نفت نيوز: تكيه ۲۸غيرنفتي بر صندلي‌هاي نفتي/وزير نفت:يك وَن هم نيرو نياوردم!
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 - 16:14     کد خبر: 19154

نفت نيوز: وزير نفت در حالي مي‌گويد مديران كمي را از بيرون به نفت آورده كه نگاهي به انتصابات وي طي ۶ سال اخير نشان مي‌دهد مديران غيرنفتي در زمان مديريت وي بيشترين سهم را در ميان سمت‌ها داشته‌اند.

به گزارش نفت نيوز به نقل از مهر، بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت چندي پيش در گفت و گو با يكي از خبرگزاري‌ها گفته بود: «انتخاب‌هاي خارج از وزارتخانه من بسيار محدود است، در شركت نفت فقط آقاي كرباسيان بوده كه ايشان نيز در صنعت نفت سابقه داشته است. من فقط چند نفري را خارج از وزارتخانه آورده‌ام كه تعدادشان بسيار محدود است، يك ون هم نيستند چه برسد به ميني‌بوس و اتوبوس و اكثر همكارانم، كارمندان نفت هستند.»

نكته جالب‌تر در مصاحبه وي اين بخش بوده است كه وي گفته است: «اصلاً نمي‌توان در وزارت نفت فردي را از بيرون آورد چرا كه تا وارد شود و كار را ياد بگيرد دوره كاري تمام مي‌شود و ما فرصت نداريم، درواقع بايد كسي بيايد كه تا پشت ماشين مي‌نشيند بتواند تريلي را راه ببرد و نه اينكه ماشين را چند بار به گاردريل بزند و يا در جوي آب بياندازد».

اين اظهارات وزير نفت اما فاصله بسياري با واقعيت دارد زيرا تعداد مديراني كه از بيرون نفت وارد اين وزارتخانه شده‌اند حداقل ۲۸ مورد بوده است و زنگنه ترجيح داده تنها درباره كرباسيان مديرعامل شركت ملي نفت روشنگري كند. وزير نفت كه معتقد است نمي‌توان سكان هدايت تريلي را به فردي داد كه هيچ تجربه‌اي ندارد، به اين موضوع اشاره نكرده است كه تعدادي از مديران وي، بدون هيچ سابقه نفتي و حتي كاري، مديريت برخي شركت‌هاي مهم مانند شركت نيكو را برعهده گرفته‌اند. از سوي ديگر برخي ديگر از مديران نفتي هيچ سابقه نفتي نداشته و بر اساس روابط سياسي صاحب سمت شده‌اند.

حميدرضا كاتوزيان و جعفر توفيقي كه همپيمانان سياسي زنگنه محسوب مي‌شوند از جمله اين افراد هستند كه رياست پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوي پژوهشي صنعت نفت را در اختيار گرفتند. حبيب الله بيطرف وزير اسبق نيرو هم يكي ديگر از افرادي است كه زنگنه براي وي حكم معاونت پژوهشي وزارت نفت را صادر كرد.

جعفر ربيعي، مديرعامل بازنشسته متروي تهران هم بدون هيچ سابقه و تخصصي در صنعت نفت راهي هلدينگ پتروشيمي خليج‌فارس شد و رضا نوروززاده كه هيچ رزومه‌اي در نفت ندارد معاون زنگنه در پتروشيمي شد. چندين نماينده مجلس هم پس از پايان كار مجلس نهم نيز به سمت‌هاي مديريتي دست پيدا كردند كه اين افراد را بايد در كنار هوشنگ فلاحتيان، معاون سابق وزير نيرو و محمد مهدي رحمتي از مديران سازمان برنامه و بودجه قرار داد كه با «ون» وزير نفت راهي خيابان طالقاني شدند.

سعيد محمدزاده از مديران و نزديكان عباس آخوندي هم يكي ديگر از مديران غيرنفتي است كه پس از بركناري در شركت راه آهن، چند روز بعد حكم معاونت پژوهشي وزارت نفت مواجه را گرفت. با اين وجود و فهرستي پر از مديران غيرنفتي مشخص نيست چرا زنگنه مي‌گويد كمتر مديري را از بيرون نفت آورده است. مقايسه مديران غيرنفتي اين دوره از نفت با ساير دوره‌ها نشان مي‌دهد بيشترين حجم از مديران غيرنفتي در دوره وزارت زنگنه راهي وزارت نفت شده‌اند كه البته در دوره اصلاحات نيز چنين رويه‌اي حاكم بود و مديران وزارت نيرو به‌صورت واگني راهي نفت شدند.

 

 

كد


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها