تلکس نفت نيوز: گزارش بررسي صلاحيت وزير پيشنهادي نفت
یکشنبه، 29 مرداد 1396 - 04:22     کد خبر: 18892

نفت نيوز: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي صلاحيت بيژن نامدار زنگنه وزير پيشنهادي نفت را بررسي كردند.

به گزارش نفت نيوز به نقل از ايسنا، مجلس شوراي اسلامي پس از بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوري اطلاعات، اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي، امور خارجه، بهداشت و درمان و تعاون، كار و رفاه اجتماعي، جهاد كشاورزي، دادگستري، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، راه و شهرسازي، صنعت معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامي و كشور صلاحيت وزير پيشنهادي نفت را بررسي كردند.

بيژن نامدارزنگنه ۶۵ ساله كارشناسي ارشد مهندسي عمران دارد، وزير نفت (سه دوره)،  وزير نيرو (دو دوره)،  وزير جهاد سازندگي (دو دوره)، معاون فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را در كارنامه كاري خود دارد.

در بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي ابتدا مخالفان و موافقان به بيان سخن مي‌پردازند سپس وزير پيشنهادي از خود دفاع مي‌كند.

ابطحي: چرا شبانه قرارداد چيني‌ها را فسخ كرديد؟

نماينده مردم خميني شهر در مجلس گفت: چرا در سال ۹۲ پول خوراك پتروشيمي‌ها را به ارز مبادله‌اي گرفتيد در حالي كه پيشتر در خارج از كشور دريافت مي‌كرديد؟ چرا شبانه قرارداد چيني‌ها را فسخ كرديد و الان مجبور شديد همان قراردادها را با آنان منعقد كنيد؟

سيدمحمدجواد ابطحي در مخالفت با وزير پيشنهادي نفت، با قرائت فرازهايي از سخنان بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در  جمع دولت شهيد رجايي، گفت: كاري به مسائل فني وزارت نفت ندارم. تضاد منافع در بحث كسب و كار و مديريت استراتژيك را داريم. مي‌گوييم وقتي مديريت دولتي و خصوصي در يك جايي با هم يكسان شد، فساد مي‌آورد.

اين عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد: اين مسئله بحث مفصلي دارد. گره اصلي فسادهاي نهادينه شده عدم توجه به تعارض منافع است. اصل ۱۴۱ قانون اساسي رييس‌جمهور و معاونان و كاركنان رييس‌جمهور را از داشتن دو شغل برحذر مي‌داند. از جمله مديريت عامل و هيات مديره انواع شركت‌هاي خصوصي. باشگاه انديشه‌ورزان نفت و نيرو را داريم. آقاي زنگنه بفرماييد خودتان، معاونان و رييس‌ دفتر شما در اين باشگاه چه مي‌كنيد؟ اين باشگاه موسسه‌اي خصوصي است كه در سال ۹۴ تاسيس شده است. تصميمات راهبردي وزارت نفت در اين باشگاه گرفته مي‌شود. بايد تكليف مشخص شود. اين مسئله تعارض منافع ايجاد مي‌كند. آقايان مي‌توانند باشگاه بزنند ولي آنجا نروند. تهمت نمي‌زنم اما نبايد عضو اين باشگاه باشيد.

اين عضو فراكسيون اصولگرايان ولايي گفت: اينكه وزير گفت، جاي گروهبان‌ها نيست بايد بگوييم آقاي زنگنه شما ۲۸ ساله بوديد معاون وزير ارشاد بوديد و ۳۰ ساله شديد، وزير شديد. شما از كي ژنرال شديد؟ آقاي زنگنه بايد به مجلس مي‌آمديد  و نماينده مي‌شديد. كي به بچه‌ها ميدان داده شده مدير اجرايي شوند؟ جوانان الان چه كنند؟ فارغ‌التحصيلان نفت پشت در هستند.

خادمي: جلوي استخدام نمايندگان مجلس در وزارت نفت را بگيريد

نايب رييس كميسيون انرژي مجلس گفت: رييس جمهور و رييس مجلس و رييس قوه قضاييه لطفا جلوي اين مفسده و رانت دو طرفه يعني استخدام نمايندگان مجلس در وزارت نفت را بگيريد. اگر اميد به استخدام‌ها نبود آن وقت وزيران پيشنهادي بهتر صداقت موافقان و مخالفان واقعي خود و تعداد آراي واقعي خود را مشاهده مي‌كردند.

هدايت الله خادمي در مخالفت با وزير پيشنهادي نفت: طي چهار سال گذشته دهها بار در رسانه‌ها مطرح شد كه وزارت نفت ۵۰ ميليارد دلار بدهكار است؛ يعني ۵۰ ميليارد دلار وام بدون بهره برداري اجرايي كردن پروژه‌هاي اساسي به وزارت نفت داده شده است يعني ۵۰ ميليارد دلار فاينانس داخلي بدوه بهره كه جاي تقدير و تشكر دارد.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس  با بخشي از اين منابع مالي فازهاي ۱۲، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبي تا شهريور ۹۲، ۹۳ درصد پيشرفت، فازهاي ۱۷ و ۱۸، ۸۵ درصد و فازهاي ۱۹، ۲۰ و ۲۱ بيش از ۶۶ درصد پيشرفت فيزيكي داشتند و يك سال پس از حضور حضرتعالي با همت شما و همكارانتان تكميل و باعث شد برداشت از مخازن مشترك پارس جنوبي براي اولين بار برابر يا بيشتر از قطر شود. پس اين فاينانس داخلي چه اشكالي داشته است؟ مردم محروم و بي‌كس شهرستان‌هاي ايذه و باغملك با عبور ۲۰۰ كيلومتر رودخانه كارون در دل خود بيش از ۲۰ سال است آب شرب ندارد. ۲۰ سال است كه همه دولت‌ها آمدند و رفتند و نتوانستند ۳۰۰ ميليون دلار فايناس داخلي يا خارجي دهند تا مردم مجبور به كوچ نشوند. اميدوارم با دست مبارك‌تان بهره‌برداري از اين پروژه را كلنگ زني كنيد

وي آمار اعلام شده توليد و صادرات نفت قبل و بعد از تحريم را بزرگ‌نمايي دانست و خطاب به مردم مدعي شد: به عنوان يك كارمند وزارت نفت با ۳۰ سال سابقه و دهها سال مدير عامل شركت‌هاي نفتي و نايب رييسي كميسيون انرژي مجلس خدمت شما عرض مي‌كنم افزايش توليد نداشته بلكه برگشت به توليد را داشته‌ايم. كاملا با آن فرق دارد. اگر بخواهيم موضوع را ساده توضيح دهيم دقيقا مثل اين است كه تصميم گرفته‌ايم به مسافرت برويد شير آب و گاز را مي‌بنديد، پس از بازگشت از مسافرت شير آب و گاز را باز مي‌كنيد، همين. گر چه براي اينكه چاه‌هاي صدمه نمي‌بينند و از توليد نيفتند، توليد چرخشي از چاه‌هاي خواهيم داشت كه كاري روتين است كه در شرايط عادي هم انجام مي‌شود.

نماينده مردم ايذه و باغملك در مجلس گفت: جناب مهندس، فرموديد در سال ۹۴ در بنزين خودكفا مي‌شويم اما روزانه ۱۰ ميليون ليتر بنزين وارد مي‌شود، گفتيد مديريت مصرف سوخت را سامان مي‌دهيد اما نه تنها سامان نداديد كه ميزان مصرف بنزين به بيش از ۸۰ ميليون ليتر در روز رسيد، گفتيد تا سال ۹۶ و در شرايط تحريم مي‌توانيد توليد نفت و ميعانات گازي را به ۵.۷ ميليون بشكه برسانيد ولي نشد، گفتيد پرونده پارس جنوبي را در پايان دولت يازدهم مي‌بنديد ولي نبستيد، گفتيد ژنرال‌ها را جايگزين گروهبان‌ها مي‌كنيد ضمن ايراد به اين ادبيات كه در صنعت جايگاهي ندارد و از فرد بزرگي مثل شما انتظار نمي‌رود اما هر شش معاون و قائم مقام شما استعفا دادند و رفتند.

 

نماينده مردم چالوس: زنگنه ۲۶ سال تجربه وزارت را با خود همراه دارد

نماينده مردم چالوس در مجلس شوراي اسلامي گفت: قرار است از وزيري صحبت كنيم كه پنج سال در وزارت جهاد، ۹ سال در وزارت نيرو و ۱۲ سال در وزارت نفت حضور داشته است و ۲۶ سال تجربه وزارت را با خود همراه دارد و ۹ بار از مجلس راي اعتماد گرفت.

قاسم احمدي لاشكي در موافقت با وزير پيشنهادي نفت خاطرنشان كرد: توليد روزانه نفت خام ما در مدت چهار سال اخير يك ميليون و ۲۷۰ هزار بشكه افزايش يافته و ميزان صادرات دو برابر شد. همين‌طور ۹ هزار روستا از نعمت گاز بهره‌مند شدند.

وي افزود: توسعه حوزه درياي خزر و انطباق عملكرد وزارت نفت با برنامه‌ها و اسناد بالادستي بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس در برنامه‌ها و عملكرد آقاي زنگنه برگ زرين و افتخارآميزي را رقم زده كه همراهي و انطباق با سياست‌هاي رهبري در حوزه نفت و گاز اين كارنامه را درخشان‌تر مي‌كند.

احمدي لاشكي در خصوص قرارداد توتال، گفت: آنچه كه از جلسه‌هاي ۱۱ ساعته با مسئول كميسيون انرژي و جلسات متعدد با رييس كميسيون برنامه و بودجه و مسئولين نظارتي مجلس دريافتم هيچ مغايرتي با قانون در قرارداد توتال وجود ندارد و مسئولين حقوقي كشور نيز مهر تاييدي بر اين قرارداد زدند.

لاهوتي: بعد از حادثه بزرگ برجام، به صادرات ۲.۵ ميليون بشكه نفت رسيديم

نماينده مردم لنگرود در مجلس شوراي اسلامي گفت: در شرايطي كه توليد نفت وضع بحراني داشت و بايد با ذره‌بين به دنبال مشتريان نفتي مي‌گشتيم بعد از حادثه بزرگ برجام و به همت تيم مذاكره‌كننده و وزارت نفت به صادرات ۲.۵ ميليون بشكه نفت رسيديم.

مهرداد لاهوتي به عنوان موافق برنامه‌هاي پيشنهادي وزير نفت خاطرنشان كرد: در پارس جنوبي عملكرد وزارت نفت عملكرد درخشاني بود و پنج فاز از ۱۱ فاز در اين دوره چهار ساله به بهره‌برداري رسيد و در حالي كه سال‌ها آرزوي توليد نفت و گاز همسنگ قطري‌ها را داشتيم امروز بيش از قطر توليد داريم.

وي افزود: گازرساني به سيستان و بلوچستان كه به يك آرزو تبديل شده بود محقق شد و سيستان امروز از نعمت گاز برخوردار است. همچنين همه شهرستان‌ها از نعمت گاز در سطح كشور در حال حاضر بهره مي‌برند و در توليد محصولات پتروشيمي نيز ۲۴ درصد رشد داشتيم.

لاهوتي با بيان اينكه با روند طي شده تا پايان سال ۹۶ به خودكفايي در توليد بنزين مي‌رسيم، گفت: توليد بنزين با كيفيت و مطابق با استانداردها و سوخت سبز در كشور آغاز شده و به سمت خودكفايي در محصولي استراتژيك پيش مي‌رويم كه هميشه يكي از ابزارهاي فشار و تحريم بود.

اناركي: جذب سرمايه‌گذاري و توسعه ميادين مشترك متناسب با اهداف برنامه توسعه نيست

يك عضو كميسيون اقتصادي مجلس با انتقاد از وارادات بنزين به كشور علاوه بر داشتن منابع نفتي و گازي گفت كه جذب سرمايه گذاري و توسعه ميادين مشترك متناسب با اهداف برنامه پنجم نبوده است.

احمد اناركي به عنوان مخالف وزير پيشنهادي نفت با بيان اينكه ابهامات و سوالاتي در برنامه پيشنهادي  زنگنه وجود دارد گفت:‌ بايد قراردادهاي نفتي مبتني بر جذب سرمايه گذاري خارجي براي توسعه ميادين نفتي و گازي به  خصوص ميادين مشترك باشد كه به نظر مي رسد اين انتظار به خوبي برآورد نشده است؛ به طوري كه جذب سرمايه گذاري و توسعه ميادين مشترك متناسب با اهداف برنامه پنجم نيست.

وي ادامه داد: چرا در شرايطي كه همسايه‌هاي ما با سرعت در حال توسعه و برداشت از ميادين مشترك هستند از سرمايه‌هاي در گردش مردم در صنعت نفت استفاده نمي‌شود.

اناركي ادامه داد: يكي از بندهاي برنامه پيشنهادي آقاي زنگنه جذب سرمايه گذاري از كشورهاي خارجي براي كسب درآمد است. سوال اين است آيا قرار است اين درآمد محدود به چند كشور شود؟ همچنين معلوم نيست كه قرار است امنيت اقتصادي سرمايه گذاران را تامين كرد؛ از طرف ديگر به موضوع مشاركت بخش خصوصي در اين سند اشاره شده كه افكار عمومي خاطره خوشي از حضور بخش خصوصي در فروش نفت ندارند.

وي با اشاره به برنامه زنگنه براي تاسيس شركت‌هاي غيردولتي جهت سرمايه گذاري در فعاليت‌هاي اكتشاف و توسعه و بهره‌برداري از ميادين مشترك گفت:  آيا بهتر نيست به جاي تاسيس شركت‌هاي جديد، شركت‌هاي فعلي را توانمند كرده و از آن‌ها حمايت شود؟

نماينده رفسنجان همچنين با انتقاد از واردات بنزين گفت:‌ جاي تاسف است كه با داشتن منابع نفت و گاز هنوز وارد كننده بنزين هستيم؛ حال اينكه مي‌توان با تبديل نفت خام از فراورده‌هاي آن استفاده كرد؛ همچنين با توسعه منابع پايين دستي پتروشيمي مي‌توان ضمن كسب بيشترين ارزش افزوده اشتغال زايي نمود.

قره‌خاني: زنگنه سايه تهديد گازي تركمنستان را از سر ايران برداشت

نماينده مردم علي آباد كتول در مجلس شوراي اسلامي گفت كه بيژن زنگنه در دوران وزارت نفت دولت يازدهم سايه تهديد گاز تركمنستان را از سر ايران برداشته است.

اسدالله قره‌خاني در موافقت با وزير پيشنهادي نفت گفت:‌ باورم اين بود كه در اين مرحله از معرفي وزرا نياز به سخنراني در موافقت با وزير پيشنهادي نفت وجود نداشته باشد چرا كه كارنامه ۲۶ ساله دوره وزارت ايشان به ويژه طرح هاي بزرگ دولت يازدهم قوي ترين سند گوياي سلامت و شايستگي ايشان در دولت دوازدهم است ولي به دليل طرح برخي از مسائل ضروري ديدم در موافقت با آقاي زنگنه صحبت كنم.

وي افزود: در زمستان سال ۹۶ دولت تركمنستان با آمدن موج سرما به شمال با قطع گاز باج خواهي افزايش قيمت كرد، و موفق شد در زمستان ۹۵ مجددا با قطع گاز باج خواهي كند اما آقاي زنگنه با نمايدنگان جلسه گذاشت و براي عبور از بحران طلب همكاري كرد و نهايتا با بهره برداري از خطوط گاز دامغان، ساري و نكا سايه شوم تهديد گاز تركمستان در زمستان براي هميشه از بين رفت.

قره خاني اضافه كرد:‌ رسيدن به ظرفيت برابر با قطر آرزوي دست نيافتني بود كه تبديل به عقده حقارت شده بود سهم ايران از پارس جنوبي ۲۸۰ ميليون متر مكعب گاز در روز بوده كه با افتتاح فازهاي مختلف پارس جنوبي به ۵۷۵ ميليون مترمكعب گاز در روز برابر با قطر افزايش پيدا كرد.

اين نماينده مجلس يادآور شد:‌ وقتي برجام با ديپلماسي تيم مذاكره كننده به نتيجه رسيد آقاي زنگنه گفت توان افزايش صادرات از يك ميليون به دو ميليون بشكه را داريم و در زمان كوتاهي فراتر از دو ميليون صادر كرديم. همچنين توطئه ديگري برنامه ريزي شد و مي خواستند با طرح فريز نفتي و كاهش سهم نفت در كويت ما را بي بهره كنند اما بعد از برجام جمع كثيري از شركت هاي بزرگ و كوچك بين‌المللي به منظور مشاركت در سرمايه گذاري نفت و گاز به ايران سرازير شدند.

 

نادري: زنگنه با درايت موفق به حفظ و تثبيت سهم ايران در اوپك شد

 

نماينده مردم پاوه در مجلس شوراي اسلامي ضمن دفاع از عملكرد بيژن زنگنه در وزارت نفت دولت يازدهم گفت كه وي با درايت موفق به حفظ و تثبيت سهم ايران در اوپك شد.

شهاب نادري به عنوان موافق وزير پيشنهادي نفت به اظهارات نماينده ايذه اشاره كرد و گفت:‌ متاسفانه مجلس را متهم به رانت خواري كردند من ضمن رد اظهارات مطرح شده مي گويم كه نمايندگان خالصانه در مورد كابينه ورود كردند و طرح مطالبي ناشي از بيكار شدن ايشان در حفاري شمال و مسائل شخصي از تريبون مجلس شايسته نيست.

وي افزود:‌ آقاي زنگنه تمام عمرش را در شرايط دفاع مقدس، سازندگي و شرايط حاصل از تحريم گذرانده. او مردي از تبار كرمانشاه و فردي نام آشنا در توسعه و آباداني است كه به اذعان مراجع قضايي از سلامت برخوردار است و ظرفيت بالاي مديريتي وي و ۲۶ سال سابقه حضور وي در وزارت خانه لقب شيخ الوزرايي به وي داده اند.

نادري ادامه داد: در زمان دفاع مقدس و زير بمباران صدام ايشان نگذاشت صادرات نفت قطع شود. همچنين قيمت نفت را كاهش دادند اما مديريت و تجربه آقاي زنگنه باعث شد سهم ايران از اكو اضافه شود. مهندس زنگنه چهره نام آشناي عرصه سازندگي و داراي قدرت بالاي چانه زني و تاثيرگذاري در عرصه بين‌المللي است كه اقدامات شايسته اي در بازار نفت و گاز جهان انجام داده و با درايت و زيركي موفق به حفظ و تثبيت سهم ايران در اوپك شده در حاليكه كشورهاي ديگر موظف به كاهش سهم خود بوده اند.

نادري از نمايندگان خواست با راي قاطع بيژن زنگنه را كه در دولت مقام معظم رهبري هم وزير بوده به عنوان وزير نفت دولت دوازدهم انتخاب كنند.

پس از اظهارات موافقان و مخالفان وزير پيشنهادي نفت از برنامه هايش دفاع كرد.

زنگنه: عقل سياسي دارم/مذاكره راه‌حل مسائل كشور است نه مخاصمه/دست ظريف را مي‌بوسم

وزير پيشنهادي نفت با بيان اينكه ما سومين ذخاير نفت دنيا را در اختيار داريم، گفت: عقد قراردادهاي جديد نفتي را با هدف توسعه ميدان‌ها، جذب سرمايه‌گذاري خارجي و ايجاد اشتغال انجام خواهيم داد.

بيژن نامدار زنگنه وزير پيشنهادي نفت در دفاع از برنامه‌هاي خود براي كابينه دوازدهم، گفت: در كشور ما هنگامي كه از نفت صحبت مي‌كنيم فقط يك كالا نيست. نفت و وزارت نفت داراي ابعاد اقتصادي، سياسي، سياست خارجي و بازرگاني خارجي است و در مسير توسعه اقتصادي غيرمتكي به نفت و صنعت پتروشيمي نيستيم. ضمن اينكه بودجه كشور مستقيم و غيرمستقيم به نفت وابسته است.

وي تصريح كرد: اين اهميت سبب شده تا دشمنان در برخورد با جمهوري اسلامي ايران بيش از هر موردي به اعمال تحريم‌ها و اشكال‌تراشي عليه صنعت نفت پافشاري كنند. صنعت نفت و مجاهدان آن خط مقدم جبهه مبارزه با دشمن هستند.
انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها