نفت نيوز: بهره‌برداري از چهار فاز پارس‌جنوبي پتك محكم توان داخلي بر ديوار تحريم
دوشنبه، 27 اسفند 1397 - 18:30     کد خبر: 19147

نفت نيوز: در آستانه سالروز ملي شدن صنعت نفت، افتتاح فاز‌هاي ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبي با حضور رئيس‌جمهور و پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از اين ميدان مشترك برگ زرين ديگري از توان داخلي پيمانكاران، مشاوران و سازندگان ايراني را به نمايش گذاشت و پتك محكمي بر ديوار تحريمهاي ظالمانه دشمنان ملت كوبيد.

حجت‌الاسلام روحاني رئيس‌جمهور روز يكشنبه در جريان سفر به استان بوشهر ضمن افتتاح و بازديد از فازهاي ۱۳و ۲۲ تا 24 پارس جنوبي در شهرستان كنگان، با توضيحات وزير نفت و مديران و متخصصان اين فازها، در جريان روند احداث اين مجموعه عظيم پالايش گاز و توليد محصولات گوناگون در آن و نيز طرح‌هاي توسعه‌اي فازهاي پارس جنوبي قرار گرفت.
هر يك از دو طرح مزبور براي توليد ۵۶ ميليون متر مكعب گاز غني از ميدان مشترك، ۲۹۰۰ تن گاز مايع (ال پي جي)،۲۷٥٠تن اتان، ۷۵ هزار بشكه ميعانات گازي و ۴۰۰ تن گوگرد طراحي شده است.
ارزش اقتصادي حاصل از بهره‌برداري و دستيابي به توليدات سالانه طرح فاز ۱۳ و طرح فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبي با در نظر گرفتن ظرفيت‌هاي اسمي و قيمت‌هاي فروش محصولات توليدي با احتساب قيمت ۸ سنت براي هر متر مكعب گاز طبيعي تصفيه شده، ۵۰ دلار براي هر بشكه ميعانات گازي، ۴۷۰ دلار براي هر تن گاز مايع (LPG) و ۲۶۰ دلار براي هر تن اتان و ۱۰۰ دلار براي هر تن گوگرد بالغ بر ۵ ميليارد دلار در سال براي هر طرح است.
با توجه به ميزان توليد ناخالص داخلي (GDP) كشور در سال ۱۳۹۶ (معادل ۴۲۷ ميليارد دلار)، ارزش‌آفريني محصولات اين دو طرح فراتر از دو درصد توليد ناخالص داخلي كشور است كه از منظر ميزان درآمدزايي در سطح ملي، هيچ يك از حوزه‌هاي اقتصادي قابل رقابت با اين بخش ازاقتصاد ملي نيست.
اجراي اين مگاپروژه با اتكا به توان داخلي و به همت متخصصان ايراني به‌راستي مايه افتخار و سربلندي نظام جمهوري اسلامي بوده است و آنچه در اين زمينه مغفول واقع شده است ، تبيين عظمت اين دستاورد ملي براي تقويت خودباوري و اعتماد به نفس ملي است.
فاز ۱۳ پارس جنوبي با چهار سكوي دريايي، ۳۸ حلقه چاه و چهار خط لوله به طول هر كدام ۹۰ كيلومتر، فازي صد در صد ايراني در همه مراحل طراحي، ساخت و راه‌اندازي است.
فاز ۱۳ با هدف توليد روزانه ۵۶ ميليون متر مكعب گاز، ۷۵ هزار بشكه ميعانات گازي، ۴۰۰ تن گوگرد و توليد سالانه يك و نيم ميليون تن ال پي جي، و يك ميليون تن اتان در ساحل كنگان اجرا شده كه ارزش محصولات توليدي اين فاز پنج ميليون دلار در روز است.
همچنين فاز ۲۲، ۲۳ و ۲۴ ميدان گازي پارس جنوبي با چهار سكوي دريايي، ۳۸ حلقه چاه و سه خط لوله در فاصله ۱۰۵ كيلومتري ساحل كنگان واقع شده است.اين فازها كه همه مراحل طراحي، ساخت و راه‌اندازي تجهيزاتش صد در صد ايراني است ۲ ميليارد فوت مكعب گاز را از دريا به خشكي منتقل مي‌كند.
اجراي اين طرح‌ها كه با مشاركت قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) به كنسرسيوم‌هايي متشكل از پيمانكاران، مشاوران و سازندگان ايراني واگذار شده، با بهره‌گيري از حداكثر توان و تخصص شركت‌هاي داخلي به مرحله بهره‌برداري رسيده است.
تكميل پارس جنوبي ، شكست مفتضحانه استكبار در تحريم ملت ايران
سعيد محمد فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا (ص) در آيين افتتاح رسمي فازهاي ۱۳ و ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبي، اظهار داشت: در طليعه گام دوم انقلاب امروز شاهد افتتاح ۴ فاز ۱۳ و ۲۲، ۲۳ و ۲۴ هستيم كه به حق مي‌توان از آن به عنوان گام عملي در راستاي تحقق گام دوم انقلاب نام برد.
وي افزود: در حالي كه در اوج تحريم‌هاي ظالمانه بود‌ه‌ايم تكميل پارس جنوبي توسط توان متخصصان داخلي شكست مفتضحانه استكبار در تحريم ملت ايران است.
فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا(ص) با تأكيد براينكه امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در كنار دولت و در پيشاني مقابله با تحريم‌ها است گفت: اين قرارگاه به عنوان يك پيمانكار عمومي از تمام ظرفيت‌هاي خود استفاده نموده و امروز توانسته‌ايم در اجراي پروژه‌هاي پارس جنوبي در طراحي، اجرا و راه‌اندازي به ۱۰۰ درصد اتكا به توان داخلي و در تأمين كالا به ۷۰ درصد برسيم و با بهره‌برداري از فازهاي جديد در پارس جنوبي به آرزوي ديرينه در پيشي گرفتن از قطر در برداشت گاز از پارس جنوبي رسيده‌ايم.
محمد با بيان اينكه امروز تعامل مجموعه سپاه و مجموعه دولت براي پيشبرد پروژه‌هاي كشور در راستاي اعتلاي ايران اسلامي است، گفت: آمادگي داريم و درخواست مي‌كنيم كه به ما اجازه دهند يك پالايشگاه ميعانات گازي جديد در غرب فاز ۱۳ ايجاد كنيم همچنين آمادگي داريم مجتمع توليد پروپيلن و پولي پروپيلن در اين منطقه احداث كنيم؛ همچنين قرارگاه با تجربيات گرانقدر خود در اجراي فازهاي پارس جنوبي آمادگي دارد كه فاز ۱۱ پارس جنوبي را در دست گرفته و اين پروژه مهم را اجرا كند.
افزايش حقوق كارگران بيش از ۲۰ درصد خواهد بود
حجت‌الاسلام روحاني رئيس‌جمهور پيش از حضور در آئين افتتاح فازهاي پارس جنوبي در جمع مردم استان بوشهر و در ورزشگاه كنگان، گفت: همه ما مي‌دانيم كه دشمنانمان در يك سال گذشته تمام توان خودشان را براي فشار بر زندگي مردم وارد آوردند و اميد آنها اين بود كه مردم را از مسيرشان، دين‌شان، انقلاب‌شان، نظام‌شان و اعتقاداتشان جدا كنند اما اين مردم سختي‌هاي زندگي را پذيرفتند و به دشمنان اين سرزمين با صداي بلند پاسخ منفي دادند.
رئيس‌قوه مجريه تأكيد كرد: دولت در اين شرايط سخت با همه توان در كنار ملت خواهد بود. ما به حول و قوه الهي و با همه امكانات و تواني كه از آنِ ملت ايران است به كمك مردمي كه سختي‌هاي بيشتري را امروز تحمل مي‌كنند و مردمي كه داراي درآمد ثابت هستند امروز سخت‌ترين مشكلات را خواهند داشت. آنهايي كه درآمدشان متغير است به طور طبيعي خودشان را با شرايط تطبيق مي‌دهند به همين دليل در بودجه سال آينده كه تقديم مجلس شوراي اسلامي كرديم براي آنهايي كه درآمد ثابت دارند و همه كارمندان چه آنهايي كه مشغول كارند و بازنشستگان كه مجموعه كارمندان و بازنشستگان حدود 5 ميليون و 500 هزار نفر است و براي همه كارگران كه شامل جمعيتي حدود 14 ميليون نفر هستند تلاش كرديم بتوانيم حقوق و مستمري آنها را در كارمندان حدود 20 درصد و براي كارگران بيش از 20 درصد افزايش دهيم.
روحاني افزود: البته اين 20 درصد كارمندان را با يك فرمول خاصي مجلس شوراي اسلامي تصويب كرده كه تبديل به قانون شده و ما طبق آن عمل خواهيم كرد و براي كارگران هم در همين هفته در شوراي عالي كار مقدار حقوق آنها تصويب خواهد شد كه آن هم در مجموع بيش از 20 درصد خواهد بود.
وي افزود: تورم امسال‌مان بيش از 20 درصد بوده اما توان ما براي افزايش حقوق و دستمزد بيش از اين نبوده و اميدواريم براي سال آينده با كمك همديگر بتوانيم شرايط مطمئن‌تري را براي مردم به وجود آوريم كه خيال مردم از لحاظ قيمت كالا و ارز مقداري مطمئن باشد و همه تلاش ما در اين زمينه به كار گرفته شده است.
بايد همه تلاشمان را براي‌اشتغال جوانان به كار بگيريم
روحاني با تأكيد بر اينكه امسال مردم در مقاطعي مشكلات داشتند و هنوز هم دارند، گفت: همانطور كه در دولت به اعضاي هيئت دولت مؤكداً توصيه كردم بايد همه توان دولت و مسئولين، مديران و كارمندان در سراسر كشور به گونه‌اي باشد كه انشاءالله شب عيد مردم بتوانند تا حدي احساس راحتي كنند.
روحاني در مورد مسئله توليد گفت: توليد در اين كشور با حمايت دولت و بانك‌ها بايد شرايطي را فراهم كنيم تا محصولات زراعي و صنعتي و خدمات با قيمت مناسب در اختيار مردم قرار گيرد.
وي در مورد‌اشتغال جوانان بيان داشت: همه تلاش‌مان را درباره‌اشتغال جوانان بايد به كار گيريم، وضع‌اشتغال ما در سال 97 مناسب بوده اما نسبت به افرادي كه در طول ساليان گذشته در جمع بيكاران قرار داشتند متأسفانه باز هم بيش از 3 ميليون نفر بيكار داريم و اين تلاشمان را بايد ادامه دهيم.
روحاني افزود: ما در سال جاري تمام پروژه‌هاي بزرگ‌مان را به افتتاح رسانده‌ايم اينكه توانستيم بزرگترين پالايشگاه كشور يعني پالايشگاه ميعانات كشور را به افتتاح نهايي در سال 97 برسانيم. در سفر يكي، دو ماه پيش به هرمزگان دو پالايشگاه افتتاح شد،يكي پالايشگاه هرمزگان با 14 ميليون ليتر در روز و ديگري پالايشگاه ستاره خليج‌فارس با 36 ميليون ليتر در روز كه مجموع آنها حدود 50 ميليون ليتر است يعني نصف بنزين كشور.
افتتاح طرح بزرگ كشاورزي-آبي اواخر فروردين
رئيس‌جمهور در اين باره افزود: تمام بنزين كشور الان چيزي حدود 90 ميليون ليتر است كه 50 ميليون ليتر در هرمزگان توليد مي‌شود. كيفيت 14 هزار ليتر را افزايش داديم و 36 هزار ليتر نيز توليد را داريم اين به معناي آن است كه ملت، مردم، كارگران و مهندسان ما و وزارتخانه‌هاي ما و نفت ما و بخش‌هاي عمراني كشورمان اين حركت را انجام دادند. در همين يكي، دو هفته پيش توانستيم راه‌آهن مهم قزوين به رشت را افتتاح كنيم.
رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ظرفيت‌هاي بزرگ استان در حوزه جاده، آب، برق، سد و گردشگري مورد توجه بيشتر خواهد بود تصريح كرد: برغم فشار دشمنان و تحريم‌ها امروز يكي از بزرگترين پروژه‌هاي مربوط به انرژي را افتتاح مي‌كنيم و 4 فاز پارس جنوبي با سرمايه‌گذاري 11 ميليارد دلاري افتتاح مي‌شود.اواخر فروردين ماه يك طرح بزرگ كشاورزي – آبي با حدود 10 ميليارد دلار هزينه به بهره‌برداري خواهد رسيد كه براي بخش آب و كشاورزي استان و كشور اهميت زيادي دارد.
وي بيان داشت: برغم اينكه آمريكا، صهيونيست‌ها و برخي كشورهاي مرتجع منطقه با همه توان به مردم ايران فشار وارد مي‌كنند، اما ما راه خود را ادامه خواهيم داد و رابطه خود با همسايگان عزيزمان را روز به روز توسعه خواهيم داد.
روحاني با‌اشاره به سفر خود به كشور عراق گفت: رابطه ايران و عراق، الگويي نمونه در منطقه است. آماده ايم با همه همسايگان مثل عراق، بهترين روابط را داشته باشيم.آيت‌الله سيستاني از افتخارات شيعه در جهان است.اراده تمام مراجع عظام و نخبگان دو كشور، تعميق روابط صميمي ايران و عراق است. رابطه با همسايگان را روز به روز توسعه خواهيم داد.
انتهاي پيام
منبع: كيهان


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها