نفت نيوز: هدف گذاري براي توليد 60 ميليون تن محصولات پتروشيمي در منطقه ويژه پارس تا سه سال آينده
پنجشنبه، 14 آذر 1398 - 21:13     کد خبر: 19199

نفت نيوز: مشاور رييس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه كشور در بازديد از منطقه ويژه پارس گفت: پيشرفت اقتصادي كشور در گرو توجه به توسعه مناطق آزاد و ويژه و استفاده از ظرفيت هاي قانوني اين مناطق براي ورود سرمايه گذاران و جهش اقتصادي است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني منطقه ويژه پارس- دكتر مرتضي بانك مشاور رييس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق ويژه و اقتصادي كشور صبح روز چهارشنبه (6 آذرماه) در بازديد از منطقه ويژه پارس اين منطقه را الگوي مناسبي از درآمد زايي مناطق ويژه و آزاد و نقش برجسته آن در اقتصاد كشور بر شمرد.
بانك تصريح كرد :متخصصان و كارگراني كه در اين منطقه عظيم صنعتي و اقتصادي كار مي كنند بايد به نقش خود در اقتصاد كشور ببالند و همه با هم در كنار يكديگر بايد تلاش كنيم در جنگ نابرابر اقتصادي آمريكا پيروز شويم.
مشاور رييس جمهور ادامه داد: همين فعاليتي كه در اين منطقه ويژه صنعتي صورت گرفته است به تنهايي كارنامه خوبي براي جمهوري اسلامي است كه متاسفانه تلاش هايي كه در اين منطقه صورت پذيرفته است مردم و حتي برخي از مسولان نيز به خوبي از آن آگاه نيستند
دبير شوراي عالي مناطق ويژه و آزاد كشور افزود: براي نخستين بار است كه در اقتصاد كشور توليد  وصادرات غير نفتي ما از صادرات نفتي پيشي ميگيرد كه بخش عظيمي از آن از مناطق ويژه و آزاد انجام مي شود و در بين مناطق ويژه و آزاد كشور جايگاه اين منطقه خاص است زيرا 17 ميليارد دلار از 45 ميليارد دلار صادرات كشور از اين منطقه صورت ميپذيرد.
بانك ادامه داد: منطقه ويژه پارس الگوي خوبي است تا به برخي از منتقدان تشكيل مناطق آزاد و ويژه در كشور ثابت شود كه اين مناطق علاوه بر تسهيلات سرمايه گذاري نقش پر رنگي نيز در اقتصاد كشور ايفا مي كنند به طوري كه تا كنون 200 ميليارد دلار سرمايه گذاري در اين منطقه صورت پذيرفته است كه در سايه قوانين مناطق آزاد و ويژه اين سرمايه گذاري اين امر تسهيل شده است.
وي افزود: بايد واقعيت كار عظيمي كه در پارس جنوبي صورت گرفته است بهتر به رسانه ها و نمايندگان مردم و حتي مسئولان  كشور منتقل كنيم و بايد اذعان كنم كه در اين زمينه ضعيف عمل كرده ايم كه امروز برخي به نقش مناطق ويژه و آزاد در اقتصاد كشور خرده ميگيرند.
بانك ادامه داد: در حال حاظر نزديك به نيم ميليون نفر در مناطق آزاد و ويژه كشور مشغول به كار هستند و اقتصاد كشور به لطف اين مناطق جهش مناسبي در زمينه صادرات غير نفتي پيدا كرده است و تنها 7.5 ميليارد دلار واردات از اين مناطق در مقابل 45 ميليارد صادرات صورت پذيرفته است كه اين موضوع بسيار قابل توجه است.
وي در پايان خاطر نشان كرد كه بحث افزايش عوارض گمركي به 20 درصد در مناطق آزاد و ويژه به زودي ابلاغ ميگردد كه گام مهمي در بحث خود كفايي درامدي  مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايفا ميكند.
هدف گذاري براي توليد 60 ميليون تن محصولات پتروشيمي در منطقه ويژه پارس تا سه سال آينده
سيد پيروز موسوي مدير عامل سازمان منطقه ويژه پارس نيز در اين نشست با بيان اينكه حجم سرمايه گذاري هاي انجام شده در بالادست و پايين دست پارس جنوبي 200 ميليارد دلار برآورد مي شود گفت: مهمترين مزيت منطقه ويژه پارس نسبت به ساير قطب هاي صنعتي در دنيا دسترسي آسان و ارزان به خوارك،نزديكي به پايانه هاي صادراتي دريايي و زنجيره توليد محصولات است كه اين موضوع فرصتي بي نظير پيش روي سرمايه گذاران قرار داده است.
مدير عامل منطقه ويژه پارس تصريح كرد: ايستادن بر قله پيشرفت در قطب صنعتي ايران مرهون تلاش و همت كاركنان صنعت نفت و بهره گيري از توان متخصصان داخلي در بهره برداري از پروژه هاي بزرگ است.
وي ادامه داد: رويكرد وزارت نفت توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي و ايجاد ارزش افزوده از طريق توسعه زنجيره توليد در اين صنعت است تا ضمن جلوگيري از خام فروشي براي كشور نيز درآمدزايي داشته باشد.
موسوي افزود: پيش بيني ما اين است كه تا سه سال آينده ميزان توليد محصولات پتروشيمي از اين منطقه به 60 ميليون تن در سال برسد كه اين امر مي تواند تحولي عظيم در اقتصاد كشور ايجاد نمايد.
مدير عامل سازمان منطقه ويژه پارس عملكرد اين سازمان در حوزه مسئوليت هاي اجتماعي بويژه در زمينه اشتغال،ايجاد و توسعه زير ساخت ها در محيط پيراموني و توجه به مسائل آموزشي و فرهنگي بويژه طرح نخبه پروري و آموزش كارجويان در مراكز آموزش فني و حرفه اي را گامي مهم و اميد آفرين در ميان مردم اين منطقه عنوان كرد و گفت: انجام اقدامات اصلاحي در حوزه محيط زيست در طرح هاي پتروشيمي و پالايشگاهي از ديگر مطالبات مردم در حوزه محيط زيست بوده است كه اين موارد نيز از سوي مديريت ارشد HSE  سازمان بصورت جدي نظارت و پيگيري خواهد شد.

بازديد دكتر بانك از منطقه ويژه پارس 54


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها