کد خبر: 7145صفحه نخست » خبرهای مهمسه شنبه، 26 آبان 1388 - 23:28
رونمایی از نخستین موتور دیزل سواری ساخت داخل / مصرف سوخت خودرو با این موتور: 5 لیتر در 100 کیلومتر
نفت نیوز: نخستین نمونه موتور دیزل خودروی سواری سبک در شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو (ایپکو) روز سه شنبه با حضور وزیر صنایع و معادن رونمایی شد.
  

با تولید موتور ملی دیزل سبک؛
ایران به جمع تولیدکنندگان خودروی دیزل سبک می‌پیوندد
 
این خودروها با مصرف گوگرد پایین در دنیا بسیار مرسوم بوده و در مقایسه با بنزین و گاز طبیعی خطرات کمتری برای محیط زیست دارد.ب
به گزارش نفت نیوز به نقل از خبرگزاری ها، وزیر صنایع و معادن با رونمایی از موتور ملی دیزل سبک خبر داد که با تولید این موتور، ایران به جمع سازندگان خودروی دیزل سبک جهان ملحق می‌شود. رونمایی از نخستین موتور دیزل سواری ساخت داخل / مصرف سوخت خودرو با این موتور:  5 لیتر در 100 کیلومتر

تولید این نوع موتور در حالی انجام می‌شود که حدود 6 ماه پیش بود که نخستین موتور دیزل سنگین برای نصب بر لوکوموتیو، کشتی و مصارف نیروگاهی در کشور به بهره‌برداری رسید.

وزیر صنایع و معادن، رونمایی از نخستین موتور ملی دیزل خودروهای سبک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برای تکمیل سبد سوختی کشور نیازمند ورود مصارف دیزلی به چرخه سوخت کشور بودیم.

این قبیل خودروها با مصرف گوگرد پایین در دنیا بسیار مرسوم بوده و در مقایسه با بنزین و گاز طبیعی خطرات کمتری برای محیط زیست دارد.

محرابیان درباره تامین سوخت مورد نیاز موتور دیزلی نیز اظهار داشت: طی تعاملات به عمل آمده با وزارت نفت و راه‌اندازی پالایشگاه جدید در بندرعباس امکان تولید این سوخت در کشور وجود دارد ولی تا رسیدن مرحله تولید می‌توانیم سوخت مورد نیاز را از طریق واردات تامین کنیم.

به گفته وی، با اضافه شدن این سوخت به سبد تولید پالایشگاهی کشور، این موتور بر خودروها نصب و به به مردم عرضه خواهد شد.

مصرف سوخت خودروهای دیزلی، پنج لیتر به ازای 100کیلومتر مسافت است و استاندارد آلایندگی این موتور بر روی خودروی سمند، یورو 5 خواهد بود.

قرار است تولید انبوه خودروی دیزل از سال 1391 در ایران خودرو آغاز شود. هم اکنون مراحل الگوبرداری، طراحی مفهومی، محاسبات مهندسی و شبیه سازی‌ها، طراحی تفضیلی موتورهای محموله اول، تامین و نمونه‌سازی قطعات و ساخت اولین موتور به طور کامل به انجام رسیده است.

شرکت ملی پخش و پالایش فرآوردهای نفتی ایران از حامیان اصلی این طرح تا این مرحله بوده است.

خطوط تولید انبوه موتور دیزل سبک بر مبنای تولید موتور ملی صورت گرفته است و بسیاری از قطعات مانند توربوشارژ از موتور ملی گرفته می‌شود.

قدرت موتور دیزل 7/1 برابر موتور بنزینی و در مجموع از نظر قیمتی گران‌تر تمام می‌شود ولی به دلیل مصرف پایین‌تر، در مدت 5/1 سال، هزینه تولید آن بر می‌گردد.

این موتور از خانواده موتور ایران خودرو بوده و در ساخت قطعات و مجموعه‌های آن نزدیک به 185 سازنده اصلی مشارکت دارند.

به گزارش نفت نیوز، مدیر شرکت تحقیق طراحی و تولید موتور ایران خودرو در مراسم رونمایی از نخستین موتور دیزل سواری ایران گفت : طراحی این موتور از تیرماه 87 در شرکت تحقیقات و طراحی موتور ایران خودرو ایپکو آغاز شد و ایران امروز به جمع تولیدکنندگان موتور دیزل در جهان پیوست. 

محمد زالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را از حامیان این طرح اعلام کرد و افزود: این موتور جزو خانواده موتور ملی ایران خودرو و برپایه دیگر موتورهای این شرکت بوده و با رویکرد استفاده از قطعات مشترک میان موتورهای ایران خودرو طراحی شده است. 

مدیر شرکت تحقیق طراحی و تولید موتور ایران خودرو شروع تولید انبوه خودروهای سواری با موتور دیزل را در کشور از سال 1391 اعلام کرد. 

محمد زالی کم مصرف بودن را یکی ازمهمترین ویژگی موتور ملی دیزلی دانست واظهارداشت: میزان مصرف سوخت گازوئیل در این موتور 5 لیتر در هر 100 کیلومتر است. 

وی گفت : این موتور با قدرت 120 اسب بخار در خط تولید موتور ملی ساخته شده است و قابلیت نصب بر روی همه خودروهای تولید داخل را دارد. 

مدیر شرکت تحقیق ، طراحی و تولید موتور ایران خودرو اظهارداشت : قیمت تمام شده خودرو با موتور ملی دیزل از خودروهای بنزینی گران تراست اما مصرف آن کمتر و قدرت و دوام موتور از لحاظ فنی بیشتر از موتورهای بنزینی است بنابراین برای مصرف کننده اقتصادی تر است. 

وی افزود: استاندارد آلایندگی موتور ملی دیزل ، یورو 5 است و از این لحاظ در بالاترین سطح قرار دارد و از خودروهای بنزینی پاکتر است. 

زالی حجم موتور ملی دیزل سواری را یک و نیم لیتر اعلام کرد و افزود: تمام قطعات این موتور ساخت داخل است اما برای انجام آزمایش قطعات این موتور از شرکت های خارجی استفاده شده است. 
انتهای پیام