نفت نيوز: بومي سازي بيش از ۱۲۰۰۰ كالاي صنعت نفت
جمعه، 22 آذر 1398 - 21:28     کد خبر: 19200

نفت نيوز: مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب گفت: نمايشگاه صنعت نفت خوزستان به محلي براي گردهمايي سالانه برندهاي برتر، شركت‌هاي صاحب نام و سازندگان توانمند ايراني بدل شده است و اين جاي خرسندي دارد

مهندس احمد محمدي روز جمعه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۸، در آيين افتتاح يازدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت و هفدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت حفاري اظهار داشت: خوزستان به عنوان خاستگاه صنعت نفت ايران و خاورميانه شايسته و سزاوار جايگاه نخست توليد كالا و تجهيزات نفت است.

وي با اشاره به ضرورت تاسيس شهرك انرژي در استان خوزستان افزود: اميدوارم با ايجاد اين شهرك، شركت هاي صاحب نام خط توليد خود را در اين شهرك راه اندازي كنند تا تعمير و بازسازي قطعات و تجهيزات با سهولت انجام شود ضمن اينكه امكان حضور آنها در بازار كشورهاي همسايه وجود دارد.

مهندس محمدي در ادامه با اشاره به پيشينه صنعت نفت و نحوه تامين قطعات و تجهيزات صنعت نفت در اين دوران اظهار داشت: يكصد سال پيش در وركشاپ مسجدسليمان تقريبا تمام قطعات و كالاهاي يدكي مورد نياز صنعت نفت ساخته و توليد مي شد اما در دوره سيطره كنسرسيوم در دهه۳۰ كارگاه هاي توليد و قطعه سازي تعطيل شد و تا قبل از پيروزي انقلاب تمام نيازمندي ها از خارج تامين مي شد.

وي افزود: پس از انقلاب اسلامي ساخت قطعات و تجهيزات در داخل كشور آغاز شد و هم اكنون پيچيده ترين تجهيزات و ماشين آلات صنعتي در داخل توليد مي شود.

مهندس محمدي تصريح كرد: با حمايت‌هاي مسئولان ارشد كشور و همت بلند صنعت نفت و تاكيدات وزير نفت، از قطعه سازي به ساخت تجهيزات رسيديم و در زمان حاضر بخشي از ماشين آلات پيچيده صنعت نفت به دست سازندگان بخش خصوصي ساخته مي شود مانند دو نوع از توربين هاي پر مصرف، پمپ هاي درون چاهي، سنسور هاي پيچيده و مواد شيميايي كه به توليد انبوه رسيده اند.

بومي سازي بيش از ۱۲۰۰۰ كالاي صنعت نفت

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب اظهار داشت: با حمايت اين شركت و اهتمام سازندگان داخلي بيش از ۱۲ هزار قلم انواع كالاي كاربردي صنعت نفت بومي سازي شده كه از اين تعداد بيش از ۲۵۰۰ كالا توسط شركت‌هاي دانش‌بنيان و نوظهور و پارك‌هاي علم و فناوري ساخته شده است.

وي با بيان اين كه در بومي سازي با وضع مطلوب فاصله داريم گفت: براي دستيابي به نقطه مطلوب بايد خواسته ها و نيازهاي صنعت نفت را به شركت هاي سازنده برسانيم كه در اين راستا شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب در اين نمايشگاه ۷۵۰۰ قلم كالاي مورد نياز را براي بومي سازي به سازندگان داخلي ارائه خواهد كرد.

مهندس محمدي ادامه داد: همچنين مناطق نفت خيز جنوب دو طرح عمده در دست اجرا دارد كه در اين طرح‌ها حداكثر سازي استفاده از تجهيزات ساخت داخل هدف‌گذاري شده است.

وي گفت: اين طرح‌ها شامل جمع‌آوري گاز‌هاي همراه مشعل با اعتبار يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار و طرح نگهداشت و افزايش توليد موسوم به طرح ۲۸ مخزن است.

مهندس محمدي افزود: در خصوص طرح جمع آوري گازهاي همراه، كارهاي اجرايي شروع شده و در طرح نگهداشت و افزايش توان توليد، ۶ بسته قراردادي آغاز شده است.

مديرعامل شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب بيان داشت: طرح توسعه ۲۸ مخزن يك طرح كاملا ايراني است و نمونه آن در صنعت نفت تاكنون وجود نداشته و در اين طرح علاوه بر استفاده از كالاي داخلي، به جوامع محلي و پيراموني و مسئوليت هاي اجتماعي و زيست محيطي توجه ويژه شده است.

وي تصريح كرد: اگر به دنبال خودكفايي هستيم تنها مسير آن اين است كه بخش خصوصي و دولتي دست در دست هم دهند. اگر بخش خصوصي نباشد چرخ صنعت در بخش دولتي به خوبي نمي چرخد.

مهندس محمدي با بيان اينكه نمايشگاه صنعت نفت بايد داراي دستاوردهايي باشد گفت: در اين نمايشگاه چند تفاهم نامه، قرارداد و موافقتنامه با بخش خصوصي و شركت‌هاي دانش‌بنيان، مراكز پژوهشي و فناوري منعقد خواهد شد.

وي در پايان از حضور شركت‌ها و سازندگان داخلي، مراكز علمي و دانشگاهي و همچنين دست اندركاران برپايي اين نمايشگاه تقدير و تشكر كرد


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها