نفت نيوز: پيش‌نويس عرضه اوراق مشاركت طرح‌هاي پتروشيمي تهيه شد
سه شنبه، 4 دی 1397 - 10:14     کد خبر: 19132

نفت نيوز: معاون وزير نفت در امور پتروشيمي از تهيه پيش‌نويس عرضه اوراق مشاركت طرح‌هاي پتروشيمي به‌منظور رفع بخشي از مشكلات مالي طرح‌هاي نيمه‌كاره خبر داد.

به گزارش فارس، بهزاد محمدي در آيين تجليل از خدمات رضا نوروززاده، مديرعامل پيشين شركت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين‌كه به اين كه بنده چهاردهمين مديرعامل اين شركت پس از پيروزي انقلاب اسلامي هستم، اظهار كرد: اين سمت‌ها ماندگار نيستند و محل گذرند، اما آنچه مهم است اثر مثبت در اجراي مسئوليت و از آن مهم‌تر اخلاق حرفه‌اي در كار است.

وي با اشاره به اين‌كه در حكم مديرعاملي‌اش از سوي وزير نفت به جهش دوم صنعت پتروشيمي تأكيد شده است، افزود: اين جهش دوم بايد به‌طور كامل تفسير شود و نبايد تنها به صورت شعارگونه باشد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با بيان اين‌كه جهش دوم صنعت پتروشيمي قابليت تعريف در چهار حوزه را دارد، ادامه داد: شركت ملي صنايع پتروشيمي هم‌اكنون مانند گذشته سكان‌دار اين صنعت نيست، اما مي‌تواند محركي بسيار خوب براي توسعه و پيشرفت صنعت پتروشيمي باشد.

محمدي نخستين گام جهش دوم صنعت پتروشيمي كشور را تهيه نقشه راه اين صنعت دانست و تصريح كرد: نقش شركت ملي صنايع پتروشيمي راهبردي است و اين نقشه مي‌تواند نقش جديد اين شركت را پس از واگذاري پتروشيمي‌ها به بخش خصوصي در صنعت به خوبي نشان دهد.

*بازآفريني جايگاه توسعه‌اي شركت ملي صنايع پتروشيمي

وي بازتعريف و بازآفريني جايگاه شركت ملي صنايع پتروشيمي در توسعه صنعت پتروشيمي كشور را دومين گام براي جهش دوم اين صنعت عنوان و اظهار كرد: به سرانجام رساندن طرح‌هاي نيمه‌كاره و در دست اجراي پتروشيمي است كه بايد نگاه ويژه‌اي به آنها داشت.

مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي تأكيد كرد: در سومين گام، ما در اين شركت وظيفه داريم راه را براي تكميل و انجام طرح‌هاي نيمه‌كاره پتروشيمي باز كنيم.

محمدي گفت: شركت ملي صنايع پتروشيمي براي كمك به رفع بخشي از مشكلات مالي طرح‌هاي نيمه‌كاره پتروشيمي در حال تهيه پيش‌نويس اوليه براي دريافت مصوبه دولت براي فروش اوراق مشاركت ارزي و ريالي است.

وي ادامه داد: نشست‌هاي مختلفي در اين باره در وزارت نفت انجام شده و در حال رسيدن به جمع‌بندي هستيم.

معاون وزير نفت، چهارمين گام از جهش دوم صنعت پتروشيمي را افزايش انرژي سازماني و شوق سازماني در مجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي برشمرد و افزود: سطح انرژي سازمان بايد رشد كند و نگاه‌ها مانند هلدينگ‌هاي پتروشيمي، عملياتي‌تر و اجرايي‌تر شود كه اين مهم با افزايش روابط دوطرفه ميان مديريت و همكاران شركت محقق مي‌شود.

*گردش مالي ۷۶ هزار ميليارد توماني پتروشيمي براي كشور

محمدي با اشاره به اين‌كه صنعت پتروشيمي ايران اولويت اقتصاد كشور است، تصريح كرد: حدود ۷۶ هزار ميليارد تومان گردش مالي صنعت پتروشيمي كشور در سال ۹۵ است كه نسبت به فرآورده‌هاي نفتي، خودرو و صنايع ديگر رتبه نخست را در بحث توسعه اقتصادي كشور دارد.

مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي به ۶۴ ميليون تن ظرفيت نصب شده صنعت پتروشيمي در سال ۹۶ اشاره و اظهار كرد: از اين ميزان ظرفيت، ۵۳,۶ ميليون تن به توليد رسيد كه معادل ۸۴ درصد عملكرد توليد اين صنعت در سال ۹۶ بوده است.

وي ادامه داد: از ۵۳,۶ ميليون تن محصول پتروشيمي توليد شده، ۳۰.۷ ميليون تن محصول قابل فروش به بورس و صادرات بوده است كه مابقي نيز به صورت بين مجتمعي و درون مجتمعي مصرف شده است.

به گفته معاون وزير نفت، پارسال ۲۲,۴ ميليون تن محصول پتروشيمي صادر شد كه از اين ميزان ۱۲ ميليارد دلار ارز وارد كشور شده است. ۸.۳ ميليون تن محصول پتروشيمي به ارزش ۵ ميليارد دلار نيز در بازار داخلي به فروش رسيده است.

مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي گفت: طرح پتروشيمي متانول كاوه با ۹۹,۶ درصد پيشرفت در مرحله راه‌اندازي است.

*احداث واحدهاي پتروشيمي متناسب با نياز بازار

وي با اشاره به اين‌كه با تكميل طرح‎‌هاي نيمه‌كاره پتروشيمي، در پايان سال ۱۴۰۰ توليد ۵۳,۶ ميليون تني در سال ۹۶ به ۸۰ ميليون تن خواهد رسيد، تصريح كرد: در صورت تحقق اين هدف، بيش از ۲۴ ميليارد دلار از فروش اين مقدار توليد كسب خواهد شد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي به اهميت آينده‌نگري در ايجاد واحدهاي پتروشيمي تأكيد كرد و گفت: در احداث واحدها بايد برنامه‌ريزي دقيق براساس نياز بازار و متناسب با وضع دنيا انجام شود.

محمدي در پايان با اشاره به اهميت پژوهش و فناوري در صنعت پتروشيمي گفت: شركت‌ها و هلدينگ‌هاي پتروشيمي باور داشته باشند كه آنچه در شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي رخ مي‌دهد، مي‌تواند به صنعت پتروشيمي كمك كند و مولد باشد.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها