نفت نيوز: بازخواني رشوه‌هاي توتال درصنعت نفت وگاز/چرادرايران كسي محكوم نشد؟
چهارشنبه، 12 دی 1397 - 10:35     کد خبر: 19135

نفت نيوز: عليرغم آنكه پرداخت رشوه توسط شركت توتال در قرارداد فاز ۲و۳ پارس جنوبي ايران در دادگاه‌هاي آمريكاوفرانسه اثبات شده اما در ايران هنوز هيچ مرجعي پيگير پرونده رشوه گيرندگان نيست.

به گزارش خبرنگار مهر،  حضور شركت فرانسوي  توتال در ايران همواره حاشيه‌ساز بوده است، چه زماني كه در توسعه ميدان‌ها نفتي سيري و درود نتوانست به تعهدات خود عمل كند و چه در پارس جنوبي كه با پرداخت رشوه به برخي مقامات نفتي ايران، توانست اين فاز را توسعه دهد.

نخستين پروژه‌اي كه توتال در ايران اجرا كرد مربوط به توسعه ميادين سيري A و E بود كه اين قرارداد پس از انصراف شركت كونوكوي آمريكا به توتال رسيد و قراردادش در تيرماه ۱۳۷۴ امضا شد. اين شركت فرانسوي در سال ۱۳۷۶ قرارداد توسعه فاز ۲ و ۳ پارس جنوبي را نيز با شركت ملي نفت ايران امضا كرد و نقش آقازاده نفتي در انعقاد اين قراردادها عجيب و باورنكردني بود اما، تا اوايل سال ۸۰ كسي از وقوع يك فساد سازمان‌يافته در قراردادهاي نفتي خبر نداشت.

پس‌ازاين قرارداد، آقازاده نفتي به سراغ استات اويل و كرسنت نيز رفت تا با اعمال‌نفوذ در اين قراردادها، با دريافت پورسانتي شيرين به همراه شريك خود يعني عباس يزدان پناه، به درآمدزايي از اين راه ادامه دهد  اما با ورود نهادهاي نظارتي به پرونده كرسنت و ورود دادستاني نروژ به قرارداد استات اويل با شركت ملي نفت ايران، فساد توتال در دو قرارداد نيز كشف شد.

در اين ميان، بورس نيويورك به شكل ويژه‌اي اين پرونده را پيگيري كرد زيرا سهام توتال در بورس نيويورك عرضه شده بود و بورس آمريكا براي حفاظت از حقوق سهامداران و شفاف‌سازي عمليات مالي اين شركت، تحقيقات مفصلي را روي توتال آغاز كرد. دومارژري، مديرعامل وقت شركت توتال كه با جدي تر شدن پرونده، هواپيمايش دچار سانحه شد و درگذشت، پرداخت رشوه را در ابتدا رد كرد ولي با روشن‌تر شدن زواياي ديده نشده اين پرونده، ادعا كرد مجموع مبالغ پرداخت‌شده، براي دريافت مشاوره جهت سرمايه‌گذاري در ايران بوده است.

رابطه توتال با آقازاده ايراني

محمد رضايي، كارشناس حوزه حقوق نفت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با پايان يافتن تحقيقات كميسيون بورس و اوراق بهادار آمريكا، اين نهاد در گزارشي رسمي كه در رسانه‌ها منتشر شد اعلام كرد توتال به دليل پرداخت رشوه به برخي مقامات نفتي ايران، حدود ۴۰۰ ميليون دلار بايد جريمه بپردازد. اين كميسيون در بيانيه خود آورده بود كه توتال در قرارداد سيري پرداخت رشوه را با ۵۰۰ هزار دلار آغاز كرد و طي ۳۰ ماه ميزان آن را به ۱۶ ميليون دلار رساند.

وي ادامه داد: نحوه پرداخت رشوه نيز به اين شكل بوده است كه توتال براي سرمايه‌گذاري در ايران، قرارداد مشاوره‌اي را با يك شركت خصوصي متعلق به آقازاده معروف و عباس يزدان پناه منعقد مي‌كند تا در اين پوشش، با پرداخت رشوه به ايراني‌ها، پروژه‌ها را از آن خود كند. روشي كه آقازاده معروف براي ساير قراردادها نيز از آن استفاده كرد؛  دفتر اين شركت به ظاهر مشاوره اي ايراني،  در لندن بود. همان دفتري كه پليس انگلستان در بازرسي از آن و رايانه عباس يزدان پناه، اسناد و ايميل‌هايي را يافت كه سرآغاز يك تحقيقات گسترده در فسادهاي نفتي ايران بود.

رضايي گفت: توتال به سراغ پارس جنوبي رفت و براي آنكه بتواند مصوبه شركت ملي نفت را براي توسعه فاز ۲ و ۳ بدست آورد،  سراغ آقازاده معروف رفت و درمجموع ۴۴ ميليون دلار به وي رشوه داد و علاوه بر كسب اين مجوز، توانست قيمت قرارداد را نيز افزايش دهد و به سودي ۴۰ درصدي دست يابد كه در دنياي نفت، چنين سودي باورنكردني است.

رسوايي بزرگ توتال در قراردادهاي نفتي ايران، باعث شد تا همان زمان سيستم قضايي فرانسه با سرعت و جديت بيشتري اين پرونده را به نتيجه برساند؛ سه متهم اصلي شامل رشوه دهنده، واسطه و رشوه گيرنده قرار بود در دادگاه حاضر شوند ولي دومارژري به دليل سانحه هوايي كشته شد. بيژن دادفر، مديرعامل همان شركت مشاوره اي كه با توتال قرارداد امضا كرده بود نيز چند روز پيش از برگزاري دادگاه ناپديد شد؛ همانند عباس يزدان پناه كه وي نيز به‌يك‌باره از دسترس خارج شد و سرانجام خبر رسيد كه كشته‌شده است.

با نبود سه متهم اصلي اين پرونده، دادگاه فرانسه اخيرا شركت توتال را به اتهام پرداخت رشوه در پروژه هاي گازي پارس جنوبي در ايران به پرداخت ۵۰۰ هزار يورو جريمه، محكوم كرد.

براين اساس، فرانسه و آمريكا مانند دادستاني نروژ كه استات اويل را نقره‌داغ كرد، اتهام شركت توتال در پرداخت رشوه در پروژه هاي پارس جنوبي را محرز تشخيص داده و اين شركت را به پرداخت جرايم نقدي محكوم كردند اما در ايران، رشوه گيرندگان از توتال در حاشيه امن قرار دارند.

بيژن زنگنه، وزير نفت پيشتر گفته بود اگر سندي از فساد توتال در ايران در دست داريد، آن را به محاكم قضايي ارائه دهيد.  

توتال با چنين پيشينه قابل تاملي، همچنان موردعلاقه وزارت نفت است و بعد از برجام، با فرش قرمزي كه از سوي مقامات ايراني براي اين شركت بدسابقه پهن شد، توانست قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبي را بدست بگيرد. اما با خروج امريكا از برجام، اين شركت بدسابقه فرانسوي، جزو اولين شركت هايي بود كه قرارداد و ايران را ترك كرد و گفت كه حاضر نيست منافع خود را بخاطر تحريم ايران به خطر اندازد ولي با تحريم‌هاي آمريكا، ايران را ترك كرد؛ البته زنگنه در توجيه خروج توتال از قراردادمعتقد بود: بايد توتال را درك كرد!

فساد توتال در دو قرارداد نفتي قطعي است

هدايت الله خادمي، عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار مهر با بيان اينكه فساد توتال در دو قرارداد نفتي خود با ايران حتمي است گفت: عجيب است كه وزارت نفت درباره اين پرونده سكوت كرده است و براي يكبار هم كه شده، به شفاف سازي دراين باره نپرداخته است همانند پرونده كرسنت و يا استات اويل.

وي ادامه داد: درهمه پرونده‌هاي فسادي كه در دولت اصلاحات رخ داده پاي يك آقازاده درميان است كه با دريافت ميليون‌ها دلار از شركت‌هاي توتال، استات اويل و كرسنت قراردادهاي عجيبي را پيش برده و جالب اينكه وزير نفت همچنان به اين قراردادها افتخار مي‌كند. وزارت نفت از شفافيت مي‌گويد ولي وقتي از آن درخواست مي‌شود درباره توتال توضيح روشني ارائه دهد سكوت مي‌كند.

نماينده مردم ايذه و باغملك تصريح كرد: توتال در مجموع و تا آنجايي كه ثابت شده ۶۰ ميليون دلار رشوه داده است اما فقط در آمريكا ۴۰۰ ميليون دلار جريمه شده است. اين درحالي است كه در ايران نه تنها كسي وقوع فساد را تاييد نكرد حتي دادگاهي نيز براي بررسي اين موضوع تشكيل نشد. البته وزارت نفت در همان دوران چند تيم را مامور بررسي اين فسادها كرد ولي گزارش روشني دراين باره منتشر نشد.

خادمي با بيان اينكه همين لاپوشاني‌ها در قرارداد كرسنت هم ديده شد و وزارت نفت دولت يازدهم و دوازدهم باز هم وقوع فساد را آدرس غلط مي‌داند كه اين حجم از انكار در نوع خود عجيب است، اظهار داشت: به طور قطع فساد رخ داده است و نمي‌توان با سكوت و حتي كتمان آن، مردم را فريب داد. البته وزير نفت درجلسات خصوصي به اين موضوع پرداخته، اما بهتر است براي يكبار هم كه شده نام رشوه گيرندگان به طور رسمي اعلام شود.

به گفته اين عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي اگر قرار نيست نام رشوه گيرندگان اعلام شود حداقل دادگاهي براي بررسي اين موضوع برگزار شود و از متهماني كه همه آن‌ها را مي‌شناسيم بازجويي شده و مقصران دادگاهي شوند. اين روند كه رشوه گيرندگان در حاشيه امن باشند خودش مولد فسادهاي بيشتري است كه برخي از آن‌ها تا به امروز افشا نشده است.

وي اظهار داشت: وزارت نفت همواره براي تخريب شركت‌هاي ايراني مي‌گويد توتال در فاز ۲ و ۳ عملكرد كم نظيري داشت ولي هيچگاه نمي گويد اين شركت اكثر قراردادهاي خود را با فساد پيش برده است. اگر يك شركت ايراني فساد مي‌كرد وزير نفت مثل پرونده توتال سكوت مي‌كرد!؟ قطعا خير.  
انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها