نفت نيوز: ط لوله انتقال گاز تربت حيدريه - كاشمر افتتاح شد
شنبه، 13 بهمن 1397 - 11:10     کد خبر: 19139

نفت نيوز: خط لوله انتقال گاز تربت حيدريه - كاشمر صبح امروز (شنبه، ۱۳ بهمن‌ماه) ۶ ماه زودتر از موعد و با حضور عليرضا رزم‌حسيني، استاندار خراسان رضوي، حسن منتظر تربتي، مديرعامل شركت ملي گاز ايران و ديگر مسئولان كشوري افتتاح شد.

مهدي فلاح تفتي درباره افتتاح پروژه خط انتقال گاز تربت حيدريه - كاشمر به خبرنگار شانا گفت: طول اين خط ۷۷ كيلومتر و قطر آن ۱۶ اينچ است كه بر اساس برنامه زمانبندي قرارداد، بايد در مدت ۱۵ ماه به مرحله افتتاح مي رسيد، اما تامين به موقع كالاهاي مورد نياز سبب شد تا۶ ماه زودتر از موعد مقرر آن را افتتاح كنيم.

وي افزود: شهر كاشمر در زمستان‌هاي سرد سال‌هاي اخير از آنجا كه تنها با يك خط لوله ۱۲ اينچ قديمي تغذيه مي‌شد با افت يا قطع فشار گاز روبه‌رو بود، اما با افتتاح خط انتقال گاز تربت حيدريه - كاشمر از امسال ديگر مشكل قطع گاز در كاشمر و روستاهاي آن نخواهيم داشت.

مجري طرح خطوط لوله اصلي و فرعي شركت مهندسي و توسعه گاز با بيان اينكه صنايع وابسته نيز از اين گاز بهره مند شده اند، اظهار كرد: اين خط در ابتداي آذرماه تزريق گاز شد  و افتتاح آن براي زمستان امسال در منطقه كاشمر بسيار حياتي بود تا مردم ديگر نگران فصل سرما و مشكلات آن نباشند.

فلاح تفتي درباره سرعت اجراي طرح‌هاي اين شركت تصريح كرد: سرعت در اجراي طرح ها تاثير منفي روي كيفيت پروژه ها نمي گذارد، ما نهايت دقت و كيفيت را در اجراي هر طرح كوچك و بزرگ صنعت گاز به كار مي‌گيريم.

وي افزود: تامين كالا در اجراي هر پروژه‌ به يك دوره زماني نياز دارد، براي نمونه مطابق برنامه زمانبندي پيمانكار طرح تربت حيدريه -كاشمر، سفارش گذاري و آماده سازي كالاها و شيرآلات اين خط بين ۶ تا ۸ ماه به طول مي انجامد بنابراين ما روش جديدي را در پيش گرفتيم و آن را براي نخستين بار اجرايي كرديم به اين ترتيب كه شيرهاي اتوماتيك زميني (AOV) را با استفاده از توانمندي يكي از شركت‌هاي ايراني به شير هاي عمل كننده خودكار زميني (LBV) تبديل كرديم.

مجري طرح خطوط لوله اصلي و فرعي شركت مهندسي و توسعه گاز ادامه داد: اين ۹ شير ۱۶ اينچ، سالهاي زيادي در انبار بدون استفاده كنار گذاشته شده بودند، اما ما آنها را تغيير كاربري داديم و در پروژه استفاده كرديم تا زماني كه پيمانكار شيرهاي اصلي سفارشي خود را تحويل گيرد و به انبار شركت ملي گاز برگرداند.

وي با بيان اينكه در اين خط از هيچ تجهيزات خارجي استفاده نشده است، خاطرنشان كرد: اگر مي خواستيم شيرها و قطعات را از خارج از كشور تهيه كنيم براي ما مقرون به صرفه نبود اما اكنون كه با استفاده از كالاهاي ايراني و توانمندي شركت‌هاي داخلي طرح را اجرا كرده ايم حدود ۶۰ درصد در هزينه‌هاي‌مان صرفه جويي شده است.

به گفته فلاح تفتي، خط تربت حيدريه - كاشمر با هزينه ۵۷ ميليارد توماني آماده افتتاح شده است كه شهر كاشمر، برخي مناطق صنعتي و ۴ روستاي بين راهي را پوشش دهي مي‌كند.

كلنگ‌زني خط انتقال گاز ديزباد- تربت حيدريه

مجري طرح خطوط لوله اصلي و فرعي شركت مهندسي و توسعه گاز در آيين كلنگ زني خط انتقال گاز ديزباد - تربت حيدريه به خبرنگار شانا گفت: قطر اين خط ۳۰ اينچ و طول آن ۶۴ كيلومتر است و هزينه ي يك هزار و ۶۰۰ ميليارد ريال براي آن در نظر گرفته شده است.

فلاح تفتي افزود: مطابق قرارداد ۱۵ ماه زمان براي اجراي اين طرح مورد نياز است.

به گفته وي، اين خط انتقال شامل يك ايستگاه ارسال كننده،  ۷ شير بين راهي و دو ايستگاه حفاظت كاتديك است و تقاطع با جاده و راه آهن از جمله موانع خط به شمار مي‌آيد.

مجري طرح خطوط لوله اصلي و فرعي شركت مهندسي و توسعه گاز ايران تأكيد كرد: در اين پروژه نيز در نظر داريم مانند خط تربت حيدريه- كاشمر از امكانات داخلي و موجودي انبار شركت ملي گاز ايران استفاده كنيم تا آن را زودتر از موعد مقرر به پايان برسانيم.

وي افزود: با تكميل اين طرح گازرساني به ۱۷۱ روستا، ۶۰ صنعت و ۴ شهر تقويت مي‌شود.

 به گزارش شانا، شركت مهندسي و توسعه گاز ايران، طراحي، احداث و افتتاح پروژه هاي صنعت گاز در بخش‌هاي مختلف را به‌عهده دارد.

احداث خطوط انتقال گاز اصلي و فرعي با استفاده از توانمندي پيمانكاران ايراني نيز به‌عهده اين شركت است تا پس از افتتاح و تزريق گاز به شركت بهره‌بردار يعني شركت انتقال گاز ايران تحويل داده شود.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها