نفت نيوز: كيهان: آيا نتيجه برجام، نفت در برابر غذا بود؟ زنگنه: كيهان دعا كرد برجام به نتيجه نرسيد!
چهارشنبه، 17 بهمن 1397 - 10:16     کد خبر: 19142

وزير نفت در پاسخ به سؤال خبرنگار كيهان كه پرسيد «آيا قرار بود برجام پس از سه سال، از وعده دريافت پول نفت، به نفت در برابر غذا برسد؟» در اظهاراتي عجيب مدعي شد: «وضع ما خوب بود، شما دعا كرديد و برجام را به هم زديد»!

نفت نيوز به نقل از سرويس اقتصادي كيهان:

به گزارش خبرنگار ما، ديروز نشست خبري وزير نفت در شرايطي كه بيژن زنگنه تحت فشار شديد نامه جمعي از نمايندگان مجلس به سران قوا درباره ناكارآمدي او قرار داشت، برگزار شد. هفته گذشته 72 نفر از نمايندگان مجلس طي نامه به سران قوا تاكيد كردند كه زنگنه نه‎ تنها اهتمام عملي براي مقابله با تحريم‎ها ازخود بروز نداده است بلكه تقريبا همه روزنه‎هاي موجود جهت بي‎اثر كردن تحريم‎ها را خواسته يا ناخواسته مسدود كرده است.
اين موضوع باعث شد زنگنه در جاي جاي نشست ديروز، نتواند عصبانيت خود را پنهان كند و با همين عصبانيت به برخي سؤالات خبرنگاران پاسخ‌هاي غيرمنطقي داد.
وزير نفت درباره اينكه بعد از برجام و «اس‌پي‌وي» اكنون به «اينستكس» رسيده‌ايم و آيا با اين سازوكار جديد، صادرات نفت ايران به اروپا حفظ خواهد شد، گفت: «هر چه با آنها تماس مي‌گيريم جواب نمي‌دهند»!
آسمان و ريسمان وزير!
زنگنه همچنين در پاسخ به پرسش خبرنگار كيهان مبني بر اينكه «آيا قرار بود برجام پس از سه سال، از وعده دريافت درآمدهاي نفتي، به نفت در برابر غذا برسيم؟» به عادت گذشته مسئولين و مقامات دولت كه از زبان توهين و تخريب بهره گرفته و تنها ادعاي آزادي بيان را با خود يدك مي‌كشند، دست به فحاشي و تخريب زد و در اظهاراتي عجيب و بي‌ربط مدعي شد: «وضع ما خوب بود، شما دعا كرديد و برجام را به هم زديد»!
اين فرافكني وزير نفت در شرايطي مطرح مي‌شود كه قرار بود برجام همه تحريمها را لغو كرده و موانع دسترسي به درآمدهاي نفتي را بردارد، اما وعده‌هاي برجامي اكنون به خيالات شيرين دولتي‌ها تبديل شده است. در حالي كه ايران همه تعهدات خود را انجام داده، سه كشور اروپايي طرح توهين‌آميز اينستكس را پيش كشيده‌اند كه صرفاً سياست مبادله پول نفت با غذا و دارو است!
اينستكس در حقيقت تكرار آرزوي ترامپ از زبان اروپايي‌هاست. اين كانال مالي هيچ ارتباطي با تعهدات برجامي اروپا ندارد و علاوه‌بر آن، ايران بايد براي دسترسي به همين امكان حداقلي، كليه شروط FATF را هم بپذيرد!
زنگنه حتي فرصت را غنيمت شمرد و سعي كرد طرح پالايشگاه توليد بنزين را هم به نام خود و برجام فاكتور كند و گفت: «اگر برجام نبود ستاره خليج‌فارس راه نمي‌افتاد و كمبود بنزين داشتيم».
اين ادعا در حالي است كه پالايشگاه ستاره خليج‌فارس را قرارگاه خاتم‌الانبيا سپاه در دولت قبل ساخت و راه تحريم را بست و با پيشرفت بيش از 80 درصدي به دولت روحاني داد.
گل به خودي زنگنه
زنگنه كه مي‌كوشيد برجام را موفق جلوه دهد، اظهارات ديگري هم در دفاع از آن بيان كرد كه به نوعي اذعان به ناكارآمدي برجام، و ضعف دستگاه ديپلماسي دولت در پيش‌بيني بدعهدي آمريكا بود. زنگنه اظهار كرد: «بعد از برجام ترامپ صادرات نفت ما را تحت فشار قرار داد و فروش نفت ما را كاهش داد و اين اتفاقا نشان‌دهنده موفقيت برجام بود(!) و بعد از كنار رفتن برجام به ما فشار آمد».
اما واقعا آنطور كه وزير نفت مدعي شده، دعاي كيهان باعث به هم خوردن برجام شده است؟ وزير نفت متوجه نيست كه با اين كار خود، ديپلماسي سردرگم دولت را بيش از شرايط كنوني زير سؤال مي‌برد. بر اساس اظهارات زنگنه، ظريف و تيم مذاكراتي وي، آنقدر در انعقاد يك قرارداد محكم براي تضمين حقوق ايران ناتوان بوده‌اند كه با يك دعا، نتيجه دو سال مذاكرات آنها از بين رفته است!
آيا كيهان كاري غير از هشدار براي حفاظت از دستاوردهاي كشور داشته است؟ كدام پيش‌بيني كيهان غلط از آب درآمده است؟ مگر كيهان نمي‌گفت آبي از برجام و اس‌پي‌وي و اينستكس گرم نمي‌شود و حالا خود زنگنه اذعان مي‌كند كه اروپايي‌ها حتي جواب پيگيريهاي او براي خريد نفت ايران را هم نمي‌دهند؟
زنگنه فكر مي‌كند با اين اظهارات، توپ را به زمين كيهان انداخته و توانسته است براي مدتي فشار پاسخگويي در برابر وعده‌هاي برجام را از دولت دور كند، اما ناخواسته دولت را با اين سؤال مواجه كرده كه برجامي كه به اذعان وزير نفت، نه مي‌تواند كشورهاي مقابل را به انجام تعهداتشان ملزم كند و نه توانسته فروش نفت ايران را تضمين نمايد، چه ارزشي داشته است؟!
شيخ‌الوزرا!
موضوع ديگري كه خبرنگار كيهان مطرح كرد و زنگنه را برآشفته كرد، به موضوع كهولت سن او و برخي مديران منصوبش باز مي‌گردد كه برخورد غيرطبيعي او را در پي داشت.
خبرنگار ما از زنگنه سؤال كرد كه شما حدود 30 سال از 40 سال انقلاب را وزير بوده‌ايد و هم‌اكنون با 67 سال سن، نه تنها مديريت اجرايي در سطح وزارت را رها نمي‌كنيد، كه مديرعامل شركت ملي نفت را هم يك بازنشسته منصوب كرده‌ايد. با وجود عطش شما براي خدمت، آيا زمان آن فرا نرسيده همانطور كه انقلاب در 31 سالگي به شما اعتماد كرد و شما وزير شديد، شما هم به جوانان دهه شصتي ميدان بدهيد؟
زنگنه كه با به ميان آمدن موضوع ميز رياست برآشفته شده بود، به جاي پاسخگويي به عملكرد خود در اظهاراتي غيرمنطقي عنوان كرد كه عطش من از مديرمسئول كيهان براي خدمت بيشتر نيست.
او در اظهاراتي خلاف واقع، مدعي شد كه كيهان هم دولتي است و مديرمسئول آن مدير دولتي محسوب مي‌شود، اما از قواعد دولتي پيروي نمي‌كند!
حتي با وجود آنكه خبرنگار كيهان تأكيد كرد كيهان دولتي نيست و رديفي در بودجه ساليانه دولت ندارد و اين موضوع با تأييد زنگنه همراه شد، اما او باز هم اصرار داشت كه كيهان دولتي است! خوب است آقاي زنگنه از همكاران خود در دولت بپرسد كه طي 6 سال گذشته‌، آيا ريالي از يارانه مطبوعاتي كه حق رسانه‌هاست به روزنامه كيهان تعلق گرفته است‌؟
هر چند اين اصرارهاي زنگنه براي دولتي نشان دادن كيهان، با هدف فرار از پاسخگويي در برابر حدود 30 سال وزارت و انتصاب وزير بركنار شده و بازنشسته اقتصاد در سمت مديرعاملي شركت ملي نفت بود، اما اين ادعاها در شرايطي مطرح مي‌شود كه كيهان تا‌كنون هيچ رديف بودجه مصوب در لايحه بودجه سالانه دولت نداشته است.
چالش سؤالات جدي
از سوي ديگر درحالي كه دولتمردان به مجيزگويي و سؤالات آبكي برخي اصطلاحا خبرنگار عادت كرده‌اند‌، عجيب نيست كه در مقابل سؤالات جدي و چالشي اينگونه خشمگين شده و از كوره دربروند.اما نكته قابل تامل واكنش همان اصطلاحا خبرنگارها به رفتار زنگنه بود. حاضرين به جاي اعتراض به وزير نفت كه چرا جواب سؤال خبرنگار را نمي‌دهيد براي او كف زدند تا زنگنه در اقدام خلاف ادب و اخلاق خود جري‌تر شود.خبرنگاران حاضر بايستي از زنگنه مي‌پرسيدند كه جواب تو نسبت به سؤالي كه يك خبرنگار(فارغ از اينكه به كدام روزنامه يا خبرگزاري منتسب است) از تو پرسيده است چيست، نه آنكه با كف زدن براي اظهارات وزير نفت به او اين پيام را بدهند كه مسئولين ديگر نيازي به پاسخگويي به خبرنگاران و روزنامه‌ها نداشته و هر كدام بلندتر فحش دهند و صداي بلندتري داشته باشند برهان قاطع‌تري نيز داشته و پيروز ميدان هستند!
سوءاستفاده از يك مجوز
زنگنه تحت فشار پاسخگويي به حدود سه دهه وزارت خود، حتي كوشيد از اجازه مشروط رهبر انقلاب براي به كارگيري موقت برخي افراد بازنشسته تا زمان تعيين جانشين آنها، به نفع خود استفاده نمايد و با اشاره به اينكه ‌مجوز انتصاب برخي مديران از رهبر انقلاب دريافت شده، خطاب به خبرنگار كيهان مدعي شد كه «مواظب باشيد از رهبري جلو نزنيد»!
او همچنين در اظهاراتي توهين‌آميز خطاب به منتقدان، گفت كه مواظب باشيم «در دسته مارقين قرار نگيريم، وگرنه خوارج مي‌شويم و خداي نكرده فرقان».
زنگنه در حالي براي تأييد كار خود از رهبر انقلاب خرج مي‌كند و با انگ مارقين به منتقدان حمله مي‌كند كه رهبر انقلاب 13 آذر در جلسه درس خارج خود با تأييد قانون منع به كارگيري بازنشستگان، به كارگيري برخي از اين افراد را جزو موارد خاص دانستند و درباره مسئولاني كه به اين افراد در مجموعه خود نياز دارند، فرمودند: «خب حالا [آن] مسئول، آن مدير چه كار كند برخلاف قانون؟ اينجا به فكر ولايت فقيه مي‌افتند كه بالاخره ولي‌�'فقيه اجازه بدهد. مي‌آيند از ما سؤال مي‌كنند، ما هم مواردي را، بنده اينهايي را كه [نسبت به آنها] مي‌آيند سؤال مي‌كنند كه نمي‌شناسم، مگر بعضي معدودشان را؛ ممكن است دو نفر، سه نفرشان را بشناسيم؛ معدودي از آنها را مي‌شناسيم، آنهايي را هم كه نمي‌شناسيم، اگر به آن مدير اعتماد داشته باشيم قبول مي‌كنيم. مسئله اين است وَال�'ا اصل اين قانون، قانون خوبي است، بايد هم اجرا بشود».
البته مديريت زنگنه در وزارت نفت چندان قابل دفاع نيست كه نتوان براي او جانشيني متصور بود، چه آنكه نامه اخير 72 نماينده مجلس به سران قوا، درباره همين ناكارآمدي او و درخواست براي اصلاح مديريت وزارت نفت بوده است!
از سوي ديگر زنگنه در حالي براي مديريت فعلي شركت ملي نفت از رهبر انقلاب اجازه گرفته‌اند كه كرباسيان، چند ماه قبل به دليل ناكارآمدي، از سوي نمايندگان مجلس استيضاح و از وزارت اقتصاد بركنار شده بود.
كرسنت
موضوع مهم ديگري كه زنگنه را مورد چالش خبرنگاران خبر داد، ماجراي فساد كرسنت بود كه در زمان وزارت زنگنه در دولت اصلاحات منعقد گرديده و كيهان نيز در گزارش‌هاي متعدد به روشنگري درباره ابعاد مختلف اين فساد بزرگ در وزارت نفت آقاي زنگنه پرداخته بود، تا جايي دولت طي دستوري انتشار اخبار مربوط به كرسنت را در رسانه‌ها ممنوع كرده بود.
72 نماينده مجلس نيز در نامه خود نوشته‌اند: با اينكه در سال ۱۳۹۲ جمعي از كارشناسان و نمايندگان به جد اعتقاد داشتند بازگشت آقاي زنگنه به وزارت نفت حداقل در موضوع قرارداد كرسنت موجب ايراد خسارات ميلياردها دلار به كشور مي‌شود، ايشان در چندين جلسه در حضور نمايندگان تصريح كرد كه ظرف ۱۵ روز به بهترين وجه مسئله را به نفع ايران حل خواهدكرد.
اكنون بعد از ۵ سال از زمان آن وعده‌ها، نادرستي ادعاي وزير نفت و صحت نظر كارشناسان و نمايندگان مخالف وزارت زنگنه به اثبات رسيده است».
اما زنگنه در توجيه فساد كرسنت هم بدون ‌اشاره به نقش تيم مديران وزارت نفت در زمان وزارت او در انعقاد اين قرارداد، در اظهاراتي بي‌ربط مدعي شد: عده‌اي از خارجي‌ها كارهايي كردند كه صدور رأي دادگاه به تعويق افتاد!
اين ادعا در حالي است كه حسن روحاني آذرماه 81 به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي، نامه اعتراض خطاب به رئيس‌دولت وقت نوشت و اقدام زنگنه در انعقاد قرارداد با شركت اماراتي «كرسنت» را بيرون از چارچوب قانون، از طريق «واسطه» و داراي آثار منفي فراوان براي كشور دانست.
روحاني در آن نامه تأكيد كرده بود «عقد قرارداد طولاني گاز با شركتي غير معتبر كه بنابر گزارشات دريافتي از وزارت نفت طي سال‌هاي گذشته عملكردي ضعيف و توأم با ناديده گرفتن حقوق ايران در ارتباط با ميدان نفتي مبارك داشته، تكرار تجربه تلخي است كه ساليان دراز گرفتار آن خواهيم بود».
حالا زنگنه كه در كارنامه دوران مديريت خود پرونده‌هاي فساد و ارتشايي مانند كرسنت و استات اويل دارد و به خاطر مديريت او ايران در اين پرونده تا مرز جريمه شدن 14 ميليارد دلاري پيش رفته است، بايد به جاي فرافكني، پاسخگو باشد.
وزير نفت همچنين در پاسخ به پرسش كيهان درخصوص عرضه نفت در بورس انرژي و موازي‌كاري هيئت هفت نفره فروش نفت (موسوم به اتاق تاريك) كه موجب بي‌ميلي بخش خصوصي براي حضور در بورس مي‌شود، گفت: ما با قوت عرضه نفت در بورس انرژي را ادامه مي‌دهيم اما اينكه برخي انتقاد دارند درخصوص عرضه نفت در بورس انرژي، من اعلام مي‌كنم هر كسي مي‌تواند در بورس انرژي اقدامي را انجام دهد و يا اطلاعيه عرضه را به گونه‌اي تغيير دهد كه بيشتر نفت بخرند جلو بيايد و ما استقبال مي‌كنيم.
ركورد‌زني در فحاشي!
لازم به ذكر است برخورد تهاجمي وزرا و مسئولان دولت يازدهم و دوازدهم با خبرنگاران مسبوق به سابقه است. پيشتر نيز خبرنگار حوزه وزارت امور خارجه كيهان نيز تا كنون چندين بار در مقابل پرسشهاي فني و چالشي با برخوردهاي تند و زننده سخنگوي وزارت امورخارجه و حمله وي به مواضع اين روزنامه مواجه شده كه حتي صداي برخي روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب را هم درآورد. همچنين عباس آخوندي وزير پيشين راه و شهرسازي نيز با حمله به خبرنگار سيما ميكروفون را از دست او پرت كرده بود. وزير سابق بهداشت نيز در حمله به خبرنگار روزنامه قدس گفته بود: «هر چرتي را كه به شما مي‌دهند نبايد بپرسيد».اين در حالي است كه آقاي روحاني و دولتمردان داعيه‌دار تحمل مخالف و شنيدن صداي منتقدان هستند. وزير اطلاعات دولت يازدهم پيشتر گفته بود: «ما لب‌هاي كسي را كه انتقاد مي‌كند،
 مي‌بوسيم.»


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها