روز اول دولت دوازدهم اجرا مي‌شود.
- پرداخت وام زوجين به دويست ‌ميليون افزايش خواهد يافت.
- پرداخت يك‌سوم حقوق به بيكاران در طرح كارورزي صورت خواهد گرفت.
- فقر مطلق تا پايان دولت دوازدهم برطرف خواهد شد.
- ساخت مسكن اجتماعي محرومان آغاز خواهد شد.
- حذف قاچاق تا پايان دولت دوازدهم.
- دو برابر كردن صادرات غيرنفتي.
- ايجاد سالانه 950 هزار شغل ثابت و پايدار
از جمله وعده‌هايي هستند كه روحاني در كنار همه وعده‌هاي محقق نشده خود در دوره قبل به مردم داد و با نويد تحولات بنيادين در عملكرد دولت خود از مردم راي گرفت و امروز كه قطار وعده‌هاي دولت به ايستگاه دوازدهم رسيده و دولت جديد با راي نمايندگان كار خود را به صورت رسمي آغاز كرده است حداقل انتظار مردم از دولت دوازدهم تحقق وعده‌هاي گذشته و حال خود است.
خزانه و صندوق‌ها خالي بود
 شرايط سختي داريم!
حسن روحاني رئيس‌جمهور ديروز با حضور در صحن علني مجلس در دفاع از وزاري پيشنهادي كابينه دوازدهم با اظهار رضايت از روش نمايندگان در بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي گفت : شاهد يك كار حرفه‌اي مجلس در اين دوره بوديم هميشه مجلس اصول قانوني و اخلاقي را مورد مراعات قرار مي‌دهد و اين بار بيشتر اين كار صورت گرفت.
وي افزود: 40 ميليارد تومان در سال گذشته براي صندوق‌هاي بازنشستگي اختصاص گرفت در صورتي كه اين صندوق‌ها مربوط به دولت و بودجه هم نيست، يكبار گفتم خزانه خالي تحويل گرفتم،‌ صندوق‌هاي ما هم علاوه بر خزانه، خالي بود، هيچ صندوقي امروز قادر نيست به تعهداتش عمل كند.
روحاني در ادامه با ‌اشاره به تقسيم بودجه در بخش‌هاي مختلف گفت: با اين شرايط چيزي از بودجه باقي نمي‌ماند، ما شرايط سختي پيش رو داريم و در اين شرايط در مجلس و دولت تصميم گرفتيم از فرصتي كه خدا به ما داده استفاده كرده و به مردم خدمت كنيم. اين توفيق هم بر دوش وزرا، هم معاونين و هم نمايندگان مجلس است.
رئيس‌جمهور تاكيد كرد: اينكه نمايندگان به وزرا راي اعتماد مي‌دهند به معني اين است كه ما با همكاري هم كار را شروع كرده‌ايم،‌ از مجلس مي‌خواهيم همانطور كه به وظايف نظارتي خودش به خوبي عمل مي‌كند به همان اندازه به وزرا هم كمك كند، آنها را تشويق كند، وزرا نيازمند كمك‌هاي مادي و معنوي نمايندگان مجلس هستند.
در بحث ‌اشتغال عقب هستيم
رئيس‌جمهور اظهار داشت: چه كنيم كه قبل از دولت يازدهم آمار‌اشتغال صفر شد و همه بار به دوش دولت افتاد، ما با توجه به نياز كشور و برنامه ششم در بحث‌اشتغال عقب هستيم. با تك‌تك وزرا صحبت كردم و يكي از بحث‌هاي من با آنها مسئله ‌اشتغال بوده است.
وي افزود: برنامه دولت يازدهم امنيت، آزادي،‌‌ آ‌رامش و پشت سر آن پيشرفت است، 8 سال بيشتر تا چشم‌انداز باقي نمانده، ما بايد گام‌هاي بيشتري را برداريم. يك زمان دري قفل شده به نام تحريم در مقابل ما بود حالا اين در باز شده و همه بايد به صحنه بياييم،‌ تلاش كنيم،‌حالا ديگر موافق و مخالف اين جناح و آن جناح نداريم.
روحاني تصريح كرد: دولت دوازدهم فرااصولگرايي، فرا اصلاح‌طلبي و فرا اعتدال‌گرايي است، اما به اصول، اصلاح و اعتدال اهميت خواهد داد و دولتي است كه با همه توان خودش مراقبت خواهد كرد كه آن اصول و آن اصلاحات لازم و آن ميانه‌روي كه مورد انتظار است، بكار بگيرد.
وي تاكيد كرد: براساس چشم‌انداز بايد در 1404 كشور پيشرفته باشيم و بيش از نيمي از زمان چشم‌انداز از دست رفته است. تقريباً 12 سال آن گذشته و 8 سال بيشتر باقي نمانده است لذا بايد گام‌هاي بلندتري برداريم.
مشكل تحريم‌ها برطرف شده است!
رئيس‌جمهور بدون ‌اشاره به افزوده شدن تحريم‌هاي ضدايراني از سوي آمريكا و نقض مكرر برجام از سوي اين كشور اظهارداشت: يك وقتي بود مي‌خواستيم بدويم روبروي ما در قفل شده‌اي به نام تحريم وجود داشت و امروز اين در باز شده و اين قفل شكسته شده است.
روحاني با تاكيد بر اينكه تحول در كشور جز از طريق صادرات غيرنفتي امكان‌پذير نيست، گفت: نمي‌توانيم همواره به نفت‌ و درآمد نفت متكي باشيم، بلكه بايد با توسعه صادرات، ارزآوري داشته باشيم.
وي با بيان اينكه بدون تكنولوژي نمي‌توان با دنيا رقابت كرد، چراكه امروز در يك جاده‌اي راه نمي‌رويم كه تنها باشيم بلكه در يك ميدان رقابت در حال حركت هستيم، اظهار داشت: بدون تكنولوژي بسيار خوب، تا 20 الي 30 سال ديگر از يك ميدان نفتي روزانه 50 هزار بشكه نفت استخراج مي‌شود و بعد تمام مي‌شود، در دنياي امروز نبايد با مسائل شوخي كنيم، اگر مي‌خواهيم از منابع نفتي‌مان درست استفاده كرده و منابع گازي و نفتي ما تحرك پيدا كند، نيازمند تكنولوژي و سرمايه هستيم.
وزير خارجه بايد كنار برجام بايستد
وي با بيان اينكه بايد براي جوانان ‌اشتغال ايجاد كنيم و در اين مسير هرگز شوخي نداريم، افزود: ‌اشتغال به فناوري و سرمايه چه داخلي و چه خارجي نياز دارد؛ هيچ كشوري با انزوا پيشرفت نكرده و لذا يكي از بزرگترين وظايف وزارت خارجه ما در اين دوره فعاليت اقتصادي است.
رئيس‌جمهور بدون ‌اشاره به اين واقعيت كه با نقض‌هاي مكرر از سوي آمريكا ديگر اثري از برجام باقي نمانده است كه بتوان از آن دفاع كرد و سخن گفت خاطرنشان كرد: بزرگترين وظيفه وزير خارجه در اين دوره، اولاً اين است كه كنار برجام بايستد و نگذارد آمريكا و دشمنان ايران موفق شوند. آن كسي كه براي برجام سينه سپر مي‌كند يعني در برابر دشمنان ايران و در برابر آمريكا و اسرائيل و برخي از كشورهاي كوچك منطقه كه اخلال مي‌كنند مي‌ايستد و ما اين افراد را قهرمان ميدان مبارزه در برابر استكبار مي‌دانيم.
رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه امروز بزرگترين ماموريت وزارت خارجه حراست از نهال نوپاي برجام است، اظهار داشت: وزارت خارجه بايد روبروي آمريكا و آنهايي كه در برابر منافع ملي ايران حركت مي‌كنند، بايستد و از شوخي برخي‌ها هم نترسد چراكه بعضي‌ها به بيان برخي جملات عادت دارند، اما نبايد بترسيم و بايد كار خودمان را انجام دهيم.
وزراي ما بايد برند باشند!
وي با اشاره به اصرار براي تصدي وزارت نفت توسط مهندس زنگنه خاطرنشان كرد: البته در ابتدا مهندس زنگنه پيشنهاد ديگري به من داشت، جواني را به من معرفي كرده بود تا به عنوان وزير نفت انتخاب كنم همان‌جا به ايشان گفتم كه من صد ميليارد دلار سرمايه خارجي مي‌خواهم، اين جوان مي‌تواند بياورد؟ به ترديد افتاد؟ من يك وزيري مي‌خواهم كه اسمش برند باشد. براي جذب سرمايه و من اين را تعارف و شوخي نمي‌كنم اسامي‌ برخي از وزراي ما در دنيا برند جذاب است.
روحاني افزود : امروز دكتر ظريف در دنياي سياست يك چهره جذاب است همه افتخار مي‌كنند با آقاي ظريف صحبت كنند و اين براي حيثيت و كشورمان مهم است. براي من مهم است كه وزير نفت من كسي باشد كه بتواند سرمايه خارجي را بياورد و وزير راه من كسي باشد كه بتواند 18 ميليارد دلار سرمايه خارجي را به كشور بياورد بدون اينكه از دولت گارانتي بخواهد.
رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه معرفي يك جوان براي تصدي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات اولين تجربه در اين زمينه است، افزود: هميشه بعضي‌ها فكر مي‌كردند بين امنيت و آزادي سازگاري نيست و در حالي كه قانون اساسي بر اين تأكيد دارد كه استقلال، امنيت و آزادي بايد در كنار هم باشند، اما بعضي‌ها مي‌گويند كه اگر امنيت مي‌خواهيم بايد آزادي را برايش قرباني كنيم.
رئيس‌جمهور اضافه كرد: ما قبول نداريم كه آزادي به‌خاطر امنيت و يا امنيت، به‌خاطر آزادي ذبح شود اين دو بايد در كنار هم قرار بگيرند. ما آزادي مسئولانه را مي‌خواهيم ما امنيتي را مي‌خواهيم كه اين امنيت بر دوش هوشياري و آگاهي ملي يك ملت باشد. امنيت تنها با تفنگ و اسلحه نيست؛ با اعتماد، حضور و مشاركت اجتماعي است، البته سلاح هم نياز داريم دنبالش هستيم و خواهيم بود.
وي درباره وزير پيشنهادي ارتباطات خاطرنشان كرد: علت اينكه بايد مسايل امنيتي را بلد باشد اينست كه اگر بلد نباشد همان روز اول گيرش مي‌اندازند و چون مخالفند استدلال امنيتي مي‌كنند، البته من اگر خودم حضور داشته باشم، منم به اندازه آنها مسايل امنيتي را بلدم و جواب مي‌دهم ولي اگر در جلسه حضور نداشته باشم، بايد يك كسي باشد كه مسايل امنيتي را هم بلد باشد، تا بتواند از آزادي مردم، از شبكه‌هاي اجتماعي و از ‌اشتغال مردم در فضاي مجازي حراست كند. ما بايد همه ابعاد مسئله را در نظر بگيريم.
موافقان و مخالفان وزير نيرو چه گفتند؟!
در روز پاياني بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي محسن عليجاني نماينده تهران در موافقت با وزير پيشنهادي نيرو با بيان اينكه «بيطرف» از تمامي مشكلات و چالش‌هاي پيش روي وزارت نيرو مطلع است، گفت: برنامه‌هاي وزير پيشنهادي نيرو بسيار جامع و منطبق با اسناد بالادستي است.
حسين اميري‌خامكاني نماينده زرند نيز در موافقت با بيطرف با بيان اينكه وزير پيشنهادي نيرو فردي متخصص، باتجربه، بدون حاشيه و اجرايي است، گفت: طبق نص صريح آمار و اطلاعات، «بيطرف» از مديران موفق وزارت نيرو است.
هادي قوامي نماينده اسفراين نيز در مخالفت با وزير پيشنهادي نيرو گفت: آقاي بيطرف! دولت اصلاحات از مجموع شاخص‌هاي اجتماعي با ثبات‌ترين دولت‌ها محسوب مي‌شود، اما شما در اين دولت به عنوان وزير نيرو دچار خطاي تشخيص در سرمايه‌گذاري شديد.
سيد ابوالفضل موسوي بيوكي نماينده يزد نيز در مخالفت با بيطرف گفت: مشكلات انرژي در بخش آب و برق در چند سال اخير به سمت حل شدن نرفت و لذا بايد راه‌حل‌هاي اساسي صورت گيرد اما در برنامه‌هاي آقاي بيطرف چنين موضوعي ديده نشده است.
وزير پيشنهادي نيرو نيز طي سخناني خطاب به نمايندگان گفت: مخالفي به 4 شركت ‌اشاره و گفتند دهها شركت ديگر نيز دارم اولاً به هر حال من بايد قبل از مسئوليتم در جايي ايفاي نقش كنم البته آن 4 شركت دو اسمش مربوط به يك شركت بوده و فقط هم عضو هيئت مديره غيرموظف بوده‌ام و از سه شركت قبلاً در مورد دو تاي آن استعفا داده‌ام و در حال حاضر عضو هيئت مديره شركت مولد نيروگاه جهرم متعلق به بانك سپه، تجارت، ملي و ملت هستم در صورتي كه شما رأي اعتماد بدهيد همين امروز انصراف خواهم داد و اعلام خواهم كرد در هيچ پست و سمتي شركت نخواهم داشت.
محمد مهدي برومندي نماينده مردم مرودشت نيز در دفاع از وزير پيشنهادي ورزش و جوانان با اشاره به اينكه سلطاني‌فر ميان حوزه ورزش و جوانان توازن ايجاد كرد، گفت: در دوران وزارت وزير پيشنهادي ورزش فدراسيون‌هاي ورزشي سامان يافت و انتخابات مجامع ورزشي برگزار شد.
قرجه طيار نماينده گنبد كاووس نيز با اشاره به مديريت بدون حاشيه سلطاني‌فر در طول ۳۰ سال، گفت: در دوران تصدي وزارت ورزش و جوانان از سوي ايشان شاهد آرامش در ورزش كشور و صعود با اقتدار تيم ملي به جام جهاني بوديم.
محمد قمي نماينده پاكدشت نيز تاكيد كرد: مسعود سلطاني‌فر در برخورد با ورزش نگاه سياسي نداشته و عدالت محوري را در سرلوحه كار قرار داده است.
انتهاي پيام
منبع: كيهان 30 مرداد 96


برگشت به تلکس خبرها