تلکس نفت نيوز: اتفاقات كم سابقه در مجلس!
یکشنبه، 29 مرداد 1396 - 12:33     کد خبر: 18896

نفت نيوز: سكوت نمايندگان مجلس در بررسي برنامه‌هاي وزراي پيشنهادي و حتي موافق صحبت كردن برخي نمايندگان كه در مخالفت با كابينه ثبت نام كرده بودند تا اندازه‌اي عجيب به نظر مي‌رسيد كه روزنامه‌هاي زنجيره‌اي حامي دولت نيز به آن پرداخته و معترض شده‌اند ، آن چه كه مجلسي ها بايستي بدان توجه داشته باشند اين واقعيت است كه در ناكارآمدي وزرايي كه با راي آنان از بهارستان عازم پاستور خواهند شد بي‌شك نمايندگان نيز نقش خواهند داشت و بايستي پاسخگو باشند.

مجلس شوراي اسلامي روزهاي حساسي را مي‌گذراند، به تعبيري مي توان گفت لحظه‌به‌لحظه عمر كاري نمايندگان ملت حساس است چرا كه تصميمات و راي آن‌ها در سرنوشت امروز و فرداي مردم اين كشور تاثير‌گذار است ولي راي اعتماد به كابينه حكايت دگري است كه نمايندگان ملت نيز به آن وقوف كامل دارند.
سهل انگاري امروز مجلس چنانچه در برهه‌هايي شاهد آن بوديم زمينه ساز ناكارآمدي فرداي دولت خواهد شد و بي شك اگر فردي كه با راي نمايندگان لباس وزارت بر تن مي پوشد ناكارآمد بوده و يا منافع فردي و گروهي را به خواسته هاي ملت ترجيح دهد اين تنها وزير خاطي و يا ناكارآمد نيست كه بايستي استيضاح شده و پاسخگو باشد بلكه نمايندگان سهل‌انگار نيز بايستي جوابگو باشند.
اتفاقات كم سابقه در مجلس!
در روزهاي گذشته مجلس صحنه هاي عجيبي را به خود ديده است و مي بيند، موافقان به اسم مخالف ثبت نام مي كنند تا نوبت اظهار نظرهاي جدي و كارشناسي به نمايندگان منتقد و واقعا مخالف نرسد، اين مشي عجيب كه تاكنون كم سابقه و شايد به نوعي بتوان گفت بي سابقه بوده است تا بدان جا پيش‌ رفته است كه برخي نمايندگان نيز بدان معترض شده اند.
به عنوان نمونه ناظر نبودن موافقت ها و مخالفت هاي نمايندگان به برنامه هاي وزراي پيشنهادي و طرح مطالبات شخصي و در بهترين حالت حوزه انتخابيه از دولت حكايتي است كه برخي مجلسي ها نيز به آن معترض شده اند.
حشمت‌الله فلاحت‌پيشه نماينده اسلام‌آباد غرب ‌در‌ تذكري شفاهي گفته است؛ بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي به معناي بحث بر سر برنامه‌هاي آنها و پاسخ وزرا به سوالات است نه اينكه افراد نطق آماده خود را بخوانند و وزرا نيز بدون توجه به سوالات تنها به بيان وعده‌ها بپردازند.
وي اضافه كرد: در مجلس هشتم نماينده‌اي وقت مخالفت با يك وزير پيشنهادي گرفت، ولي به‌عنوان موافق حرف زد كه رئيس وقت جلسه علني پس از دو بار تذكر دادن، ميكروفون وي را قطع كرد.
نماينده اسلام آباد غرب در ادامه گفت: ما از رئيس جلسه مي‌خواهيم كه در قبال نماينده‌اي كه به‌جاي مخالفت، در موافقت صحبت مي‌كند، تنها به تذكر بسنده نكند و اجازه چنين روندي را در مجلس ندهد تا نماينده‌اي كه مخالف ثبت‌نام كرده است، در پايان صحبت‌هايش براي راي‌آوري وزيري ابراز اميدواري كند، زيرا اين خلاف شأن مجلس است.
علي لاريجاني رئيس مجلس در پاسخ به تذكر فلاحت پيشه تصريح كرد كه اگر نماينده‌اي به عنوان مخالف وزير پيشنهادي ثبت نام كرده است، بايد در مخالفت صحبت كند و موافق نيز در موافقت سخن بگويد.
نيازي نيست وزرا برنامه داشته باشند!
به عنوان نمونه حجت‌الاسلام احد آزادي‌خواه نماينده ملاير طي تذكري شفاهي در جلسه علني پنجشنبه پارلمان و در جريان بررسي صلاحيت‌هاي وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم با استناد به ماده 206 آئين‌نامه داخلي گفت: در اين ماده 7 مرتبه عنوان «برنامه» آمده است يعني موافقان و مخالفان بايد با نگاهي به برنامه‌هاي ارائه شده از سوي وزراي پيشنهادي نظر دهند و ببينند كه آيا جهت‌گيري آن رفع مشكلات كشور و مردم هست؟
وي با ذكر اينكه كمتر ديده شد سخنان موافقان و مخالفان «برنامه‌محور» باشد، در تذكر ديگري اظهارداشت: بعضي نمايندگان در سخنان خود عنوان كردند كه از آنجا كه برنامه ششم توسعه را داريم ديگر نيازي نيست وزرا برنامه جداگانه داشته باشند در حالي‌كه برنامه ششم يك سند بالادستي است و وزير بايد برنامه داشته باشد و نمي‌شود بدون برنامه در مجلس حاضر شود.
نمايندگاني كه با تكيه بر برنامه ششم كه در اجرايي شدن آن از سوي دولت و رئيس جمهور نيز در ماه هاي گذشته حرف و حديث‌هاي فراواني مطرح بوده ضرورت داشتن برنامه از سوي وزراي پيشنهادي را نفي مي كنند به اين سوال پاسخ نمي دهند كه فلسفه موافقت و مخالفت آنان ناظر بر چيست؟!
اگر وزير نيازي به برنامه ندارد و مي تواند بدون برنامه راي اعتماد نمايندگان را جلب كند مخالفين محترم با چه چيزي بايستي مخالفت كنند؟!
مجلس آرام  و نبض بهارستان كه نمي‌زند!
آرامش و سكوت در مجلس آن هم در روزهايي كه قرار است موافقان و مخالفان برنامه هاي وزراي پيشنهادي صحبت كنند تا سره از ناسره تشخيص داده شود عجيب به نظر مي رسد تا جايي كه روزنامه هاي زنجيره اي حامي دولت نيز نمي توانند آن را ناديده بگيرند.
آفتاب يزد در شماره ديروز خود در گزارشي با عنوان « مجلس آرام» نوشت : انگار نبض بهارستان ديگر نمي زند. اين اتفاق را مي‌توان از مشاهده جلسات بررسي صلاحيت‌هاي وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم دريافت. از روز سه‌شنبه 24 مرداد، كه مردان حسن روحاني يك به يك در معرض آزمون بهارستان قرار گرفته اند، اين تصور به اذهان متبادر شده است كه منحني نوار قلبِ (الكتروكارديوگرام) مجلس تنها يك خط صاف را نمايش مي دهد.
در اين گزارش رفتار اين روزهاي نمايندگان اين گونه تشريح شده است : مخاطبان اين روزهاي پخش زنده جلسات مجلس شوراي اسلامي از قاب تصوير تلويزيون هاي خود شاهد تمجيدهاي خارج از اصول و مخالفت‌هاي نه‌چندان جدي، غير حرفه اي و گاه نمايشي بهارستاني‌ها در جريان بررسي صلاحيت هاي وزراي كابينه دوازدهم هستند. مجموعه اين رفتارها انتقادات بسياري را، هم از جانب مردم كه اين روزها به صورت زنده به تماشاي جلسات مي نشينند به همراه داشته و هم از سوي برخي كنشگران سپهر سياسي ايران. ديگر ببينندگان تلويزيون شاهد نطق‌هاي هيجان انگيز و فرياد‌هاي پر حرارت نمايندگانشان نيستند و تنها به رويت افرادي مي پردازند كه براي موافقت از هر يك وزرا به صف مي شوند و زماني هم كه بر اساس قرعه‌كشي نمي‌توانند به عنوان نماينده موافق به ايراد سخنراني بپردازند، به نام مخالف در جايگاه قرار مي‌گيرند اما به كام وزير و در نقش يك نماينده موافق نطق مي كنند.
اعتماد نيز اعتراض نمايندگان به اين شيوه بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي را تيتر زده و نوشت : « همه موافق بودند ؛ صداي نمايندگان مجلس درآمد»
بر اساس گزارش روز پنجشنبه اعتماد «جلسات راي اعتماد به وزراي پيشنهادي در مجلس دهم آرام و يكنواخت پيش مي‌رود. كافي است يك نماينده به عنوان مخالف با يك وزير ثبت نام كند تا چندين نماينده به عنوان موافق در مقابلش صف‌آرايي كنند؛ تازه اگر مخالفت‌هاي آن نماينده را هم واقعا بشود «مخالفت» خواند. نه موافقت‌ها آنقدر جاندار است و نه مخالفت‌ها آنقدر جدي و نه از نطق‌هاي آتشين خبري هست.»
اعتماد ادامه مي دهد « اين‌بار اتفاق تازه‌اي هم در مجلس دهم رخ داده است. آنقدر تعداد نمايندگان موافق با يك وزير زياد است كه برخي در صف مخالفان آن وزير ثبت نام كرده‌اند؛ با اين ترفند كه وقتي پشت تريبون مي‌روند در موافقت با وزير سخن مي‌گويند؛ موضوعي كه در دو روز گذشته با تذكرات پياپي بيش از ١٠ نماينده مواجه شد كه البته رييس مجلس هم آن را وارد دانست و از نمايندگان خواست تا با همان عنواني كه ثبت‌نام كرده‌اند صحبت كنند. هر چه كه بود ديروز روال يكنواخت و «همه موافق» در مجلس حاكم بود تا اين موافقت صداي نمايندگان را هم دربياورد.»
آرمان ديگر روزنامه حامي دولت نيز نتوانست در شماره پنجشنبه خود عدم حضور جدي مخالفان را نبيند و در گزارشي با عنوان «چهارشنبه جنجالي مجلس » نوشت : مخالفان كم رنگ‌تر از موافقان دولت ظاهر شدند.
به هر حال صف بستن نمايندگان در موافقت با وزراي پيشنهادي شايد عجيب نباشد و نمايندگان به آن اندازه كه مختارند مخالفت كنند به همان اندازه نيز اجازه دارند موافقت كنند و نظر خود را بگويند ولي سكوت در مجلس به صورتي كه نيازي نبينند نه در موافقت و نه در مخالفت از برنامه هاي وزراي پيشنهادي سخن بگويند عجيب به نظر مي‌رسد، نمايندگان بي شك در ناكارآمدي‌هاي برخي وزراي آتي در صورت راي آوردن آنان شريك خواهند بود، اين كه وزرا و هيئت دولت مسئول اداره كشور هستند از كسي سلب تكليف و مسئوليت نمي‌كند، نمايندگان ملت در برابر ناكارآمدي ها و تخلفات مسئولند و قانون اين اختيار را به آنان داده است كه در زمان بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي و در طول دوره مسئوليت از اختيارات خود در چارچوب موافقت و مخالفت ، سوال و استيضاح بهره ببرند.
وزرايي كه امروز از بهارستان راهي پاستور مي شوند در چهار سال آينده عهده دار اداره كشور خواهند بود و شايسته نيست مجلسي‌ها در اعتماد به آنان دچار تساهل شوند چرا كه ناكارآمدي فرداي دولت دوازدهم در عمل به وعده‌ها، به پاي مجلس نيز نوشته خواهد شد.
انتهاي پيام
 


برگشت به تلکس خبرها