نفت نيوز: اختصاص اوراق مالي اسلامي به پيمانكاران قراردادهاي نفتي تا سقف ۳ ميليارد دلار
سه شنبه، 7 اسفند 1397 - 15:12     کد خبر: 19144

نفت نيوز: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اختصاص ۳ ميليارد دلار اوراق مالي اسلامي به پيمانكاران قراردادهاي نفتي موافقت كردند.

به گزارش نفت نيوز، نمايندگان در نشست علني شامگاه دوشنبه (ششم اسفندماه) مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي بخش هزينه‌اي لايحه بودجه سال ۹۸ با بند (ي) تبصره (۵) اين لايحه موافقت كردند.

بر اساس اين بند، وزارت نفت از طريق شركت‌هاي دولتي تابعه ذي‌ربط اجازه خواهد داشت تا سقف معادل ۳ ميليارد دلار اوراق مالي اسلامي (ريالي يا ارزي) با تصويب هيئت‌ وزيران منتشر كند.

اين اوراق براي بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزي، ريالي سررسيد شده تسهيلات بانكي و تضامين سررسيد شده و همچنين بازپرداخت بدهي‌هاي سررسيدشده به پيمانكاران قراردادهاي بيع‌متقابل طرح‌هاي بالا دستي نفت تعلق مي‌گيرد و شركت‌هاي مذكور موظفند اصل و سود اوراق منتشرشده را حداكثر تا پنج ‌سال از محل منابع داخلي خود تسويه كنند.

اوراق فروش‌ نرفته اين بند با تاييد وزارت نفت و سازمان برنامه و بـودجه كشـور قابل واگذاري به پيمانكاران و طلبكاران طرح‌هاست.

نمايندگان در ادامه بررسي بودجه سال ۹۸ كل كشور، با بند (الف) تبصره (۴) ماده واحده اين لايحه موافقت كردند.

در بند (الف) تبصره (۴) آمده است: به بانك‌هاي عامل اجازه داده مي‌شود در سال ۱۳۹۸ از محل منابع در اختيار نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي، ريالي به موارد زير اقدام كنند:

۱- سرمايه‌گذاران بخش‌هاي خصوصي، تعاوني و نهادهاي عمومي غيردولتي براي طرح‌هاي توسعه‌اي بالادستي نفت و گاز با اولويت ميدان‌هاي مشترك و جمع‌آوري گازهاي همراه همسو با افزايش ضريب بازيافت مخازن و احياي چاه‌هاي قديمي داراي ذخاير نفتي درجا بدون انتقال مالكيت نفت و گاز موجود در مخازن و توليدي از آنها.

۲- طرح‌هاي توسعه‌اي و زيربنايي سازمان‌هاي توسعه‌اي بخش صنعت و معدن با مشاركت حداقل ۵۱ درصد بخش خصوصي و تعاوني با اولويت مناطق محروم و كمتر توسعه‌يافته بر اساس مزيت‌هاي منطقه‌اي.
انتهاي پيام

شانا


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها