تلکس نفت نيوز: دفاع مهندس زنگنه از عملكرد وزارت نفت در دولت يازدهم
یکشنبه، 29 مرداد 1396 - 04:28     کد خبر: 18893

نفت نيوز: وزير نفت پيشنهادي دولت دوازدهم در جلسه بررسي راي اعتماد به كابينه دوازدهم در صحن علني مجلس شوراي اسلامي ضمن دفاع از عملكرد صنعت نفت در دولت يازدهم به پرسش‌هاي نمايندگان پاسخ گفت.

به گزارش شانا، مهندس بيژن زنگنه، وزير نفت، امروز (شنبه، ۲۸ مردادماه) در جلسه بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي دولت دوازدهم در صحن علني مجلس شوراي اسلامي گفت: تشكر مي كنم از مخالفان و موافقان محترم و دوستان محترم نماينده كه در اين روزها براي آشنايي بيشتر با برنامه هاي وزيران از جمله بنده وقت صرف كردند.

وي افزود: در كشور ما نفت فقط يك كالا نيست و به تبع آن وزارت نفت، جنبه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و حتي امنيت ملي دارد. اهميت بسيار نفت در كشور ما سبب شده است دشمنان در برخورد با جمهوري اسلامي، به اعمال تحريم عليه صنعت نفت پاي بفشارند، بنابراين كاركنان صنعت نفت مجاهدان خط مقدم هستند.

وزير نفت تصريح كرد: در اين روزها كه فرصت شد بيشتر در خدمت نمايندگان محترم باشيم، بر نكاتي از جمله توسعه ميدان‌هاي مشترك، شتاب دهي به امضاي قراردادهاي نفتي، پرهيز از خام فروشي، حمايت از ساخت داخل و مديريت منابع انساني و ... تاكيد شد. 

برنامه پيشنهادي وزارت نفت در دولت دوازدهم روشن و منسجم است

زنگنه گفت: برنامه‌اي كه ارائه دادم، برنامه روشن و منسجمي است و بر اساس آنچه معاونت محترم نظارت مجلس بررسي كرده است، اين برنامه ۴۷ درصد منطبق و ۴۰ درصد همسو با اسناد بالادستي بوده و در هيچ موردي مغايرت با اين اسناد يافت نشده است. در ۱۳ درصد هم، برنامه‎هايي ارائه شده است كه به اسناد بالادستي اشاره‌اي نداشته نه اين‌كه مغايرتي داشته باشد.

وي افزود: اگرچه درعرف آيين‎نامه آمده است، وزير برنامه ارائه دهد، اما برنامه آن چيزي است كه به ما ابلاغ مي شود و ما موظف به اجرا و ارائه راهبردهاي لازم براي تحقق موارد ابلاغي هستيم.

وزير نفت تاكيد كرد: مهمترين موضوعي كه در صنعت نفت بايد به آن توجه شود، سرمايه‎گذاري است، به ويژه سرمايه‎گذاري براي توسعه ميدان‌هاي مشترك كه در برنامه هم به صراحت نوشتم و تاكيد كردم بايد همه اين ميدان‌ها در چهار سال پيش رو تعيين تكليف شوند.

نياز ۲۰۰ ميليارد دلاري صنعت نفت براي توسعه

زنگنه تصريح كرد: اگر مي‎خواهيم صنعت نفت پيش رود، بايد ۲۰۰ ميليارد دلار سرمايه‎گذاري شود و در اين ميان، بايد ۱۲۰ تا ۱۳۰ ميليارد دلار سرمايه خاجي جذب شود و اگر اين سرمايه جذب شود، مي توانيم در كشور رونق اقتصادي داشته باشيم.

وزير نفت گفت: اگر بخواهيم در استان خوزستان حركت ايجاد شود، بايد طرح‌هاي توسعه ميدان‌هاي جديد و طرح‌هاي افزايش ضريب بازيافت در ميدان‌هاي در حال بهره برداري اجرا شود و اين سرمايه گذاري‌ها، صدها هزار اشتغال مستقيم و غيرمستقيم ايجاد مي كند. اين صنعت در دوران اجراي طرح‌هاي خود به شدت صنعت اشتغالزايي است.

زنگنه عنوان كرد: توليد پتروشيمي به بالاي ۴۰ ميليارد دلار و ظرفيت پالايشي به سه ميليون بشكه در روز مي رسد. ما نگفتيم سيراف در سال ۹۶ به بهره برداري مي رسد؛طرح هاي متعددي هم براي كاهش سوزاندن گازهاي مشعل در دست اجراست كه طرح بيدبلند ۲ فقط يكي از آنهاست و در قالب آن، سه ميليارد دلار توسط بخش غيردولتي سرمايه گذاري مي شود.

وي ادامه داد: نقش آفريني جدي در صادرات گاز داريم. برخي دوستان مي گويند وزارت نفت در صادرات گاز كاري نكرده است، برادران! وقتي در داخل محتاج بوديم، چه چيزي را صادر مي كرديم. هم اكنون صادرات به عراق آغاز شده است و براي گاز طبيعي مايع شده (ال ان جي) هم بايد همين روند را داشته باشيم. الان سالانه حدود ۱۰ ميليارد متر مكعب صادرات گاز داريم و در برنامه آمده است اين رقم به ۷۰ ميليارد متر مكعب برسد.

وزير نفت تصريح كرد: در ساخت داخل آخرين قراردادي كه امضا كرديم بالاي ۶۰۰ ميليون دلار ارزش داشت كه با هدف ساخت لوله‌هاي بدون درز ظرف سه سال امضا شد. به اين ترتيب پس از اين مدت با انتقال فناوري، سازنده و صادركننده اين لوله‎ها خواهيم شد و براي هميشه در اين زمينه خودكفا مي شويم.

گازرساني به نقاط باقي‌مانده كشور با گازرساني به ۵ هزار روستا تكميل مي‌شود

زنگنه گفت: گازرساني به شهرهاي كوچك و روستاهاي باقيمانده از اقدام‌هاي عمده دولت يازدهم بوده است، از ابتدا تا شروع اين دولت ۱۴ هزار روستا گازرساني شده بود و در اين دولت ۹ هزار روستا گازرساني شد و گازرساني پنج هزار روستا نيز در دست اقدام است.

وي افزود: طرح‎هاي بهينه سازي مصرف سوخت، تربيت مديران نفتي و رسيدگي به معيشت نيروهاي انساني نيز از ديگر برنامه‌هاي ماست. بايد به معيشت كاركنان نفت توجه كنيم. كل نيروهاي رسمي و قراردادي نفت در سال ۸۴ بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر بود كه وقتي در سال ۹۲ برگشتم، اين تعداد با وجود واگذاري‌ پالايشگاه‌هاي نفت و مجتمع‌هاي پتروشيمي به بخش خصوصي، به ۲۲۰ هزار نفر رسيده بود.

وزير نفت ادامه داد: زندگي نيروهاي قراردادي مدت موقت صنعت نفت در وضع مناسبي نيست و اگر به من راي داديد، براي حل مشكلات اين نيروها تلاش مي‌كنم.

مسئوليت اجتماعي در نفت از مهمترين كارهاست

زنگنه تصريح كرد: مسئوليت اجتماعي نفت از مهمترين كارهايي است كه بايد انجام شود و اين جزو نخستين دفعاتي است كه وزير نفت براي راي گرفتن به مجلس مي‎آيد و اكثريت قريب به اتفاق نمايندگان مناطق نفتخيز از وي دفاع مي كنند. زيرا نشان داديم به زندگي مردم كنارِ دستمان علاقه‌مند هستيم، آنان همراهان و دوستان ما هستند و ما بايد به بهبود زندگي آنان توجه كنيم.

وي گفت: اما نكته مهم اين است كه ما مي توانيم مخالف هم باشيم، اما در حوزه منافع ملي بايد همراه هم باشيم. چهار سال پيش در چنين روزهايي آمدم راي اعتماد بگيرم. وقتي صحبتم تمام شد در راهروهاي مجلس با آقايان دكتر زاكاني و نادران كه به شدت مخالف من حرف زده بودند، سلام عليك كردم. گفتم با هم مخالف باشيم، اما از هم متنفر نباشيم. دكتر نادران گفتند من متنفر نيستم. گفتم ان‌شاءالله. در سال ۹۳ از ايشان و آقاي توكلي كمك خواستم و اين ۲ بزرگوار، مردانه و قويا به من در مشكلات و مسائلي كه داشتم كمك كردند، با اين كه از نظر سياسي مخالف هم بوديم. صحبت از منافع ملي كه شد كمك كردند، اين مهم است.

وزير نفت افزود: من ۹ بار از مجلس راي اعتماد گرفتم. اين بار لذت بخش‎تر است زيرا ديدم همه در چارچوب منافع ملي و در چارچوب جامعه مدني حرف مي زنند و همه مسائل معتدل و در وضع مطلوب است.

مذاكره راه حل مشكلات كشور است نه مخاصمه

زنگنه تاكيد كرد: بايد باهم باشيم و گفتگو كنيم. مذاكره راه حل مشكلات كشور است نه مخاصمه. من اهل مذاكره بودم. ده‌ها ساعت با آقايان دهقان، اميرآبادي فراهاني، نجابت، توكلي و نادران سر قراردادهاي نفتي جلسه گذاشتيم و صحبت كرديم. آنان گوش شنوا داشتند و ديدگاه‌هايشان را گفتند و اصلاح كردند. اين روشي است كه كشور را پيش مي برد.

وي گفت: امام راحل (ره) پس از عقد دختران و پسران جوان سه كلمه به آنان نصيحت مي‌كردند «با هم بسازيد». در جامعه هم بايد با همه اختلاف سليقه‌ها با هم بسازيم. ما دشمنان سرسخت بدذاتي در منطقه و جهان داريم، اما اگر همه با هم باشيم، بر همه مشكلات غلبه مي‌كنيم.

وزير نفت در پاسخ به پرسشي در اين باره كه آيا افزايش صادرات نفت منطبق با سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي است، گفت: اين موضوع با مجموع سياست‌هاي نظام انطباق دارد و مقام معظم رهبري در سال ۱۳۷۲ ابلاغ فرمودند كه افزايش ظرفيت توليد صيانت شده نفت متناسب با ذخاير موجود است.

زنگنه در پاسخ به يكي از پرسش‌هاي آقاي ابطحي كه به عنوان مخالف صحبت كردند، گفت: من خداوند متعال را شكر مي كنم، چهار سال وزير نفت هستم، صد هزار ميليارد تومان از دستم عبور كرده است، اما ايشان تنها روي اين باشگاه نفت تمركز كردند، باشگاه نفت و نيرو يك موسسه غيرانتفاعي است كه در سال ۱۳۹۱ ثبت شد، در سال ۱۳۹۱ زماني كه اين باشگاه به ثبت رسيد در خواب هم نمي ديديم كه فردي مانند آقاي دكتر روحاني در انتخابات رياست جمهوري پيروز شوند و من دوباره در پست وزارت قرار گيرم، از اين رو گفتيم افرادي كه در حوزه نفت و نيرو تجربه دارند و جمعشان به ۲۰۰ نفر هم نمي رسد، گردهم بيايند و جلسه بگذارند و يك اتاق فكر مجاني هم براي دولت باشد.

وي ادامه داد: باشگاه نفت و نيرو كمكي از دولت نمي گيرد و با حق عضويت هم اداره مي‌شود، من در آنجا نه عضو  هيئت مديره و نه مديرعامل هستم و تنها عضو هيئت موسس هستم، من نمي دانم چرا برخي دوستان در اين باره حساس هستند، اگر خلاف قانون است، با توجه به اين كه از چهار سال پيش مطلع بوديد، به كميسيون اصل ۹۰ مجلس اطلاع مي داديد كه اگر خلافي صورت گرفته با ما برخورد شود، اما اين كه كشف جديدي شده باشد و در اين جا مطرح شود و وزارتخانه اي كه هزاران ميليارد تومان پول از آن عبور مي‌كند، باشگاه نفت و نيرو چه تاثيري در سياست‌گذاري هاي آن دارد.

وزير نفت گفت: ماهانه يك جلسه برگزار مي شود و يك نفر سخنراني مي‌كند و آن سخنراني در سايت باشگاه نفت و نيرو هم بارگذاري مي‌شود و تاكنون حدود ۴۰ سخنراني در مجموع جلسه‌هاي آن شده است، اما من دليل نگراني برخي دوستان در اين باره را نمي‌دانم، در اساسنامه هم نوشته ايم اگر منحل شد اموال ان با اجازه مقام ولايت فقيه به يك موسسه دانشگاهي واگذار شود.

زنگنه درباره دريافت پول خوراك پتروشيمي‌ها با ارز مبادله‌اي، گفت: در ايران نمي توانيم خوراك بفروشيم و ارز دريافت كنيم، نمي توانيم در داخل معامله كنيم و بگوييم ارز بدهيد اگر ارز هم قرار است به ريال تبديل شود، قيمت رسمي و قانوني ارز هم مشخص است.

وي درباره اين كه گفته مي‌شود، شبانه قرارداد ميدان آزادگان فسخ شده است، عنوان كرد: من نمي‌دانم چگونه پيدا كردند شب يا روز اتفاق افتاده است، اما يك شركتي آمده بود كه بر اساس قرارداد به تعهدهاي خود عمل نمي‌كرد و ما را معطل كرده بود و پس از اين كه خودمان كار را به عهده گرفتيم توليد در آن جا افزايش يافت، با اين حال كافي نيست و بايد از ظرفيت‌هاي ديگر هم استفاده شود.

وزير نفت در پاسخ به بحثي كه مطرح شد ۵۰ ميليارد دلار وام بي بهره به نفت داده اند، گفت: اين موضوع صحت ندارد، مگر بانك مركزي وام بي بهره به كسي مي‌دهد و سالانه هشت درصد نرخ بهره آن گرفته مي‌شود كه از ۳۰ ميليارد دلار به ۵۰ ميليارد دلار رسيده است.

وزير نفت تصريح كرد: مي گويند افزايش توليد نفت نداشته‌ايم. اگر مي خواهيد با من مخالفت كنيد، چرا از كاركنان مايه مي‎گذاريد؟ توليد نفت مگر شير آب است كه ببنديم و باز كنيم و آسفالتين جمع مي‌شود و هزار مشكل ديگر پيش مي‌آيد. اين‌ها زحمت كشيدند و مجاهدت كردند تا توليد روزانه يك ميليون بشكه نفت خام را برگرداندند.

دست آقاي ظريف را مي‌بوسم

زنگنه تصريح كرد: من دست آقاي ظريف را به دليل خدماتي كه به كشور كرده است، مي بوسم. ايشان دست ما را باز كرد و ما را از ته چاه درآورد. اما برنامه فريز كردن توليد نفت ايران را دشمنان اجرا كردند و ما پس از برجام در جهت رفع اين مانع بزرگ تلاش كرديم كه سهم ايران از بازارهاي جهاني نفت خام برگردانيم. من ايستادم، همان‎جا عده‌اي گفتند زنگنه مي خواهد ارزان فروشي كند و كوتاه بيايد و نمي توان اين توليد را برگرداند. اما من ايستادم و گفتم گردنم را هم بزنيد، حاضر نيستم از سهم ايران بگذرم. اين افتخار جمهوري اسلامي است. اگر نمي خواهيد بالا ببريد، توي سر بچه هاي نفت نزنيد. هر چه خوبي است مال آنهاست و هر چه اشكال است به من برمي گردد.

وي در پاسخ به يكي از مخالفان خود كه عنوان كرد برنامه پيشنهادي ارائه شده مربوط به سال ۹۲ است، گفت: شما برنامه را نخوانده‌ايد، آيا در برنامه سال ۹۲ اعداد و ارقام برنامه ششم توسعه كشور وجود دارد؟ همه اين اعداد و ارقام مربوط به برنامه ششم توسعه كشور است.

وزير نفت همچنين در پاسخ به پرسش يكي از نمايندگان درباره استخدام نمايندگان ادوار مجلس در صنعت نفت، تصريح كرد: هر دوره از مجلس كه پايان مي‌يابد دغدغه هيئت رئيسه مجلس اين است كه نماينده‌اي كه پس از پايان دوره نمايندگي، شاغل نيست، در جايي مشغول به كار شود، آيا نماينده‌اي كه كار ندارد بايد در جامعه رها شود؟ نمايندگان پس از پايان دوره خدمت خود در مجلس بايد مشغول به كار شوند، اگر نماينده‌اي نگران شغل و كار آينده خود آن هم در حدود حقوق ماهانه باشد، هزاران مفسده ديگر از آن به وجود آيد.

زنگنه گفت: تعدادي از نمايندگان ادوار مجلس را در صنعت نفت به كار گرفته‌ايم كه به اين موضوع هم افتخار مي‌كنم.

وي ادامه داد: من حداقل از اين مقدار عقل سياسي برخوردار هستم كه نماينده دوره پيشين مجلس نمي تواند براي من راي جمع كند، بلكه حتي مي‎تواند عليه من هم كار كند.

همكاري فعال صنعت نفت و دانشگاه‌هاي مشهور كشور

وزير نفت درباره همكاري دانشگاه و صنعت نفت گفت: ما امروز بهترين ارتباط را با دانشگاه و مراكز آموزشي و پژوهشي داريم، من اعلام كردم كه همه دانشگاه‌هايي كه در بخش بالادست صنعت نفت فعاليت مي‌كنند، مي توانند در برخي از پروژه‌هاي نفت و گاز حاضر شوند كه البته در دولت يازدهم قراردادهاي بلندمدتي در هر دو بخش بالادست و پايين دست با دانشگاه‌هاي مشهور كشور امضا شده است.

وزير نفت ادامه داد: افراد مي‌توانند توضيح دهند كه وقتي در گذشته مدير بودند چند تا مشاور داشتند و چند هزار نفر را به كار گرفتند كه همه آنان امروز آواري بر سر مديران بعدي صنعت نفت شده اند.

زنگنه در پاسخ به نماينده ديگري كه پرسيد چه زماني در صنعت نفت از جوانان استفاده مي‌كنيد، گفت: من معتقدم از همين حالا، دوستان اطلاع دارند كه من بسيار اصرار كردم كه شخص ديگري به عنوان وزير نفت دولت دوازدهم معرفي كنيد و بسيار پافشاري كردم، اما در آخر تنها ماندم، همه پشت مرا خالي كردند، يعني همه درخواست داشتند كه در اين سمت بمانيد، من تنها ماندم بايد چكار مي‌كردم؟

جوانگرايي براي من يك اصل است

وي ادامه داد: من در مقابل خواست جوانان و فرزندان شهدا نمي‌توانم مقاومت كنم، آنان آمدند و از من خواستند، من دنبال قدرت نبودم، جوانگرايي براي من يك اصل است و به آن توجه دارم.

وزير نفت با بيان خاطره‌اي از رسول خادم كشتي‌گير پيشين تيم ملي ايران، گفت: در سال ۱۳۷۵ شمسي در مسابقات المپيك ۱۹۹۶ آتلانتا در آمريكا موفق به كسب مدال طلاي المپيك شد، اما با ناباوري در پايان مسابقه چهار گوشه تشك كشتي را بوسيد و خداحافظي كرد و دوران مربيگري خود را آغاز كرد، اما شاهد بوديم دو سال پس از آن در سال ۱۳۷۷ براي مسابقات كشتي جهاني در تهران وي دوباره با پوشيدن دوبنده وارد صحنه شد.

زنگنه ادامه داد: با خود گفتيم چه اتفاقي افتاده است كه آقاي خادم دوباره به ميدان آمده است، شنيده شد كه اگر آقا رسول نمي‌آمد ما در سنگين وزن شخصي را براي جدال با حريف نداشتيم و اگر در اين وزن هم مدال نمي‌گرفتيم قهرمان نمي‌شديم، از اين رو وي با شركت در مسابقات تا مرحله فينال بالا آمد و در مسابقه پاياني در مقابل كشتي گير كوبايي كه هم وزن و قدش بيشتر از وي بود، مسابقه را واگذار كرد و صاحب مدال نقره شد اما با همين مدال ايران قهرماني جهان را به دست آورد.

وي افزود: همان جا بود كه اين جوان فهيم و فرهيخته خراساني به من اين درس را داد كه براي عزت و سربلندي ايران بايد اگر لازم بود، از آبروي خود نيز بگذريم.


برگشت به تلکس خبرها