نفت نيوز: برداشت گاز از پارس جنوبي به بيش از ۶۳۰ ميليون مترمكعب مي‌رسد
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 09:53     کد خبر: 19129

نفت نيوز: مديرعامل شركت نفت و گاز پارس از افزايش روزانه ۵۶ ميليون مترمكعبي برداشت گاز از ميدان پارس‌جنوبي تا پايان امسال خبر داد و گفت: دستيابي به اين ظرفيت، ركورد تازه‌اي در حوزه توليد و بهره‌برداري از مگاپروژه‌هاي گازي پارس جنوبي به جا مي‌گذارد.

به گزارش شركت نفت و گاز پارس، محمد مشكين‌فام با اشاره به تمركز بر بهره‌برداري حداكثري و صيانتي از ميدان مشترك پارس جنوبي، فعاليت اين شركت در ۲ جبهه توسعه و توليد را نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و تلاش بر پايه همدلي در شرايط تحريم عنوان كرد.

وي با اشاره به افزايش توليدگاز به منظور پاسخگويي به نيازهاي جاري و آتي كشور گفت: با نزديك شدن به فصل زمستان و ضرورت تأمين پايدار و مستمر نياز گازي كشور، بهره‌برداري از فازهاي در حال توسعه پارس‌جنوبي شتاب بيشتري به خود گرفته است و از آنجا كه شركت نفت و گاز پارس راهبري عمليات توليد در بخش ايراني بزرگ‌ترين ميدان گازي جهان را نيز به عهده دارد، با تأمين ۷۰ درصد گاز كشور در بخش‌هاي خانگي، تجاري، صنعتي، نيروگاهي و... آماده ورود به فصل سرما مي‌شود.

رديف چهارم فاز ۱۳، پايان آذر عملياتي مي‌شود

مشكين‌فام روند پيشرفت توسعه فازهاي ۱۳ و ۲۴-۲۲ پارس‌جنوبي در بخش پالايشگاهي را مطلوب توصيف كرد و گفت: هم‌اكنون سه رديف شيرين‌سازي گاز ترش از هر يك از پالايشگاه‌هاي اين فازها عملياتي شده است و پيش‌بيني مي‌شود رديف چهارم شيرين‌سازي فاز ۱۳ نيز تا پايان آذرماه به بهره‌برداري برسد.

وي با اشاره به تعهد بهره‌برداري از سه زنجيره يك ميليارد فوت‌مكعبي هر يك از فازهاي در حال توسعه پارس جنوبي تا پايان امسال اظهار كرد: با بهره‌برداري از ۲ سكوي گازي فاز ۱۴ پارس جنوبي، نخستين زنجيره توليد از اين فاز، با برداشت روزانه ۲۸ ميليون مترمكعب گاز ترش عملياتي شده است.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس دستيابي به دومين زنجيره يك ميليارد فوت مكعبي را نيازمند تكميل عمليات راه‌اندازي ۲ سكوي دريايي فاز ۱۳ پارس جنوبي عنوان كرد و افزود: سكوي ۱۳B هفته گذشته در موقعيت مخزني خود در خليج فارس نصب شد و تا يك ماه آينده عمليات هوك‌آپ و راه‌اندازي آن به پايان خواهد رسيد.

مشكين‌فام ادامه داد: همچنين در صورت مساعد بودن شرايط آب و هوايي، دومين عرشه دريايي اين فاز در هفته جاري نصب شده و بر اساس برنامه زمانبندي پيش‌بيني مي‌شود همزمان با تكميل عمليات اتصال خطوط لوله فرعي اين سكوي اقماري به سكوي اصلي، عرشه دريايي ۱۳D نيز تا پايان دي‌ماه در مدار بهره‌برداري قرار گيرد، بدين ترتيب توليد روزانه يك ميليارد فوت‌مكعب گاز ترش از فاز ۱۳ پارس جنوبي تا پايان دي‌ماه محقق خواهد شد.

پالايشگاه فازهاي ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبي آماده دريافت گاز ترش

محمد مشكين‌فام به وضع توسعه بخش دريايي فاز ۲۲-۲۴ نيز اشاره كرد و گفت: عرشه دريايي ۲۲ اين فاز پس از پايان عمليات حفاري چاه‌هاي موقعيت خود،  نصب شده و در حال راه‌اندازي است و پيش‌بيني مي‌شود در صورت فراهم بودن شرايط پايدار جوي تا اواسط دي‌ماه با برداشت روزانه ۵۰۰ ميليون فوت‌ مكعب گاز ترش و ارسال آن به پالايشگاه فاز ۲۲-۲۴ به بهره‌برداري برسد.

به گفته مديرعامل شركت نفت و گاز پارس، سكوي ۲۴A، آخرين عرشه دريايي است كه با هدف تكميل زنجيره توليد يك ميليارد فوت‌مكعبي گاز در فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبي تا پايان امسال نصب شده و به بهره‌برداري خواهد رسيد.

اين عرشه دريايي هم‌اكنون آماده بارگيري است و پس از انتقال شناورهاي نصاب و حمال از موقعيت سكوهاي دريايي فاز ۱۳ به يارد صنعتي صدرا در بوشهر، عمليات انتقال و بارگيري آن آغاز خواهد شد.

ضرورت تسريع در اجراي مگاپروژه‎هاي پارس جنوبي

محمد مشكين‌فام در جلسه با مجريان فازهاي در حال تكميل پارس جنوبي بر توجه به مؤلفه‌هاي «زمان» و «كيفيت» تاكيد كرد و خواستار تسريع در روند اجرا و بهره‌برداري هر چه سريع‌تر مگاپروژه‌هاي پارس‌جنوبي شد.

وي گفت: شركت نفت و گاز پارس همواره در مسير حمايت از پيمانكاران داخلي و رونق فضاي كسب‌وكار براي حضور فراگير و مشاركت بخش خصوصي گام برداشته است.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس گفت: در حال حاضر، ايران از ميدان مشترك پارس جنوبي، روزانه ۵۸۰ ميليون مترمكعب گاز برداشت مي‌كند كه با تحقق برنامه‌هاي توسعه‌اي، اين رقم تا پايان امسال با ثبت يك ركورد تازه، به بيش از ۶۳۰ ميليون مترمكعب افزايش مي‌يابد.

با بهره‌برداري از هر يك از فازهاي پارس جنوبي توليد ناخالص ملي به ميزان يك درصد افزايش مي‌يابد، اين در حالي است كه هيچ يك از حوزه‌هاي اقتصادي در سطح ملي چنين تاثيري را در بهبود شاخص اقتصادي كشور ندارند.

انتهاي پيام


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها